Lech Kaczyński upamiętniony na Pałacu. Prezydent Duda apeluje o pojednanie


Przy Krakowskim Przedmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablica zawisła na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. W trakcie przemówienia Andrzej Duda przypomniał zasługi tragicznie zmarłego prezydenta i zaapelował o "jedność, solidarność i wzajemny szacunek".

Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odsłonięta m.in. przez Andrzeja Dudę, Jarosława Kaczyńskiego i Martę Kaczyńską. Obecni przed pałacem odpowiedzieli na odsłonięcie gromkimi brawami.

- Profesor Lech Kaczyński angażował się wszędzie tam, gdzie widział dobro narodu. Walczył o prawdę i godność Polaków. Zawsze był sobą – powiedział ksiądz, który poświęcił tablicę i odmówił krótką modlitwę.

Po odsłonięciu złożono kwiaty. Jako pierwszy wiązankę złożył prezydent Andrzej Duda, a zaraz za nim Marta Kaczyńska z córkami i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wieńce składali także przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, kancelarii prezydenta, wiceprzewodniczący sejmu Republiki Litewskiej i inni.

"Widok ścisnął nasze dusze i serca"

Poza najwyższymi władzami państwowymi przed Pałacem Prezydenckim pojawiły się tysiące osób, które przyszły oddać hołd zmarłym w katastrofie. Jak poinformował nas rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, na Krakowskim Przedmieściu było 22 tys. ludzi.

- Tamtego ranka 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem Smoleńsk Północny opadła mgła. Zginął w tej mgle biało-czerwony tupolew. Wszyscy ci, którzy byli na miejscu wspominają ją z drżeniem. Kiedy się rozpiechrzała, widok ścisnął nasze dusze i serca. Nasi rodacy zginęli – rozpoczął swoje przemówienie Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że pod Smoleńskiem zginęło wielu wspaniałych ludzi, którzy lecieli do Katynia z pielgrzymką. Chcieli oddać hołd ofiarom mordu NKWD na polskich bohaterach. – Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi – dodał.

"Niech Krakowskie Przedmieście będzie miejscem wspomnień"
"Niech Krakowskie Przedmieście będzie miejscem wspomnień"TVN24

"Przyszliście z potrzeby serca. Setkami tysięcy"

O Lechu Kaczyńskim mówił, że był to "wzór budowy postaw patriotycznych". - Trzeba pamiętać, że w 2007 roku to właśnie prezydent Kaczyński z ministrem Aleksandrem Szczygło dokonali awansu polskich oficerów pomordowanych w Katyniu i Charkowie. Prawie 8 tys. polskich żołnierzy – przypomniał.

Prezydent zwrócił się też do osób, które po katastrofie przybywały na Krakowskie Przedmieście. - Nikt was nie prosił, żebyście tu wtedy przyszli, a przyszliście. Z potrzeby serca. Setkami tysięcy. Wylewaliście łzy, chcieliście być razem – mówił.

- To wielki dorobek naszych serc, że potrafiliśmy wtedy stanąć ponad podziałami. Być razem. Niezależnie od poglądów i przekonań ideologicznych. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni – dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki zawsze będzie miejscem wspomnienia, czci i jedności. – Jeśli z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego, to powinna to być jedność, solidarność, wzajemna życzliwość i szacunek – przekonywał.

"Uczynił to, na co Warszawa czekała od wielu lat"

- Wiecie, że w kolejnych miesiącach nastąpiło tu wiele wydarzeń gorszących, które nigdy nie powinny zaistnieć. Dziś zwracam się do wszystkim z apelem: wybaczmy to sobie wzajemnie. Wszystkie niepotrzebne i niesprawiedliwe słowa. Wszystkie gorszące zachowania i momenty poniżenia. Apeluję o wybaczenie, bo ono jest dziś nam i Polsce ogromnie potrzebne – apelował do zgromadzonych.

Andrzej Duda długo wymieniał dokonania Lecha Kaczyńskiego, wśród których szczególną uwagę poświęcił czasom jego prezydentury w Warszawie.

- Był prezydentem, który nie tylko zaprowadził w mieście porządek. Uczynił to, na co Warszawa czekała od wielu lat. Zrealizował dzieło budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś jest ono symbolem nowoczesnej pamięci historycznej. Uczy obecne i dorastające pokolenia. Stworzył też podwaliny pod Muzeum Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik – przypomniał.

"Bez politycznej przepychanki"

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda wielokrotnie mówił, że 10 kwietnia wspominamy wszystkich polskich patriotów, którzy oddali życie ojczyźnie. – Byli reprezentacją naszego narodu w pełnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy winni im jedność, wzajemne wybaczenie, uczciwe, spokojne i rzetelne zbadanie tego, co wtedy się stało. Bez politycznej przepychanki – mówił.

Zdaniem prezydenta, przyczyny katastrofy powinny być wyjaśnione przez ekspertów wspieranych przez tych, którzy obecnie są przy władzy. - Niech zrobią to spokojnie i odpowiedzialnie – apelował.

Prezydent podkreślił, że ci, którzy odeszli nie wrócą, ale zostawili po sobie piękny testament oparty na dumie narodowej. – Spłaćmy ten dług i zjednoczmy się. Dokonajmy wszyscy refleksji pamięci. Bądźmy razem w sprawach najważniejszych – prosił.

"To symbol przełamania wymuszonej niepamięci"

Przemówienie Dudy było przerywane skandowaniem tłumu. "Cześć i chwała bohaterom" – krzyczeli zgromadzeni licznie na Krakowskim Przedmieściu.

Przed Pałacem Prezydenckim głos zabrała też Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich. Podziękowała Andrzejowi Dudzie za upamiętnienie jej ojca i ciepłe słowa skierowane pod jego adresem.

- Po sześciu latach doczekał się godnego upamiętnienia. To symbol przełamania wymuszonej niepamięci, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Niepamięci o człowieku i polityku, który swoim życiorysem zaświadczył, że obiektywnie na pamięć zasługuje – mówiła.

Marsz z portretami ofiar

Wcześniej z placu Trzech Krzyży do Pałacu Prezydenckiego przeszedł V Marsz z Portretami. Uczestnicy nieśli czarne-białe portrety ofiar katastrofy smoleńskiej. Inicjatorami pochodu byli Solidarni 2010. "Zwracamy się z gorącym apelem o oddanie hołdu 96 Ofiarom poległym pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku poprzez uczestniczenie w marszu" – zachęcali do udziału w wydarzeniu.

Uczestnicy marszu przeszli trasą: pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH 6. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

kw/b

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl