Co dał lockdown w Grodzisku Mazowieckim? Odpowiada burmistrz

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego o lokalnym lockdownie w mieście
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego o lokalnym lockdownie w mieścieTVN24
wideo 2/2
TVN24Burmistrz Grodziska Mazowieckiego o lokalnym lockdownie w mieście

Mijają trzy tygodnie od wprowadzenia lokalnego lockdownu w Grodzisku Mazowieckim. W mieście zamknięto m.in. obiekty kulturalne i sportowe, zanim stało się to w całej Polsce. Efekty? - Głowy nie urywa, ale co byłoby gdybyśmy trzy tygodnie temu nie wprowadzili ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa? - odpowiada burmistrz miasta.

5 marca burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński zdecydował się na wprowadzenie "lokalnego lockdownu". W mieście zawieszono zajęcia dla młodzieży, zamknięto centra kultury, świetlice, place zabaw, basen, hale sportowe i boiska, czyli te obiekty, gdzie odbywały się różnego rodzaju zajęcia z dziećmi. Decyzja miała na celu powstrzymać wzrost zakażeń koronawirusem w gminie. Jakie są efekty zamknięcia?

- Mówiąc kolokwialnie, głowy nie urywa, ale co byłoby gdybyśmy trzy tygodnie temu nie wprowadzili ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa? – ocenił Benedykciński. - Kilka dni temu byliśmy na ósmym miejscu w Polsce, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń (na 10 tysięcy mieszkańców – PAP) – dodał. Przypomniał, że przed wprowadzeniem lokalnego lockdownu powiat zajmował w tej statystyce drugie miejsce w Polsce i był pierwszy na Mazowszu w niechlubnym rankingu.

Najgorzej w powiecie otwockim

Według danych z 26 marca, w powiecie grodziskim dzienna średnia zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosiła 12,1. Wśród powiatów w województwie mazowieckim gorzej jest w otwockim, gdzie wskaźnik wyniósł 19,6, legionowskim - 14,67, wołomińskim - 13,61 oraz pruszkowskim - 12,68.

Z kolei jeśli porównamy liczbę zakażeń w powiecie grodziskim w poszczególne dni, można zauważyć, że pandemiczna fala nie przybiera tu tak szybko, jak w innych regionach kraju. Tydzień temu resort zdrowia raportował o ponad 140 przypadkach SARS-CoV-2 dziennie w powiecie grodziskim. W środę potwierdzono 118 nowych przypadków, w czwartek 135, a w piątek - kiedy w całej Polsce zakażeń było najwięcej od początku epidemii - pozytywnie w kierunku COVID-19 zdiagnozowano 117 osób.

Jednak burmistrz wstrzymuje się z ostateczną oceną efektów wprowadzonego przez lokalne władze lockdownu. - Musimy poczekać jeszcze kilka dni, aż upłyną pełne trzy tygodnie od wprowadzenia ograniczeń i kiedy będziemy dysponowali pełnymi danymi – wyjaśnia.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 35 143 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 443 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych przypadków wśród województw potwierdzono na Mazowszu - 5 264. W ciągu ostatniej doby w regionie zmarły 53 osoby. Współczynnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosi 9,7.

Z kolei w Warszawie infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 143 osób. W stolicy zmarło 14 chorych. Współczynnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców w stolicy przewyższa średnią wojewódzką i wynosi 11,95.

Autor:dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości