Marines, baseball i wielki tort w kształcie flagi USA

[object Object]
Ambasador Stanów Zjednoczonych podziękował PolakomTVN24
wideo 2/3

W sobotę przy Krakowskim Przedmieściu odbył się polsko-amerykański piknik. W ten sposób Ambasada Stanów Zjednoczonych i Centrum Amerykańskie w Warszawie postanowiły uczcić Dzień Niepodległości i stulecie nawiązania relacji z Polską.

Sobotni piknik to impreza w amerykańskim stylu. Pojawiły się amerykańskie potrawy i muzyka, zawody sportowe i żołnierze marines. Jedną z atrakcji był ogromny tort w kształcie amerykańskiej flagi.

W trakcie części oficjalnej głos zabrał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Jones.

- Cieszę się, że spotykamy się w okolicy hotelu Bristol, gdzie Ignacy Paderewski odbywał posiedzenia rządu polskiego. Chciałbym wspomnieć dwóch prezydentów amerykańskich: Woodrowa Wilsona i Herberta Hoovera, którzy blisko współpracowali z Paderewskim. To właśnie wtedy rodziły się te początki przyjaźni oraz poparcia Stanów Zjednoczonych dla odrodzenia polskiej niepodległości - wspominał ambasador.

5,5 miliona podpisów Polaków

Opowiedział też o inicjatywie ambasady przygotowanej z okazji 100-lecia polskiej niepodległości oraz bliskich stosunków polsko-amerykańskich.

- Chcemy odwiedzić w Polsce 100 miast i miasteczek, by opowiedzieć o przyjaźni polsko-amerykańskiej, która sięga czasów, gdy generałowie Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski pomagali Amerykanom w wybiciu się na niepodległość. Mamy też niezwykły eksponat - list dziękczynny, który składa się ze 111 tomów. To Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, rodzaj podziękowania ze strony Polaków dla Amerykanów - mówił Jones.

Uczestnicy pikniku mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat Deklaracji, oglądając wystawę "From Poland with Love" przygotowaną przez ambasadę i Dom Spotkań z Historią. Ekspozycja na skwerze księdza Jana Twardowskiego opowiada historię dokumentu, pod którym w 1926 roku podpisało się 5,5 miliona Polaków. Ten gest był wyrazem wdzięczności za wsparcie udzielone Polsce przez Stany Zjednoczone po odzyskaniu przez nią niepodległości.

Prezydent Warszawy zachęciła wszystkich do obejrzenia elektronicznej wersji dokumentu z podpisami. - Proszę zobaczyć czy nie ma tam babci, czy dziadka. Ja znalazłam ówczesną uczennicę, która jest moją teściową i teścia. Ona była z Radomia, on z Drohobycza, oboje podpisali Deklarację. To jest bardzo poruszające - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniej podkreślała też, że nie wiadomo co stałoby się z Polską, gdyby nie prezydent Wilson i jego zaangażowanie.

- Prezydent Wilson to był pierwszy polityk na świecie, który w punkcie 13. swojego memorandum powiedział, że Polska musi być niepodległa, z dostępem do morza, niezależna gospodarczo i politycznie po 123 latach. I dlatego dostał swego czasu doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i w 1926 roku otworzono plac Wilsona - wspominała prezydent.

Być jak marines

Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i dla tych nieco starszych. Jedną z nich był ogromny tort, na którym widniała amerykańska flaga.

Nie ma amerykańskiego Dnia Niepodległości bez tortu! Honory czynił @AmbassadorJones i @hannagw :) Oczywiście, podzielimy się nim z mieszkańcami Warszawy :) #100LatPLiUSA pic.twitter.com/PzRxmES0El— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 7 lipca 2018

Przy stoiskach marines można było porozmawiać z żołnierzami i przymierzyć elementy ich umundurowania, na przykład hełm czy kamizelkę. Dla odważnych przygotowane zostało wyzwanie – pojedynek na liczbę powtórzeń w podciąganiu się na drążku. Każdy śmiałek mógł stanąć do rywalizacji z amerykańskimi żołnierzami.

Na pikniku pojawili się też zawodnicy warszawskiej drużyny futbolu amerykańskiego Warsaw Eagles. Chętni mogli spróbować swoich sił na boisku, grając także w baseball.

W interaktywnym centrum innowacyjności odbyły się pokazy robotyki i zastosowania drukarek trójwymiarowych. Z kolei wieczorem - seans amerykańskiego kina pod chmurką.

Polsko-amerykański piknik był też okazją dla studentów, którzy mogli dowiedzieć się jak wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych i uzyskać stypendium lub wziąć udział w programie wakacyjnej wymiany.

kk/gp

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl