Zmarła Gryzelda Studzińska, łączniczka i sanitariuszka z Powstania Warszawskiego

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP
Archiwum TVN24Zmarła Gryzelda Studzińska, pseudonim Zela

Zmarła porucznik Gryzelda Studzińska, pseudonim Zela, harcerka Szarych Szeregów i łączniczka z Powstania Warszawskiego. Po wojnie zamieszkała w Łodzi, skończyła studia i przez wiele lat pracowała jako nauczycielka polskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

"Bardzo smutna wiadomość. Zmarła mieszkająca w Łodzi por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego. Miała 93 lata. Panie, świeć nad Jej duszą" – napisał we wtorek wieczorem na Facebooku.

Była łączniczką Szarych Szeregów

Studzińska urodziła się 2 marca 1929 roku w Warszawie. 3 maja 1940 roku w wieku 11 lat została przyjęta do 52. Żeńskiej Drużyny Harcerek im. Klaudyny Potockiej w Warszawie. W ramach działalności konspiracyjnej brała udział w tajnych kompletach oraz pełniła funkcję łączniczki Szarych Szeregów.

- Zrobiliśmy to dla naszej niepodległej Polski i oby ona jak najdłużej trwała. Żebyście nigdy nie przeżywali tego, co my - wojnę, okupację i obóz niemiecki. Wróciliśmy do wolnego kraju i oby ten wolny kraj jak najdłużej istniał - podkreśliła w rozmowie z Radiem Łódź po odebraniu w listopadzie bieżącego roku Orderu Niepodległości.

Po wojnie zamieszkała w Łodzi

W czasie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka niosła pomoc rannym powstańcom w szpitalu polowym przy Długiej. Po powstaniu została wywieziona do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Po wojnie zamieszkała na stałe w Łodzi, gdzie ukończyła Uniwersytet Łódzki i pracowała przez kilkadziesiąt lat jako nauczycielka języka polskiego w łódzkich liceach.

Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości