Najnowsze

Już ponad pięć tysięcy przypadków koronawirusa w stolicy. Dobowy przyrost znów przekroczył sto

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło
wideo 2/5
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło

We wtorek liczba nowych przypadków koronawirusa w Warszawie po raz czwarty przekroczyła 100. Łącznie pozytywne wyniki testu odnotowano już u 5058 osób. Mazowieckie jest na drugim miejscu wśród województw, gdzie ostatniej doby zarejestrowano najwięcej nowych zakażeń.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1326 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 i o śmierci 36 zakażonych osób, w tym sześciu "z powodu COVID-19", a 30 "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami".

Najwięcej z 1326 nowych przypadków pochodzi z województwa małopolskiego, gdzie odnotowano ich 167. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze, gdzie zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 151 osób.

Epidemia w Warszawie

Większość przypadków z Mazowieckiego potwierdzono w stolicy. We wtorek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował, że przybyło 118 chorych. Jest to trzeci najwyższy dobowy przyrost zakażeń w stolicy od początku epidemii. Więcej przypadków było tylko 23 i 24 września - odpowiednio: 124 i 129. Dotychczas w wyniku powikłań wywołanych COVID-19 w Warszawie zmarło 148 osób.

Zgodnie z danymi stołecznego sanepidu we wtorek 42 osoby poszerzyły grono ozdrowieńców, których jest już w sumie 1643.

Coraz więcej chorych wśród młodzieży

W reakcji na wzrost zakażeń - ponad tysiąc w ciągu dwóch tygodni - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał w poniedziałek posiedzenie sztabu kryzysowego. Po pierwszym spotkaniu zapowiedział, że posiedzenia będą odbywały się cyklicznie dwa-trzy razy w tygodniu. Opisując sytuację związaną z aktywnymi ogniskami koronawirusa, Trzaskowski podkreślił, że na ten moment nie ma ich w żłobkach ani domach pomocy społecznej. Można wyłącznie mówić o pojedynczych przypadkach odnotowywanych pośród ich podopiecznych bądź opiekunów. Niepokojące są natomiast dane dotyczące młodzieży w wieku szkolnym oraz studentów. - Otrzymujemy informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat - poinformował prezydent.

Obecnie na Mazowszu wykonuje się około trzech tysięcy testów w kierunku SARS-CoV-2 dziennie. Warszawski ratusz zwracał się do sanepidu z prośbą o informację, ile takich testów wykonuje się w samej Warszawie. Jak stwierdził Trzaskowski, tej informacji nie udało się uzyskać.

Wojewoda: nie brakuje miejsc w szpitalach i respiratorów

We wtorek Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że na bieżąco monitoruje liczbę miejsc w szpitalach dla osób z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2. "Na Mazowszu przygotowano 810 łóżek, z czego zajęte jest 530. Ogółem na Mazowszu szpitale dysponują ponad 800 respiratorami. Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem obecnie przygotowano 132 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 24 (dane na dzień 29 września)" - czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody.

- Chciałbym uspokoić warszawiaków i wszystkich mieszkańców Mazowsza - nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki. Miejsc w szpitalach nie brakuje. Nie brakuje też respiratorów. Służby wojewody działają w stanie podwyższonej gotowości od początku pandemii - zapewnił cytowany w komunikacie Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości