Lech Kaczyński upamiętniony na Pałacu. Prezydent Duda apeluje o pojednanie


Przy Krakowskim Przedmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablica zawisła na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. W trakcie przemówienia Andrzej Duda przypomniał zasługi tragicznie zmarłego prezydenta i zaapelował o "jedność, solidarność i wzajemny szacunek".

Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odsłonięta m.in. przez Andrzeja Dudę, Jarosława Kaczyńskiego i Martę Kaczyńską. Obecni przed pałacem odpowiedzieli na odsłonięcie gromkimi brawami.

- Profesor Lech Kaczyński angażował się wszędzie tam, gdzie widział dobro narodu. Walczył o prawdę i godność Polaków. Zawsze był sobą – powiedział ksiądz, który poświęcił tablicę i odmówił krótką modlitwę.

Po odsłonięciu złożono kwiaty. Jako pierwszy wiązankę złożył prezydent Andrzej Duda, a zaraz za nim Marta Kaczyńska z córkami i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wieńce składali także przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, kancelarii prezydenta, wiceprzewodniczący sejmu Republiki Litewskiej i inni.

"Widok ścisnął nasze dusze i serca"

Poza najwyższymi władzami państwowymi przed Pałacem Prezydenckim pojawiły się tysiące osób, które przyszły oddać hołd zmarłym w katastrofie. Jak poinformował nas rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, na Krakowskim Przedmieściu było 22 tys. ludzi.

- Tamtego ranka 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem Smoleńsk Północny opadła mgła. Zginął w tej mgle biało-czerwony tupolew. Wszyscy ci, którzy byli na miejscu wspominają ją z drżeniem. Kiedy się rozpiechrzała, widok ścisnął nasze dusze i serca. Nasi rodacy zginęli – rozpoczął swoje przemówienie Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że pod Smoleńskiem zginęło wielu wspaniałych ludzi, którzy lecieli do Katynia z pielgrzymką. Chcieli oddać hołd ofiarom mordu NKWD na polskich bohaterach. – Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi – dodał.

"Niech Krakowskie Przedmieście będzie miejscem wspomnień"
"Niech Krakowskie Przedmieście będzie miejscem wspomnień"TVN24

"Przyszliście z potrzeby serca. Setkami tysięcy"

O Lechu Kaczyńskim mówił, że był to "wzór budowy postaw patriotycznych". - Trzeba pamiętać, że w 2007 roku to właśnie prezydent Kaczyński z ministrem Aleksandrem Szczygło dokonali awansu polskich oficerów pomordowanych w Katyniu i Charkowie. Prawie 8 tys. polskich żołnierzy – przypomniał.

Prezydent zwrócił się też do osób, które po katastrofie przybywały na Krakowskie Przedmieście. - Nikt was nie prosił, żebyście tu wtedy przyszli, a przyszliście. Z potrzeby serca. Setkami tysięcy. Wylewaliście łzy, chcieliście być razem – mówił.

- To wielki dorobek naszych serc, że potrafiliśmy wtedy stanąć ponad podziałami. Być razem. Niezależnie od poglądów i przekonań ideologicznych. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni – dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki zawsze będzie miejscem wspomnienia, czci i jedności. – Jeśli z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego, to powinna to być jedność, solidarność, wzajemna życzliwość i szacunek – przekonywał.

"Uczynił to, na co Warszawa czekała od wielu lat"

- Wiecie, że w kolejnych miesiącach nastąpiło tu wiele wydarzeń gorszących, które nigdy nie powinny zaistnieć. Dziś zwracam się do wszystkim z apelem: wybaczmy to sobie wzajemnie. Wszystkie niepotrzebne i niesprawiedliwe słowa. Wszystkie gorszące zachowania i momenty poniżenia. Apeluję o wybaczenie, bo ono jest dziś nam i Polsce ogromnie potrzebne – apelował do zgromadzonych.

Andrzej Duda długo wymieniał dokonania Lecha Kaczyńskiego, wśród których szczególną uwagę poświęcił czasom jego prezydentury w Warszawie.

- Był prezydentem, który nie tylko zaprowadził w mieście porządek. Uczynił to, na co Warszawa czekała od wielu lat. Zrealizował dzieło budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś jest ono symbolem nowoczesnej pamięci historycznej. Uczy obecne i dorastające pokolenia. Stworzył też podwaliny pod Muzeum Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik – przypomniał.

"Bez politycznej przepychanki"

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda wielokrotnie mówił, że 10 kwietnia wspominamy wszystkich polskich patriotów, którzy oddali życie ojczyźnie. – Byli reprezentacją naszego narodu w pełnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy winni im jedność, wzajemne wybaczenie, uczciwe, spokojne i rzetelne zbadanie tego, co wtedy się stało. Bez politycznej przepychanki – mówił.

Zdaniem prezydenta, przyczyny katastrofy powinny być wyjaśnione przez ekspertów wspieranych przez tych, którzy obecnie są przy władzy. - Niech zrobią to spokojnie i odpowiedzialnie – apelował.

Prezydent podkreślił, że ci, którzy odeszli nie wrócą, ale zostawili po sobie piękny testament oparty na dumie narodowej. – Spłaćmy ten dług i zjednoczmy się. Dokonajmy wszyscy refleksji pamięci. Bądźmy razem w sprawach najważniejszych – prosił.

"To symbol przełamania wymuszonej niepamięci"

Przemówienie Dudy było przerywane skandowaniem tłumu. "Cześć i chwała bohaterom" – krzyczeli zgromadzeni licznie na Krakowskim Przedmieściu.

Przed Pałacem Prezydenckim głos zabrała też Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich. Podziękowała Andrzejowi Dudzie za upamiętnienie jej ojca i ciepłe słowa skierowane pod jego adresem.

- Po sześciu latach doczekał się godnego upamiętnienia. To symbol przełamania wymuszonej niepamięci, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Niepamięci o człowieku i polityku, który swoim życiorysem zaświadczył, że obiektywnie na pamięć zasługuje – mówiła.

Marsz z portretami ofiar

Wcześniej z placu Trzech Krzyży do Pałacu Prezydenckiego przeszedł V Marsz z Portretami. Uczestnicy nieśli czarne-białe portrety ofiar katastrofy smoleńskiej. Inicjatorami pochodu byli Solidarni 2010. "Zwracamy się z gorącym apelem o oddanie hołdu 96 Ofiarom poległym pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku poprzez uczestniczenie w marszu" – zachęcali do udziału w wydarzeniu.

Uczestnicy marszu przeszli trasą: pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH 6. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

kw/b

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl