Legionowo je ośmieliło. Gminy chcą referendów

Podwarszawskie gminy szykują się do referendumarchiwum TVN

Już pięć podwarszawskich gmin zapowiedziało, że zamierza iść w ślady Legionowa i pozwolić mieszkańcom wypowiedzieć się na temat, o który nie zapytał ich Jacek Sasin. Będą kolejne wnioski o referenda w sprawie "wielkiej Warszawy".

W podwarszawskich gminach trwa samorządowe przebudzenie. - Jest bardzo duża presja ze strony mieszkańców. W sprawie referendum wpływają do nas petycje, dzwonią telefony, coraz więcej wpisów pojawia się też w mediach społecznościowych - przyznaje Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

I dodaje, ze udane referendum w Legionowie (ponad 90 proc. głosów przeciwko poszerzeniu Warszawy, przy 45-procentowej frekwencji) zmobilizowało społeczność. Swoje zrobiły też komentarze polityków PiS, które próbowały dezawuować wynik. - Było słychać głosy, że ktoś nie zrozumiał pytania albo nie dotyczyło ono odpowiedniego projektu ustawy. To sprawiło, że jeszcze więcej osób dopytuje o referendum i chce jego przeprowadzenia również u nas - przyznaje wiceprezydent.

I zapowiada, że głosowanie w Pruszkowie się odbędzie, choć nie wiadomo jeszcze w jakim trybie zostanie przeprowadzone. Czy z inicjatywą wyjdą radni (podobnie jak w Legionowie), czy wykorzystane zostaną podpisy mieszkańców, które - jak zapewnia Kurzela - są już zebrane.

W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie radnych i tam zapadną ostateczne decyzje. Sam Kurzela nie kryje, że jest zwolennikiem referendum. - To są kluczowe sprawy i mieszkańcy sami powinni o nich decydować - stwierdza. Przewiduje też, że w ewentualnym głosowaniu nie poprą pomysłu "wielkiej Warszawy". - Mamy sondaże przeprowadzane przez lokalną prasę. Wynika z nich, że około 70 proc. jest przeciwko - informuje. - Pruszków jest miastem ze stuletnią tradycją, więc chciałoby zachować własną tożsamość i samodzielność - dodaje.

Piaseczno chce głosować 4 czerwca

Dylematu nie ma za to w Piasecznie. Jak informuje nas tamtejszy burmistrz Zdzisław Lis, odbędzie się ono z inicjatywy mieszkańców. Pod wnioskiem zebrano ponad 2 tysiące podpisów, mimo, że wymagane było zaledwie około 700 (czyli ustawowe 10 proc. uprawnionych do głosowania).

Projekt mieszkańców ma zostać przegłosowany przez radę na najbliższej sesji 19 kwietnia.

- Samo referendum planujemy natomiast 4 czerwca – mówi Lis i też nie ukrywa, że cieszy się z tej inicjatywy. - Mieszkańcy powinni mieć wpływ na to, co dzieje się w ich małych ojczyznach - podkreśla.

Nieporęt i Konstancin. Jest data i pytanie

Wstępną datę - na 14 maja - wyznaczono też w Nieporęcie. Tam z inicjatywą wyszli jednak nie mieszkańcy, lecz - podobnie jak w Legionowie - radni, przyjmując uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Dokument musi jeszcze przejść przez ręce wojewody mazowieckiego, aby ten ocenił go pod kątem zgodności z prawem.

Dla pewności nieporęccy radni postanowili zadać takie samo pytanie, jakie mieli w swojej uchwale radni z Legionowa. Zmienili jedynie nazwę miejscowości.

Dokładnie ten sam pomysł mają radni Konstancina-Jeziorny. Zamierzają zadać swoim mieszkańcom słynne już "legionowskie" pytanie: Czy jest Pan / Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?

Datę wstępnie wyznaczyli na 28 maja. Uda się? Sesja nadzwyczajna w tej sprawie odbędzie się w Konstancinie w najbliższy poniedziałek 10 kwietnia. Wszystko wskazuje jednak na to, że uchwała zdobędzie wymagane poparcie.

- Jestem za metropolią, bo widzę konieczność współpracy i szerszego spojrzenia na rozwój naszego regionu. Gdzie Konstancin ma swoje miejsce jako miasto-uzdrowisko, a planowanie przestrzenne jest zharmonizowanie. Jednak propozycja poselska dotycząca metropolii warszawskiej jest niestety w moim przekonaniu nie do przyjęcia - przyznaje Tomasz Nowicki, jeden z radnych Konstancina.

Przekonuje, że ustawa PiS ma na celu głównie stworzenie nowego modelu wyboru prezydenta stolicy. -Mnie jako mieszkańca Konstancina-Jeziorny interesuje, kto będzie moim burmistrzem. Jego pozycja musi być silna i poparta mocnym mandatem społecznym, aby współpracować z prezydentem Warszawy i innymi samorządowcami - dodaje Nowicki.

Mobilizacja w Podkowie, problemy w Raszynie

Na tvnwarszawa.pl. informowaliśmy już o mieszkańcach Podkowy Leśnej, którzy również domagają się referendum. W ubiegłym tygodniu złożyli na biurku burmistrza Artura Tusińskiego ponad tysiąc podpisów – trzy razy więcej niż wymagane 10 procent.

- Akcja zbierania trwała cztery dni, pomimo że ustawodawca daje na to 60 dni – podkreśla burmistrz. - Kolejnym krokiem będzie podjęcie uchwały o referendum z inicjatywy mieszkańców oraz ustalenie jego daty. Inicjatorzy chcieliby, aby odbyło się 4 czerwca - dodaje.

Lista wyżej wymienionych pięciu gmin nie jest zamknięta. Złożenie wniosku o referendum dotyczące przyłączenia do Warszawy zapowiedzieli również mieszkańcy Józefowa. Chętnie przeprowadziliby je również w Raszynie. Tam pod wnioskiem uzbierano już 766 podpisów, ale… nie udało się przegłosować go na radzie.

- Radni przyjęli jedynie stanowisko. Dla nas to za mało. Domagaliśmy się konkretnej uchwały o przeprowadzeniu referendum, ale o tym nie było mowy – mówi nam Aneta Wrona, pełnomocniczka tamtejszego komitetu referendalnego.

Podkreśla, że zarówno wójt gminy, jak i większość radnych reprezentują Prawo i Sprawiedliwość. - Obawiam się, że w tym przypadku górę bierze więc interes partyjny. Ale nie ustępujemy. Teraz zbieramy podpisy pod głosowaniem w sprawie odwołania naszych władz. Mamy już ponad tysiąc - dodaje Wrona.

PiS może mieć problem

Jeśli referenda w podwarszawskich gminach zakończyłyby się podobnym efektem jak w Legionowie, dla Prawa i Sprawiedliwości byłby to duży wizerunkowy problem. Przypomnijmy, politycy wnieśli projekt dotyczące poszerzenia Warszawy "po cichu", drogą poselską niewymagającą żadnych konsultacji. Zaangażowanie mieszkańców, które poobserwujemy teraz pokazuje jasno, że nie podoba im się taki styl podejmowania decyzji.

Czy PiS wycofa się ze swoich wstępnych planów? Po legionowskim referendum Jacek Sasin powiedział, że nie ma takich planów. Przypomniał, że obecnie prowadzone są konsultacje społeczne i po nich projekt będzie ulegał zmianom. Nie wiadomo jednak, jak dalekim.

Czytaj więcej o referendum w Legionowie, jego wyniku i komentarzach po:

[object Object]
Referendum w LegionowieTVN24
wideo 2/6

Karolina Wiśniewska/r/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Według najnowszych danych 137 obywateli Ukrainy zasiada za kierownicą autobusów w Warszawie. To około trzy procent wszystkich kierujących. Po dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę w stolicy zmniejsza się liczba Ukraińców poszukujących tu stałej pracy.

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Źródło:
PAP

W Warszawie trwają przygotowania do manifestacji w drugą rocznicę eskalacji agresji Rosji na Ukrainę. Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Po pościgu policjanci z Radomia zatrzymali dwóch mężczyzn w gminie Przytyk. Trzeciej osoby podróżującej toyotą udało się uciec, zatrzymano ją następnego dnia. Kierujący autem odpowie za niezatrzymanie się do kontroli i kierowanie pod wpływem alkoholu.

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga pod koniec lutego od nowa ruszy proces członków gangu, który miał podstępem przejmować mieszkania. Zdaniem prokuratury na koncie mają pięć zabójstw i sześć usiłowań zabójstw. Śledczy podejrzewają, że podawali ofiarom skażony alkohol.

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Źródło:
PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Mandat i punkty karne. Policjanci ukarali kierowcę samochodu ciężarowego, który wyprzedzał na trasie S8 inne auta. "Okazało się, że w zeszłym roku również został ukarany za takie samo wykroczenie" - przekazują funkcjonariusze.

Kierowca ciężarówki zignorował zakaz wyprzedzania, nagrała go policyjna kamera

Kierowca ciężarówki zignorował zakaz wyprzedzania, nagrała go policyjna kamera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w powiecie siedleckim. Nie żyje pieszy, który został potrącony przez dwa samochody.

Tragiczny wypadek pod Siedlcami. Pieszy potrącony przez dwa auta

Tragiczny wypadek pod Siedlcami. Pieszy potrącony przez dwa auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są prokuratorskie zarzuty po pościgu na Targówku. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza. Mężczyzna został aresztowany.

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który zaatakował personel w Szpitalu Wolskim. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu dożywocie.

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Bar Lussi nad dworcem Warszawa Śródmieście karmi warszawiaków nieprzerwanie od 32 lat. Jego specjalnością są od początku klasyczne zapiekanki. Ale zdaniem urzędników, budka stoi w centrum stolicy nielegalnie i nakładają na właściciela kary. Ten postanowił się wynieść.

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony Pałac Kultury i Nauki. Zabytek został podświetlony w związku z przypadającym w piątek Światowym Dniem Walki z Depresją.

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy poinformowali o rozstrzygnięciu przetargu na projekt pierwszego odcinka trzeciej linii metra, od Stadionu Narodowego do stacji Gocław. Wybór był symboliczny, bo wpłynęła jedna oferta. Budowa linii M3 ma rozpocząć się w 2028 roku. Na 8-kilometrowej trasie znajdzie się sześć nowych stacji.

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z posesji w Wawrze strażnicy miejscy natknęli się na nielegalne złomowisko aut. Właściciel działki nie stosował się również do przepisów związanych z gospodarką odpadami. Został ukarany mandatami.

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poparzone.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury. Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Źródło:
PAP

W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. - Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że będą złożone zawiadomienia do prokuratury - dodał. 

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP