Niska frekwencja w przedszkolach i żłobkach

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Kierownik żłobka o otwarciu miejskich placówek
Kierownik żłobka o otwarciu miejskich placówek
TVN24
Kierownik żłobka o otwarciu miejskich placówekTVN24

Ratusz podsumował pierwszy tydzień po otwarciu żłobków i przedszkoli. W obu rodzajach placówek pojawiło się o połowę mniej dzieci, niż rodzice zadeklarowali w ankietach poprzedzających wznowienie ich działalności. Do przedszkoli uczęszczało w ostatnim tygodniu tylko 10 procent wszystkich podopiecznych, a w żłobkach zapełniło się około 16 procent dostępnych miejsc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Decyzją rządu żłobki i przedszkola mogły wznowić swoją działalność już 6 maja, pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Wielu samorządowców, w tym Rafał Trzaskowski, odsunęło w czasie otwarcie tych placówek. Ostatecznie w Warszawie przyjęły one ponownie dzieci dopiero 18 maja. 

Przed ponownym otwarciem przedszkoli miasto kupiło ponad trzy miliony środków ochrony osobistej dla pracowników: jednorazowe rękawiczki, maseczki, przyłbice i fartuchy. Przez siedem dni dezynfekowano okolice placówek. Przygotowano także wytyczne sanitarne i zasady organizacji opieki nad dziećmi.

W ponad 30 przedszkolach nie zjawił się nikt

Dane podsumowujące pierwszy tydzień po "odmrożeniu" pochodzą z 355 miejskich przedszkoli oraz 180 szkół podstawowych prowadzących oddziały przedszkolne. Łącznie to 56,7 tysiąca miejsc dla dzieci. Na co dzień w miejskich placówkach pracuje 13,5 tysiąca osób - nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. W dobie pandemii dziećmi zajmuje się dziewięć tysięcy osób.

Z wysyłanych przez warszawski ratusz ankiet dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym wynikało, że 18 maja do placówek wróci około 12 tysięcy maluchów.

Według raportu stołecznego ratusza, w poniedziałek w przedszkolach pojawiło się 5,6 tys. dzieci, jednak do 31 placówek nie przyszło ani jedno. We wtorek w zajęciach uczestniczyło 5 798 maluchów, w 33 przedszkolach nikt się nie pojawił. W środę do placówek przyprowadzono 5 811 dzieci, jednak w 32 - mimo deklaracji - nie pojawił się ani jeden przedszkolak. W czwartek w przedszkolach było 5 761 dzieci, ale w 35 nie odbyły się zajęcia, bo nikogo nie było. W piątek utrzymała się niska frekwencja - 5,3 tys. dzieci przyprowadzono do placówek, a w 37 przedszkolach nie pojawiło się ani jedno.

Do żłobków powróciło kilkanaście procent podopiecznych

Niska frekwencja dotyczy także otwartych w poniedziałek żłobków. Z przeprowadzonej przed ich otwarciem ankiety wynikało, że powrót dzieci do placówek deklarowało 34 procent rodziców. Ostatecznie zjawiło się o połowę mniej podopiecznych, niż się spodziewano.

W poniedziałek przyprowadzono do nich 1267 dzieci, a kolejnych 13 przebywało w miejskich punktach dziennego opiekuna. Ratusz podaje, że liczba ta stanowiła około 15 procent podopiecznych w porównaniu do ogólnej liczby miejsc dostępnych w miejskich żłobkach. W kolejnych dniach frekwencja minimalnie wzrosła, ale w sumie od 18 do 22 maja utrzymywała się na średnim poziomie nieco powyżej 16 procent. We wtorek rodzice wysłali do żłobków 1312 maluchów, 20 maja – 1333 dzieci, 21 maja – 1351, a 22 maja – 1284.

Te liczby dotyczą 68 miejskich żłobków, 12 miniżłobków oraz 27 punktów dziennego opiekuna. W sumie oferują one opiekę dla ponad 8,1 tys. maluchów. Na co dzień pracuje w nich ponad 2 tys. osób, w tym ponad 1,3 tys. stanowi personel opiekuńczy. Obecnie opiekę nad maluchami sprawuje około tysiąca z nich.

Miasto dofinansowuje także 4695 miejsc w 163 placówkach prywatnych. W poniedziałek rodzice przyprowadzili tam zaledwie 807 dzieci, 19 maja - 827, 20 maja - 955, a 21 maja - 95. Średnia frekwencja w żłobkach niepublicznych, oferujących miejsca wykupione przez miasto, wyniosła nieco ponad 17 procent.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autorka/Autor:kk/b/kwoj

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola jest całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony i nieprzytomny, około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl