Legionowo je ośmieliło. Gminy chcą referendów

Podwarszawskie gminy szykują się do referendumarchiwum TVN

Już pięć podwarszawskich gmin zapowiedziało, że zamierza iść w ślady Legionowa i pozwolić mieszkańcom wypowiedzieć się na temat, o który nie zapytał ich Jacek Sasin. Będą kolejne wnioski o referenda w sprawie "wielkiej Warszawy".

W podwarszawskich gminach trwa samorządowe przebudzenie. - Jest bardzo duża presja ze strony mieszkańców. W sprawie referendum wpływają do nas petycje, dzwonią telefony, coraz więcej wpisów pojawia się też w mediach społecznościowych - przyznaje Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

I dodaje, ze udane referendum w Legionowie (ponad 90 proc. głosów przeciwko poszerzeniu Warszawy, przy 45-procentowej frekwencji) zmobilizowało społeczność. Swoje zrobiły też komentarze polityków PiS, które próbowały dezawuować wynik. - Było słychać głosy, że ktoś nie zrozumiał pytania albo nie dotyczyło ono odpowiedniego projektu ustawy. To sprawiło, że jeszcze więcej osób dopytuje o referendum i chce jego przeprowadzenia również u nas - przyznaje wiceprezydent.

I zapowiada, że głosowanie w Pruszkowie się odbędzie, choć nie wiadomo jeszcze w jakim trybie zostanie przeprowadzone. Czy z inicjatywą wyjdą radni (podobnie jak w Legionowie), czy wykorzystane zostaną podpisy mieszkańców, które - jak zapewnia Kurzela - są już zebrane.

W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie radnych i tam zapadną ostateczne decyzje. Sam Kurzela nie kryje, że jest zwolennikiem referendum. - To są kluczowe sprawy i mieszkańcy sami powinni o nich decydować - stwierdza. Przewiduje też, że w ewentualnym głosowaniu nie poprą pomysłu "wielkiej Warszawy". - Mamy sondaże przeprowadzane przez lokalną prasę. Wynika z nich, że około 70 proc. jest przeciwko - informuje. - Pruszków jest miastem ze stuletnią tradycją, więc chciałoby zachować własną tożsamość i samodzielność - dodaje.

Piaseczno chce głosować 4 czerwca

Dylematu nie ma za to w Piasecznie. Jak informuje nas tamtejszy burmistrz Zdzisław Lis, odbędzie się ono z inicjatywy mieszkańców. Pod wnioskiem zebrano ponad 2 tysiące podpisów, mimo, że wymagane było zaledwie około 700 (czyli ustawowe 10 proc. uprawnionych do głosowania).

Projekt mieszkańców ma zostać przegłosowany przez radę na najbliższej sesji 19 kwietnia.

- Samo referendum planujemy natomiast 4 czerwca – mówi Lis i też nie ukrywa, że cieszy się z tej inicjatywy. - Mieszkańcy powinni mieć wpływ na to, co dzieje się w ich małych ojczyznach - podkreśla.

Nieporęt i Konstancin. Jest data i pytanie

Wstępną datę - na 14 maja - wyznaczono też w Nieporęcie. Tam z inicjatywą wyszli jednak nie mieszkańcy, lecz - podobnie jak w Legionowie - radni, przyjmując uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Dokument musi jeszcze przejść przez ręce wojewody mazowieckiego, aby ten ocenił go pod kątem zgodności z prawem.

Dla pewności nieporęccy radni postanowili zadać takie samo pytanie, jakie mieli w swojej uchwale radni z Legionowa. Zmienili jedynie nazwę miejscowości.

Dokładnie ten sam pomysł mają radni Konstancina-Jeziorny. Zamierzają zadać swoim mieszkańcom słynne już "legionowskie" pytanie: Czy jest Pan / Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?

Datę wstępnie wyznaczyli na 28 maja. Uda się? Sesja nadzwyczajna w tej sprawie odbędzie się w Konstancinie w najbliższy poniedziałek 10 kwietnia. Wszystko wskazuje jednak na to, że uchwała zdobędzie wymagane poparcie.

- Jestem za metropolią, bo widzę konieczność współpracy i szerszego spojrzenia na rozwój naszego regionu. Gdzie Konstancin ma swoje miejsce jako miasto-uzdrowisko, a planowanie przestrzenne jest zharmonizowanie. Jednak propozycja poselska dotycząca metropolii warszawskiej jest niestety w moim przekonaniu nie do przyjęcia - przyznaje Tomasz Nowicki, jeden z radnych Konstancina.

Przekonuje, że ustawa PiS ma na celu głównie stworzenie nowego modelu wyboru prezydenta stolicy. -Mnie jako mieszkańca Konstancina-Jeziorny interesuje, kto będzie moim burmistrzem. Jego pozycja musi być silna i poparta mocnym mandatem społecznym, aby współpracować z prezydentem Warszawy i innymi samorządowcami - dodaje Nowicki.

Mobilizacja w Podkowie, problemy w Raszynie

Na tvnwarszawa.pl. informowaliśmy już o mieszkańcach Podkowy Leśnej, którzy również domagają się referendum. W ubiegłym tygodniu złożyli na biurku burmistrza Artura Tusińskiego ponad tysiąc podpisów – trzy razy więcej niż wymagane 10 procent.

- Akcja zbierania trwała cztery dni, pomimo że ustawodawca daje na to 60 dni – podkreśla burmistrz. - Kolejnym krokiem będzie podjęcie uchwały o referendum z inicjatywy mieszkańców oraz ustalenie jego daty. Inicjatorzy chcieliby, aby odbyło się 4 czerwca - dodaje.

Lista wyżej wymienionych pięciu gmin nie jest zamknięta. Złożenie wniosku o referendum dotyczące przyłączenia do Warszawy zapowiedzieli również mieszkańcy Józefowa. Chętnie przeprowadziliby je również w Raszynie. Tam pod wnioskiem uzbierano już 766 podpisów, ale… nie udało się przegłosować go na radzie.

- Radni przyjęli jedynie stanowisko. Dla nas to za mało. Domagaliśmy się konkretnej uchwały o przeprowadzeniu referendum, ale o tym nie było mowy – mówi nam Aneta Wrona, pełnomocniczka tamtejszego komitetu referendalnego.

Podkreśla, że zarówno wójt gminy, jak i większość radnych reprezentują Prawo i Sprawiedliwość. - Obawiam się, że w tym przypadku górę bierze więc interes partyjny. Ale nie ustępujemy. Teraz zbieramy podpisy pod głosowaniem w sprawie odwołania naszych władz. Mamy już ponad tysiąc - dodaje Wrona.

PiS może mieć problem

Jeśli referenda w podwarszawskich gminach zakończyłyby się podobnym efektem jak w Legionowie, dla Prawa i Sprawiedliwości byłby to duży wizerunkowy problem. Przypomnijmy, politycy wnieśli projekt dotyczące poszerzenia Warszawy "po cichu", drogą poselską niewymagającą żadnych konsultacji. Zaangażowanie mieszkańców, które poobserwujemy teraz pokazuje jasno, że nie podoba im się taki styl podejmowania decyzji.

Czy PiS wycofa się ze swoich wstępnych planów? Po legionowskim referendum Jacek Sasin powiedział, że nie ma takich planów. Przypomniał, że obecnie prowadzone są konsultacje społeczne i po nich projekt będzie ulegał zmianom. Nie wiadomo jednak, jak dalekim.

Czytaj więcej o referendum w Legionowie, jego wyniku i komentarzach po:

[object Object]
Referendum w LegionowieTVN24
wideo 2/6

Karolina Wiśniewska/r/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl