Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Miasto kupi 80 autobusów na gaz

Warszawa

MZAMZA planuje kupić autobusy na gaz

Miejskie Zakłady Autobusowe ogłosiły właśnie przetarg na dostawę nowych autobusów na gaz wraz z paliwem. Łącznie to 80 pojazdów: 50 przegubowych i 30 krótszych - 12-metrowych.

Nowe pojazdy trafią do zajezdni Kleszczowa. Wszystkie mają być zasilane gazem ziemnym CNG. Na paliwo i infrastrukturę do tankowania toczy się odrębne postępowanie.

"Stawiamy na ekologię"

"Jest to największe jak do tej pory zamówienie przewoźnika na dostawę autobusów niskoemisyjnych i pierwsza z zapowiadanych dużych dostaw taboru ekologicznego" - podkreślają urzędnicy stołecznego ratusza.

- Stawiamy na ekologię i powiększamy flotę pojazdów gazowych naszej spółki. Warto przypomnieć, że na modernizację taboru MZA w ciągu ostatnich 12 lat wydaliśmy już ponad miliard złotych - wskazała sama prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Najważniejsza cena

Termin składania ofert mija 6 marca. Jak czytamy na portalu Transport-publiczny.pl, w postępowaniu mogą brać udział firmy, które w ostatnich trzech latach zrealizowały dostawy miejskich autobusów zasilanych CNG o łącznej wartości co najmniej 60 milionów złotych. O wyborze decydują cena (w 85 procentach), parametry techniczne (6 procent), ekologia (9 procent). Sama dostawa autobusów planowana do marca 2020 roku. Miejskie Zakłady Autobusowe szacują zamówienie na 119 milionów złotych. W tej chwili Miejskie Zakłady Autobusowe mają 60 autobusów nisko- lub zeroemisyjnych. To 20 pojazdów elektrycznych, 35 gazowych i pięć hybryd. Do końca 2020 roku liczba ta ma wzrosnąć do 270. "To prawie 20 procent całej floty" - podkreślają urzędnicy w komunikacie.

Oprócz tego spółka ma kilkaset pojazdów wyposażonych w baterie słoneczne i elektrownię słoneczną w zajezdni "Woronicza". Kolejna taka instalacja ma powstać w zajezdni na Redutowej, którą czeka wielka przebudowa. Obiekt pomieści 300 autobusów, w tym część na parkingu podziemnym. Zajezdnia będzie wyposażona w 100 stanowisk do ładowania pojazdów elektrycznych.

Tak ma wyglądać zajezdnia na Redutowej:

Zajezdnia przy Redutowej
MZA

kw/b