Jak przekazała mazowiecka KAS, w 2019 roku funkcjonariusze wykryli 1787 nielegalnych automatów do gier o wartości ponad 21 milionów złotych. Natomiast w styczniu bieżącego roku KAS przeprowadziła 35 kontroli na terenie Mińska Mazowieckiego, Wołomina, Otwocka i Warszawy, gdzie zabezpieczono 145 automatów do nielegalnych gier hazardowych.
"Zamknięte 'kasyna', zlokalizowane w miejscach ogólnodostępnych, działały pod fikcyjnymi nazwami świadczonych usług" - podano w komunikacie izby.
Wzrosła liczba nielegalnych automatów
W jednym z nielegalnych punktów funkcjonariusze zatrzymali pięciu mężczyzn. Jeden z nich był opiekunem lokalu, pozostali prowadzili gry na automatach. W trakcie przeszukania zabezpieczono dziewięć maszyn o wartości rynkowej ponad 100 tysięcy złotych, gotówkę i dokumentację związaną z prowadzoną działalnością. Odkryto też zdjęcia funkcjonariuszy KAS, które pomagały pracownikom nielegalnych miejsc na identyfikację klientów i ich selekcję.
"Od stycznia do grudnia 2019 r. mazowieccy funkcjonariusze przeprowadzili 412 kontroli, podczas których zabezpieczyli 1787 automatów. W analogicznym okresie 2018 r. mazowiecka KAS przeprowadziła blisko 375 kontroli dotyczących urządzania gier hazardowych na automatach poza kasynami i salonami gier oraz nieuprawnionego posiadania automatów do gier. W wyniku tych działań ujawniliśmy 1669 automatów" - napisano w komunikacie.
KAS wyjaśnia, że zatrzymane automaty, wobec których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa, są niszczone w magazynie likwidacyjnym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Poddaje się je trwałemu mechanicznemu uszkodzeniu, które uniemożliwia ich dalsze użytkowanie.
Funkcjonariusze wskazali też, że kara za każdy taki automat wynosi 100 tysięcy złotych, a za niezgodne z prawem urządzanie gier hazardowych grozi grzywna, pozbawienie wolności do trzech lat albo obie te sankcje łącznie.
"Hazard? Nie, dziękuję"
Według KAS nielegalny hazard to nie tylko salony gier dla "wtajemniczonych", ale również coraz łatwiej dostępne – także dla dzieci – strony internetowe. Zwrócono uwagę na akcję edukacyjną "Hazard? Nie, dziękuję". W roku szkolnym 2018/2019 w województwie mazowieckim w zajęciach zorganizowanych w ramach tej akcji uczestniczyło prawie 15 tys. młodych osób, kolejne 5 tys. w bieżącym roku szkolnym.
Autorka/Autor: mp/ran
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: IAS w Warszawie