Które miejsce podbije w tym roku Warszawę?

fot. Bartosz Andrejuk i fragment projektu Jerzego Funkiewicza
fot. Bartosz Andrejuk i fragment projektu Jerzego Funkiewicza | Fakty TVN

Mimo że sąsiedzi ich nie znosili, klub 5-10-15 w zeszłym roku był hitem lata. W te wakacje wybór będzie trudniejszy, bo konkurencja jest większa. Jak myślicie, które miejsce będzie przebojem stolicy w te wakacje? Zagłosujcie w sondzie tvnwarszawa.pl.

Cud nad Wisłą

Dawno, dawno temu na lewym brzegu Wisły rosły tylko dzika trawa i ogródki piwne. Jakiś czas później zdarzył się cud. Cud nad Wisłą. Pierwsza knajpa na stołecznych bulwarach, która udowodniła, że wystarczy kilkanaście drewnianych palet, kocy, leżaków, bar w kontenerze i możemy mieć nad Wisłą klimat jak nad Sekwaną.

Idealne miejsce, by urządzić tu urodziny, tańczyć do wschodu słońca, zaprosić dziewczynę na romantyczną randkę (w winiarni na pięterku nigdy nie ma kolejki do baru), wypożyczyć sobie rower, czy po prostu zatrzymać się na chwilę i popatrzeć, jaka piękna jest nasza stolica.

W Cudzie głośna muzyka może przeszkadzać co najwyżej rybom. Minusy? Słaba akustyka na koncertach, poza tym miejsce nie jest zadaszone, więc nawet mały deszcz rozgania imprezę. Panie nie polubią też toalety w toi-toiach, a w ciepłe wieczory o wolnym stoliku można tu co najwyżej pomarzyć.

adres: Wybrzeże Kościuszkowskie na wysokości BUW-u

Dolina Muminków

Podobno nie będzie tu taniej wódki. Bardzo możliwe, że w ogóle nie będzie wódki. Dolina Muminków raczej chce wyczyścić z alkoholu park na Książęcem.

Ma tam powstać kawiarnia z kameralną sceną i wypożyczalnia książek i audiobooków. Wokoło odświeżonego stawu staną leżaki, parasole, pufy, materace. Pojawią się plaża i zdalnie sterowane motorówki.

Czy będzie nudno? Zdecydowanie nie, jeżeli do Warszawy wrócą upały. Bomby przecież nie wybuchają zimą. Wieczory w parku przy ul. Książęcej wypełnią koncerty, wernisaże, projekcje filmów i imprezy. Kiedy start? Późno, bo 29 lipca. W weekendy chcą być otwarci 24 h na dobę.

adres: ul. Książęca róg Kruczkowskiego, obok Elizeum

Klubokawiarnia Warszawa Powiśle

"To będzie kiosk z wódką i kulturą" – tak o klubokawiarni Warszawa Powiśle dwa lata temu mówili jej właściciele. Tłumy, jakie wciąż przetaczają się przez to miejsce, świadczą o tym, że idealnie trafili w gusta warszawiaków.

W odnowionym budynku dworcowej kasy biletowej na Powiślu kultury jest dużo. Alkoholu też. Ktoś mógłby uznać pewnie, że najwięcej jest... zblazowanej młodzieży w kolejce po piwo. Warszawa Powiśle ma bardzo dobrą lokalizację - blisko centrum, ale daleko od budynków mieszkalnych. A brak sąsiadów to brak problemów z sąsiadami.

W ciągu dnia można tu spokojnie i wygodnie popracować (szybkie wi-fi i niewielu ludzi przed 18:00). W weekendy to właśnie tu są największe imprezy pod chmurką. Nie wiesz, gdzie bawią się Twoi znajomi? Pewnie już są w Powiślu.

adres: ul. Kruczkowskiego 3b

Plac Zabaw

Jest takie miejsce w Warszawie, w którym imprezy w weekend trwają do południa dnia następnego. Plac Zabaw ma idealną lokalizację do tego typu zabawy ekstremalnej. Pod Trasą Łazienkowską głośna muzyka nie przeszkadza nikomu.

Pewnie dlatego, gdy już ludzie zaczynają tu tańczyć, to tańczą do rana. Plac Zabaw zyskał rzeszę wielbicieli, ponieważ odbywają się tu ciekawe koncerty (np. Molesty na daszku klubu), grill działa nawet w środku nocy, a na parkiecie nie ma przypadkowych klubowiczów. No i można płacić kartą.

adres: ul. Myśliwiecka 9

Plan B

Andrzej Stasiuk powiedział o Planie B, że jest to "przyjemna spelunka". Trafił w samo sedno. Najprzyjemniej jest jednak przed Planem, gdy w stolicy zaczyna się wiosna. Wtedy na placu Zbawiciela pojawiają się pierwsi ludzie pijący piwo w plastikowych kubkach. To oni wyznaczają moment, kiedy w Warszawie zaczyna się sezon letni.

I tak co roku wraz z końcem zimy imprezowicze wyrastają na placu Zbawiciela jak grzyby po deszczu. Tych ostatnio jest jeszcze więcej, bo w dawnym sklepie rybnym pod Planem B. powstała modna kawiarnia Charlotte. Połączenie piekarni z miejscem, w którym można napić się wina, to bardzo popularny na świecie format.

Pewnie dlatego Charlotte błyskawicznie stało się modnym miejscem, idealnym na biznesowe śniadanie czy na wino z kolegami po pracy. A Plan B? Mimo, że po godz. 22 imprezowicze dalej wylewają się z pubu na Plac Zbawiciela, to wciąż, jakimś cudem, klub żyje w zgodzie z sąsiadami. Zawsze przecież jest jakiś plan b. Nawet gdy pod Twoim oknem młodzież pije alkohol.

adres: Plac Zbawiciela

Plaża przy Moście Poniatowskiego

Jeszcze pół wieku temu plaże nad Wisłą wyglądały jak te nad Bałtykiem w środku sezonu. O wolny kawałek piasku było bardzo trudno. Dziś już nikt się nie kąpie w stołecznej rzece. Pewnie dlatego miłośników plażowania nie ma tak wielu jak kiedyś.

Mimo to na plaża pod Mostem Poniatowskiego z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjna. Nie ma tu komercyjnych budek z hot dogami, za to można tu rozpalić grilla na specjalnie do tego przygotowanych miejscach.

Jest też boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej. Pan plażowy chętnie wypożyczy leżaki lub piłki. I choć wszystkie te przyjemności są za darmo, pamiętajcie – picie piwa nawet tu jest zabronione. Szkoda też, że nie można tu przypłnąc tramwajem wodnym, a dojście do plaży prowadzi przez krzaki.

adres: pod Mostem Poniatowskiego

Port Wisła

Port Wisła wśród warszawskich klubowiczów praktycznie już na starcie został wykreślony z imprezowej mapy stolicy. Kojarzony z odpustowymi ogródkami piwnymi bardzo szybko przestał być alternatywą dla tych, którzy szukają wypoczynku nad rzeką.

Czy słusznie? Choć cały Port wyklejony jest ciężkimi do zniesienia reklamami napojów, stanowi za to świetne miejsce do spędzenia czasu z rodziną. Sporej wielkości basen jest najprawdopodobniej jedynym miejscem nad Wisłą, w którym bezpiecznie można się kąpać.

Hamaki, stół do ping-ponga, boisko do siatkówki i segway'e to inne atrakcje, które przyciągają tu tłumy warszawiaków pragnących wypoczynku. Nie taki port straszny, jak go malują.

adres: Cypel Czerniakowski, ul. Solec

Inżynierska

Pamiętam, jak Sen Pszczoły raczkował. Dziś widzę, jak pięknie rozkwitł. Jeżeli chodzi o wystrój, jest to jeden z najpiękniejszych klubów w Warszawie. Meble, kolory, ogródek z żółtymi parasolami (niby reklamowe, a jednak ładne) i fotele z kina studyjnego - wszystko to jest bardzo estetyczne.

Bez wątpienia klimat tam jest. Program też zawsze był ciekawy. Ostatnio obok Snu otworzył się nowy klub. Na trzecim piętrze zabytkowej kamienicy ulokowało się Jedyne Wyjście.

Tam można wejść tylko gdy ma się 21 lat. Grają ciężką elektronikę i dubstepy. Odważni ludzie w pięknym podwórku. Nominacja obowiązkowa.

adres: Sen Pszczoły i Jedyne Wyjście: ul. Inżynierska 3

Po opublikowaniu tego artykułu przedstawiciele Snu Pszczoły zdecydowanie zaprotestowali przeciwko umieszczeniu ich w rankingu razem z Jedynym Wyjściem. -Wspólny adres nie oznacza, że jesteśmy jednym bytem. Jedyne Wyjście jest klubem nocnym skupiającym się przede wszystkim na klimatach elektro; Sen Pszczoły ma szeroką ofertę koncertów i wydarzeń kulturalnych, takich jak targi książek, pokazy filmów, spektakle. Nasze oferty są odmienne i skierowane do innej publiczności - tłumaczą w mailu przesłanym do redakcji.

Jedyne Wyjście również nie utożsamia się ze Snem Pszczoły i także podkreśla swoją odrębość.

Skarpa Wiślana w parku Kazimierzowskim

Podobno Warszawa musi się obudzić. Tylko o której godzinie? Na Skarpie żyć ma już od 12.00 przez trzy ostatnie niedziele lipca. Parkiem Kazimierzowskim między ulicami Oboźną, Browarną i Lipową rządzić będzie wtedy Klub Sportów Miejskich "Skarpa".

Pomysł w swej prostocie jest doskonały. Przychodzisz w lipcową niedzielę do parku między 12.00 a 19.00 i uczysz się freestylować yoyem, grać z psem we frisbee, czy po prostu leżakujesz przy muzyce. Miejsce bez zadęcia. Jego sukces uzależniony jest niestety od pogody.

Atutem jest bliskie sąsiedzctwo niedocenianych wciąż kawiarni Grawitacja przy Browarnej i Gramofon przy Oboźnej. Po dawce sportu zawsze można wypić małe pszenne ukraińskie piwko.

adres: Park Kazimierzowski od ul. Lipowej do Oboźnej

UFO na placu Na Rozdrożu

W Warszawie brakuje miłych miejsc "bez zadęcia". Barów, gdzie można dobrze się czuć i po prostu przyjść na chwilę, przybić piątkę z barmanem, wypić oranżadę i ruszyć dalej w miasto. Brakuje miejsc, do których samemu można w ciemno wpaść i dobrze czuć się wśród nieznajomych ludzi.

Takim miejscem chce być w te wakacje UFO. Statek kosmiczny na Rozdrożu będzie próbował przyciągać zarówno okolicznych mieszkańców, jak i klubowiczów z pobliskiego Planu B.

Na pokładzie statku nie można kupić piwa, a wrota do niego zamykają się o 22.00, dlatego jest szansa, że będzie to pierwsze miejsce w Warszawie, gdzie bijatyki nie będzie ani razu. Zniknie niestety po wakacjach.

adres: plac Na Rozdrożu

BARTOSZ ANDREJUK

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Karambol na A2. Kilka osób rannych

Karambol na A2. Kilka osób rannych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP