Krąg pamięci na pl. Piłsudskiego. "Straciliśmy 96 wspaniałych osób"

Wystawa "Smoleńskie portrety"
Wystawa "Smoleńskie portrety"
tvnwarszawa.pl
Wystawa "Smoleńskie portrety"tvnwarszawa.pl

Zdjęcia i biogramy 96 osób, które 10 kwietnia 2010 r. zginęły w katastrofie samolotu Tu-154M, znalazły się na wystawie Muzeum Historii Polski pt. "Smoleńskie portrety", otwartej w sobotę na pl. Piłsudskiego.

Otwarcie ekspozycji było częścią obchodów 5. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Wzięła w nim udział małżonka prezydenta Anna Komorowska. Wystawę przygotowała pracownia Mirosława Nizio. Ekspozycja ma formę kręgu o średnicy 20 metrów, którego zewnętrzne ściany wykonano z polerowanej stali.

Na odbijających życie miasta ścianach zewnętrznych znalazła się data smoleńskiej katastrofy. Wewnątrz umieszczono fotografie i biogramy ofiar, a także informację o katastrofie. Nad nimi widnieje cytat z wiersza Zbigniewa Herberta: "Ocalałeś nie po to, aby żyć/ masz mało czasu, trzeba dać świadectwo". Panele ze zdjęciami są podświetlane, dlatego wystawa będzie widoczna też po zmroku.

Wyjątkowe miejsce

Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że na jej miejsce wybrano pl. Piłsudskiego ze względu na znajdujący się tam Grób Nieznanego Żołnierza i papieski krzyż, przypominający o mszy z udziałem Jana Pawła II z 1979 r. Tam też 17 kwietnia 2010 r. odbyło się nabożeństwo żałobne za ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Minęło już pięć lat od katastrofy, ale wciąż trudno nam o tym mówić, ponieważ nie do końca obeschły łzy, nadal mamy wiele wątpliwości dotyczących tej tragedii; ponieważ jesteśmy nadal podzieleni. Niezależnie od tego jednak, w czym się różnimy, w jednym jesteśmy razem - chcemy w sposób godny uczcić bliskich, przyjaciół, tych wybitnych ludzi, którzy w tragiczny sposób przedwcześnie odeszli. My, którzy zostaliśmy, mamy obowiązek pamiętać. To nie znaczy tkwić w żałobie, ale ponieść dalej to, co oni rozpoczęli, kontynuować ich starania, marzenia o lepszej Polsce. Ta wystawa jest dziełem rodzin ofiar. To one wyszły z jej inicjatywą, uczestniczyły w wybieraniu zdjęć i pisaniu biogramów - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

W kręgu pamięci

Jolanta Przewoźnik, żona zmarłego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika podkreśliła, że wystawa jest "kręgiem pamięci".

- 10 kwietnia 2010 r. straciliśmy 96 wspaniałych osób, naszych bliskich. Są w tym kręgu, który możemy oglądać. Ale ten krąg wciąż się rozszerza, o przyjaciół, znajomych, współpracowników, osoby, które zapamiętały naszych bliskich z pracy, spotkań, mediów, ze zdarzeń, które zostały w ich pamięci. Jako rodziny prosimy, byście wchodząc do tego kręgu przez chwilę poświęcili uwagę tym czarno-białym obrazom. Rodziny niezależnie od siebie wybrały zdjęcia naszych bliskich pogodnych i zadumanych. Myślę, że w tym kręgu każdy odczyta inne przesłanie, które będzie budować pamięć - powiedziała.

W ocenie Tomasza Komornickiego, syna gen. Stanisława Komornickiego ważne jest, byśmy zapamiętali te osoby.

- By pozostały w naszej pamięci ludźmi ze swoimi życiorysami, staraniami, zasługami i by byli postrzegani także przez kolejne pokolenia przez pryzmat swoich zasług, a nie tylko przez to, w jaki sposób odeszli z tego świata - podkreślił.

"Najważniejsza jest pamięć"

Jak powiedziała PAP minister kultury Małgorzata Omilanowska z inicjatywą przygotowania wystawy wystąpiły rodziny ofiar.

- Zarówno Muzeum Historii Polski, jak i ministerstwo kultury uznały, że zorganizowanie takiej ekspozycji jest szczególnie ważne w kontekście piątej rocznicy tego, co się wydarzyło, na tej kwietniowej łące w Smoleńsku. Jesteśmy świadomi, że najważniejsza jest pamięć o tych, którzy odeszli. O tym, jacy byli za życia, jakich dokonali czynów i tego, jaką stratę po sobie pozostawili. W gwarze debaty politycznej musimy znaleźć miejsce na zadumę i skupienie się na tym, co najważniejsze. A najważniejsze są straty, jakie poniosły rodziny, ból po stracie najbliższych i pamięć o tym, czego ci ludzie dokonali w życiu. Ta wystawa jest miejscem, w którym można oderwać się od tętniącego życiem miasta, wyizolować się na chwilę i skupić się na tym, kim byli i co ich spotkało - zaznaczyła.

Wystawa jest częścią projektu internetowego prowadzonego od trzech lat przez Muzeum Historii Polski w ramach strony www.smolensk.muzhp.pl. Będzie czynna do 29 kwietnia.

PAP/ep/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl