"Mamy dość niszczenia Warszawy". Awantura o kościelny wieżowiec

[object Object]
Awantura na obradach komisjiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Po ponad rocznej przerwie z impetem wraca spór o plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego i rejonu Poznańskiej. Archidiecezja Warszawska wspólnie z deweloperem planują w tym miejscu budowę wieżowca. Społecznicy grzmią: projekt oznacza zniszczenie zabytków, wycinkę zieleni i większe korki. Inwestor zarzuca im mijanie się z prawdą. W czwartek planem zagospodarowania zajmą się radni dzielnicy.

Burzliwe dyskusje, protesty mieszkańców, wzajemne przekrzykiwania, a nawet interwencja policji - tak wyglądały prace nad planem zagospodarowania rejonu Poznańskiej w ubiegłym roku. Niemal każde posiedzenie komisji ładu przestrzennego w tej sprawie kończyło się karczemną awanturą, ukazującą kompletnie różne wizje rozwoju tej części tej stolicy.

Szkoły kontra wieżowce

- My mamy mnóstwo konkretnych propozycji na ten teren. Chcemy szkół, centrów lokalnych. Wy macie jeden plan - wieżowce - krzyczała do radnych jedna z aktywistek. I nie da się ukryć, że miała rację. Co ciekawe, w kwestii wysokościowców w rejonie Poznańskiej jednym głosem mówili i politycy Platformy Obywatelskiej, i Prawa i Sprawiedliwości. Sceptyczna co do intensywnej zabudowy była jedynie Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatyw Polska).

Przygotowany przez radnych projekt planu faktycznie dopuszczał budowę pięciu wieżowców od 160 do 230 metrów. Miały powstać w miejscu szkoły u zbiegu Wspólnej i Emilii Plater, a także przy parafii świętej Barbary - przy Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Największe kontrowersje budził drapacz chmur planowany przez Archidiecezję Warszawską i Fundusz Inwestycyjny BBI Development. Biurowiec miał liczyć 180 metrów i nosić nazwę Roma Tower (choć złośliwcy nazywali go Nycz Tower, od nazwiska arcybiskupa Kazimierza Nycza).

Nieoczekiwany powrót planu

Ostatecznie pod koniec lipca ubiegłego roku prace nad projektem wstrzymano, aby ponownie go przedyskutować. Debaty jednak nie było (a przynajmniej nie z mieszkańcami Śródmieścia), dlatego z dużym zaskoczeniem spotkał się powrót projektu pod koniec sierpnia tego roku. Poprawiony plan miał być dyskutowany na ostatniej sesji rady miasta 31 sierpnia. Punkt ten został jednak wycofany z porządku obrad ze względu na brak opinii rady dzielnicy.

Opinię śródmiejskich radnych poznamy dziś wieczorem. Jednak już przed czwartkowym posiedzeniem nie brakuje emocji w tej sprawie.

W środę działacze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa (na czele którego stoi Jan Śpiewak) rozesłali mediom komunikat, w którym przekonują, że projekt przygotowany dla Poznańskiej "jest niszczycielski", przygotowany zgodnie z wizją "deweloperów, kardynała [Nycza - red.] i ratusza".

Smog, wycinka drzew i zniszczenie zabytków

"Oznacza zniszczenie cennych zabytków - XIX-wiecznej plebanii i drogi krzyżowej. A są to jedne z niewielu elementów przedwojennej tkanki, które w tej części miasta przetrwały wojny" - czytamy w komunikacie aktywistów. "Zabudowa ma obejmować teren starego Cmentarza Świętokrzyskiego, na którym wciąż znajdują się ludzkie szczątki, między innymi z epidemii cholery, która wybuchła w Warszawie w czasie Powstania Listopadowego" - przekonują dalej społecznicy.

Według nich, plan zniszczy unikatowy, przedwojenny układ urbanistyczny Śródmieścia Południowego. Sprawi, że zamiast kościoła świętej Barbary dominującym elementem w tej części miasta staną się wieżowce. Te z kolei miałyby spowodować negatywne skutki ekologiczne. Po pierwsze wycinkę drzew, po drugie gigantyczne korki, a wraz z nimi smog. "Nowa przestrzeń biurowa ściągnie w to miejsce jeszcze więcej pracowników" - zakładają.

Społecznicy podkreślają też to, o czym mówili wielokrotnie podczas ubiegłorocznych prac nad planem: większość mieszkańców okolic, których on dotyczy jest przeciwko. "Został zanegowany między innymi przez samorząd mieszkańców z Rady Osiedla Koszyki oraz przez Stołeczną Radę przy Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków" - przypomina Wolne Miasto Warszawa.

"Mamy dość niszczenia Warszawy. Mamy dość braku poszanowania dla stołecznych zabytków. Ratusz musi działać w interesie mieszkańców. W tym wypadku (jak w wielu innych) ich głos jest całkowicie ignorowany" - podsumowują i zapraszają na czwartkowe obrady rady dzielnicy Śródmieście.

W tym miejscu powstanie wieżowiec | targeo.pl/tvn24.pl

Odpowiedź BBI Development

Na głos drugiej strony nie trzeba było długo poczekać. W środę po południu swoje stanowisko przedstawiła również firma BBI Development (która razem z Archidiecezją planuje biurowiec przy Emilii Plater). Podkreślając, że chce zabrać głos "w sprawie nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez organizację Wolne Miasto Warszawa".

Inwestor przekonuje po pierwsze, że Roma Tower nie będzie kolidować z drogą krzyżową (co zarzucał wcześniej Śpiewak). "Ewentualne działania parafii świętej Barbary, na której terenie położone są wszystkie stacje drogi krzyżowej z całą pewnością uszanują zachowane obiekty stacji Męki Pańskiej" - informuje przedstawiciele BBI. Podkreślają też, że budynek plebanii był w przeszłości oceniany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który "nie dopatrzył się wartości wymagających ochrony".

Dalej, w odpowiedzi na zarzut, że "zabudowa obejmie teren starego Cmentarza Świętokrzyskiego, na którym wciąż znajdują się ludzkie szczątki", BBI przekonuje, że cmentarz ten "nigdy nie obejmował terenu, na którym planowana jest budowa wieżowca".

"Już przed wojną planowano tu wieżowce"

Krzysztof Tyszkiewicz, członek zarządu BBI, zwraca również uwagę, że otoczenie Dworca Centralnego i hotelu Marriot i tak charakteryzuje się intensywną, wielkomiejską zabudową. "Już w przedwojennej Warszawie Stefana Starzyńskiego planowano tu budowę wieżowców (…) Oś Alei Jerozolimskich już przed wojną stanowiła obszar predestynowany do lokalizacji budynków wysokościowych" - podkreśla.

Na koniec przywołuje też niedawny wywiad z Marleną Happach w "Gazecie Wyborczej". Szefowa miejskiego Biura Architektury przyznała w nim, że wieżowców i intensywnej zabudowy nie da się tworzyć w innym miejscu niż w samym centrum, które jest najlepiej skomunikowane z resztą miasta.

"Z uwagi na zbliżającą się samorządową kampanię wyborczą i związany z tym wyścig na poszukiwanie sensacji pomiędzy niektórymi organizacjami politycznymi, zwracamy się z prośbą do Państwa o uwzględnienie naszych uwag merytorycznych" - podsumowuje swoje oświadczenie Tyszkiewicz .

Czwartkowe obrady rady Śródmieścia rozpoczną się o godzinie 17 w urzędzie dzielnicy przy Nowogrodzkiej. Będzie to druga opinia radnych w tej sprawie. Pierwszą wyrazili w styczniu 2016 roku - była negatywna. Jednak przez wzgląd na przerwę w pracach nad planem i naniesione na niego poprawki, niezbędne jest ponownie zawarcie stanowiska.

kw/r

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl