- Ludzie, z którymi rozmawialiśmy oczekiwali przede wszystkim informacji, na co są wydawane ich pieniądze - tłumaczy Łukasz Pawłowski, wicedyrektor centrum komunikacji społecznej w Ratuszu.
Dlatego w tym roku kampania zachęcająca do płacenia podatków w stolicy skupia się na informacjach. - Ważne jest, żeby ludzie dowiedzieli się, że ich pieniądze wydajemy na transport, komunikację, czy edukację - dodaje Pawłowski.
To właśnie na transport i komunikację przeznaczane rocznie jest 5,2 mld złotych, na edukację 2,4 mld, a dwa razy mniej idzie na obsługę mieszkańców w urzędach miejskich. Z kolei na mieszkalnictwo komunalne idzie 1,1 mld złotych, a o 100 mln mniej przeznaczane jest na zdrowie i pomoc społeczna. Na kulturę i ochronę środowiska ratusz przeznacza po pół miliarda. W 2011 roku sport pójdzie 200 mln złotych, a na bezpieczeństwo o 100 mln więcej.
Ponadto obsługa długu miasta kosztuje 400 mln. Warszawa musi tez zapłacić 900 mln janosikowego.
Jeden PIT to 3 tysiące złotych
Miasto walczy o każdego nowego płatnika. Jak się okazuje od jednego z nich do budżetu miasta wpływa średnio trzy tysiące złotych rocznie. Co zrobić, aby rozliczyć się w stolicy? Jak przekonuje Pawłowski, cały proces zmiany miejsca płacenia podatków jest prosty. Wystarczy do formularza PIT załączyć NIP-3.
W ramach akcji promocyjnej w całym mieście zostanie rozdanych 15 tysięcy ulotek. Ponadto w autobusach, tramwajach i SKM będą wyświetlane krótkie filmy zachęcające do płacenia podatków.
bf/par