TAK RELACJONOWALIŚMY PRZEBIEG MARSZU:
16.52 Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, zakończyły się utrudnienia w Al. Ujazdowskich na odcinku: pl. Na Rozdrożu - Bagatela.
16.22 Zakończył się "Marsz w obronie demokracji i wolności mediów". Jego uczestnicy odśpiewali hymn narodowy.
16.07 Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę podczas marszu w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, że musimy pamiętać o wszystkich, którzy ponieśli ofiarę w walce o wolną Polskę. - Ta pamięć jest nam potrzebna, aby Polska mogła była demokratyczna - mówił. Kaczyński swoje wystąpienie miał na placu Trzech Krzyży podczas "Marszu w obronie demokracji i wolności mediów" po apelu poległych, na którym uczczono ofiary stanu wojennego. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL
15.55 Głos zabrał ponownie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W Polsce odradza się poczucie obywatelskości, duch obywatelski, który był zaprzeczeniem apatii i bierności. To marsz tych, którzy chcą w Polsce zmiany, prawa do wyłaniania władzy, i tego żeby ją odwoła. To prawo wyborcze daje kartka wyborcza. Dziś chcą nam ją wyrwać, bo szykuje się perspektywa zwycięstwa, waszego zwycięstwa - powiedział Kaczyński.Powtórzył, że wybory samorządowe zostały sfałszowane.
15.47 Stołeczna policja informuje, że przywrócono ruch w rejonie placu Trzech Krzyży oraz poprzeczny na ul. Pięknej. "Mogą wystąpić w tych miejscach chwilowe utrudnienia w ruchu w momencie rozchodzenia się uczestników zgromadzenia" - ostrzegają funkcjonariusze.
15.34 - Jest spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów w związku z marszem – mówi tvnwarszawa.pl Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.
15.30 Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w związku ze zgromadzeniem publicznym, zablokowany jest przejazd dla autobusów przez Al.Ujazdowskie na odcinku pl.Na Rozdrożu - Bagatela.
Marsz w Al. Ujazdowskich
15.17 Marsz dotarł przed pomnik Piłsudskiego. Kwiaty - przy dźwiękach piosenki patriotycznej "My pierwsza brygada" - złożyli tam m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Ryszard Czarnecki.
15.03 - Czoło marszu dochodzi przed pomnik Piłsudskiego przy Belwederze. Manifestanci obok kancelarii premiera krzyczeli: złodzieje, powtórzyć wybory i Kopacz prawdy nie zakopie - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.
14.51 Uczestnicy marszu złożyli kwiaty przed pomnikiem Romana Dmowskiego przy placu Na Rozdrożu.
14:48 Na marszu pojawił się także kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który początkowo miał nie brać udziału w manifestacji. Ma złożyć kwiaty po jednym z pomników na trasie marszu współorganizowanym przez PiS "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów".
14:44 Uczestnicy marszu oddali hołd "Żołnierzom Wyklętym". Kwiaty pod pomnikiem złożyli parlamentarzyści PiS. "Cześć i chwała bohaterom", "Bóg, honor i ojczyzna" - skandował tłum.
14.43 - Czoło zbliża się do kancelarii premiera - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.
14.35 Uczestnicy marszu, w tym prof. Piotr Gliński złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego. - Jesteśmy wdzięczni za wolną Polskę. Cześć i chwała bohaterom - krzyczał tłum.
Słuchać było też, że "taśmy prawdy przez tę władzę zostały zamiecione pod dywan, a władza bawi się za publiczne pieniądze".
Stwierdzono też, że obecna władza zawiązuje koalicję z Jerzym Urbanem, byłym rzecznikiem PRL-owskiego rządu. - "Urbana z Kiszczakiem potraktujmy kopniakiem". "Koalicja zawiązana, Platformy i Ubrana" - wykrzykiwano.
14.26 Joachim Brudziński z PiS mówił, że sobotni marsz jest także protestem obywatelskim przeciwko praktyce zatrudniania po linii partyjnej. - Chcesz roboty przyjacielu zapisz się do PSL- ironizował polityk PiS. Dodał, że obecnie jest tak, że młodzi ludzie muszą emigrować, aby mieć pracę.
Marsz ruszył przed pomnik Józefa Piłsudskiego
14.23 Czoło marszu niesie transparent z hasłem: "Wolność, solidarność, niepodległość"
14.11 - Cuda nad urną to są standardy wschodnie - mówił Ryszard Czarnecki. Podkreślał, że trzeba demonstrować w obronie praw obywatelskich.
14.10 Na marszu jest m.in. Jarosław Gowin i Ryszard Czarnecki.
14.07 Marsz zbliża się do pomnika Ronalda Reagana
14.00 Uczestnicy marszu niosą wielką biało-czerwoną flagę
13.50 Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w związku ze zgromadzeniem publicznym, zablokowany jest przejazd dla autobusów komunikacji miejskiej przez Al. Ujazdowskie od ronda de Gaulle'a do ulicy Gagarina, oraz ulicę Piękną i Książęcą
13.47 - Policja zamknęła ulicę Belwederską - relacjonuje Zieliński
13.43 "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" powoli rusza z placu Trzech Krzyży. Najpierw przepuszczono autobus z dziennikarzami. Na czele marszu idzie Jarosław Kaczyński w towarzystwie młodzieży
13.23 Odczytano nazwiska ofiar stanu wojennego. Po każdym z nich uczestnicy marszu odpowiadali "Oddał życie za wolną Polskę"
13.12 Uczestnicy marszu odśpiewali hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".
Na placu Trzech Krzyży powiewają biało-czerwone flagi
13.05 - Nie życzymy sobie na marszu żadnych prowokujących transparentów - zaapelował do zebranych na placu Trzech Krzyżu ludzi jeden z organizatorów wydarzenia i dodał, że marsz rozpocznie się przemówieniem Jarosława Kaczyńskiego.
12.56 - Cały czas, ze wszystkich stron, na pl. Trzech Krzyży dochodzą uczestnicy marszu. Niosą polskie flagi i róże w kolorach białych i czerwonych - relacjonuje Zieliński. Jest także sporo transparentów Solidarności z różnych regionów. - Autokary, które przywiozły uczestników marszu, zaparkowały na prawym pasie Wisłostrady na wysokości pomnika Chwała Saperom, na jezdni w kierunku Wilanowa - dodaje reporter.
12.53 - Widać w mieście wzmożone siły policji - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.
12.48 - Tworzą się korki na ulicy Pięknej, Koszykowej i Mokotowskiej. Policja kieruje ruchem - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.
12.45 - Dla mediów przewidziano autobus z odkrytym dachem.
12.40 Wyłączono ruch na pl. Trzech Krzyży.
11.50 - Ostatnie przygotowania trwają. Trwa próba dźwięku. Na placu Trzech Krzyży zbiera się coraz więcej uczestników marszu. Mają ze sobą polskie flagi oraz róże w białym i czerwonym kolorze, które mają być symbolem dzisiejszego marszu - relacjonuje Łukasz Jedliński, reporter TVN24.
Zbierają się pierwsi uczestnicy
Początek marszu zaplanowano na godz. 13.00. Ma on potrwać ok. dwóch godzin. Jednak zgromadzenie publiczne jest zarejestrowane do godz. 17.00.
Złożą kwiaty przed pomnikami
Uczestnicy marszu wyruszą sprzed pomnika Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży, po drodze będą się zatrzymywać przy pomnikach: Ronalda Reagana, gen. Stefana Grota Roweckiego, Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Marsz zakończy się przy pomniku Piłsudskiego przy Belwederze.
Kierowcy muszą przygotować się na zmiany w ruchu drogowym na Trakcie Królewskim i ulicach poprzecznych. Na czas przejścia, arterie będą wyłączane z ruchu.
Tylko polskie flagi i róże
Współorganizatorami "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" jest PiS. Według organizatorów, udział w marszu może wziąć nawet około 30 tysięcy osób. Zapewniają, że marsz będzie pokojowy - uczestnicy mają nieść jedynie polskie flagi oraz białe i czerwone róże.
Deklarację Komitetu Honorowego marszu podpisali m.in. działacze opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, a także kilku dziennikarzy.
Biskupi się wycofali
Na dzień przed marszem z udziału w komitecie honorowym wycofało się pięciu biskupów: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup włocławski Wiesław Mering, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp senior Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp senior Edward Frankowski z Sandomierza. PiS nie komentowało ich decyzji.
Zmiany tras autobusów
W czasie przemarszu autobusy linii 107, 108, 116, 118, 127, 159, 166, 171, 180, 187, 222 i 503 będą kierowane na objazdy. Czytaj więcej o zmianach.
Rok temu uczestnicy przeszli w marszu "Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości"
Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości
PAP/su/b