- Tegorocznemu wyborowi szkół towarzyszą ogromne emocje w związku z przeprowadzaną reformą szkolnictwa - zwróciła uwagę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jej zdaniem są one "zazwyczaj negatywne – to obawy rodziców, czy dzieci dostaną się do wymarzonych szkół, jak będzie wyglądał system rekrutacyjny, jak będą wyglądały egzaminy".
Spotkania z doradcami i targi edukacyjne
Kaznowska poinformowała, że w związku z tym stołeczne władze postanowiły wprowadzić dodatkowe działania, które wesprą warszawską młodzież i rodziców w wyborze szkoły.
- Wśród tych działań jest zniesienie ograniczenia dotyczącego liczby szkół, do jakich można składać papiery - poinformowała Kaznowska. Sprecyzowała, że warszawska młodzież będzie mogła wybrać dowolną liczbę szkół i oddziałów.
Kaznowska dodała też, że w Warszawie jest 161 szkół publicznych: 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 branżowych szkół I stopnia. - To duży wybór, ale równie duża jest konkurencja, do szkół aplikował będzie podwójny rocznik - wskazała wiceprezydent.
Pomocne mają być także Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego. Potrwają przez dwa weekendy: 23-24 lutego i 30-31 marca w Ogrodzie Zimowym Pałacu Kultury i Nauki w godz. 10.00-15.00. Tam uczniowie będą mogli odbyć indywidualne rozmowy z doradcami. Będzie też punkt informacji o szkołach, zawodach, o harmonogramie rekrutacji i o jej zasadach.
Ponadto 5-9 marca, również w PKiN, odbędą się warszawskie targi edukacyjne. 5-6 marca przeznaczone będą dla ósmoklasistów, 7-8 marca dla gimnazjalistów, a 9 marca dla uczniów i rodziców.
Inne formy pomocy
Kaznowska zachęcała również do korzystania z platformy projektu "Bliżej rynku pracy". - Uczniowie mogą za pomocą platformy skorzystać z oferty spotkań z pracodawcami, poznać uwarunkowania na rynku pracy, a także przygotować się do udziału w różnego rodzaju konkursach - wyliczała wiceprezydent.
Kolejnym stołecznym działaniem, mającym ułatwić wybór szkoły uczniom i rodzicom, jest poradnik "Jak mądrze wybierać i wspierać?". Zawarte w nim zostały informacje o rekrutacji, ważnych terminach i możliwości wyboru ścieżki edukacyjnej. Znajdują się tam również rady, jak wesprzeć dziecko i pomóc mu w dokonaniu właściwego wyboru.
Reforma edukacji
Zgodnie z reformą edukacji od września 2017 r. zmieniana jest struktura szkół. Nauka w szkołach podstawowych została wydłużona z sześciu do ośmiu lat. Nauka w trzyletnich do tej pory liceach i 4-letnich technikach została wydłużona o rok. Zasadnicze szkoły zawodowe są zastąpione przez szkoły branżowe.
Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć. Zmianie struktury szkół towarzyszy stopniowe wprowadzanie nowej podstawy programowej.
Kanał Video (Podwójny rocznik w liceach): 28723
PAP/mp/pm
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock