Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoli: dajemy bardzo klarowne wytyczne

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoli
Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoliTVN24
wideo 2/3
Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoliTVN24

Dajemy bardzo klarowne, wbrew różnym zasłyszanym deklaracjom niektórych samorządowców, bardzo dokładne, szczegółowe wytyczne w zakresie tego, w jaki sposób należy zorganizować działanie żłobków i przedszkoli - oznajmił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zastrzegł jednocześnie, że zapewnienie higieny w tych placówkach jest zadaniem jednostek organizacyjnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Informację o wznowieniu działalności żłobków i przedszkoli od 6 maja przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Bardzo szybko odniosły się do niej samorządy, deklarując, że czekają na dokładne wytyczne Ministerstwa Zdrowia i sanepidu, na jakich zasadach te placówki powinny zacząć funkcjonować. Pojawiły się też głosy o braku konsultacji poprzedzających wyznaczenie terminu ich uruchomienia.

Do części zarzutów samorządowców odniósł się w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Na konferencji prasowej podkreślił, że jest ogromne oczekiwanie społeczne, aby odmrażać gospodarkę i życie społeczne, stopniowo dostosowując je do epidemii. - Jednym z takich elementów jest sprawowanie przez różnego rodzaju instytucje opieki nad małymi dziećmi, co umożliwia całemu szeregu osób podejmowanie normalnej aktywności i pracy - dodał.

Radziwiłł przypomniał, że zgodnie ze środową zapowiedzią rządu od 6 maja organy założycielskie - jednostki samorządu terytorialnego i prywatni właściciele - mają możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków. Jak dodał, każdorazowa decyzja jest właśnie w ich rękach.

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

"Płynie ogromna rzeka wsparcia"

Wojewoda zaznaczył, że strona rządowa, umożliwiając otwarcie tych placówek, stawia bardzo konkretne, precyzyjne warunki, na jakich może się to stać. Jak wymieniał, osobne wytyczne dotyczą organów założycielskich, osobne nauczycieli i opiekunów, osobne rodziców.

Wśród warunków otwarcia jest zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny. Jak wskazał, to leży w zakresie obowiązków organów założycielskich. - Ale aby wesprzeć decyzje o rozpoczęciu działalności ze strony żłobków i przedszkoli, ze strony rządu, poprzez wojewodów, płynie ogromna rzeka wsparcia w zakresie środków do dezynfekcji rąk osób dorosłych, a także do dezynfekcji powierzchni - powiedział.

Radziwiłł poinformował, że to dziesiątki tysięcy litrów. Na całym Mazowszu pomoc wyniesie 78 tysięcy litrów i już jest przekazywana. Tylko w Warszawie będzie to 25 tysięcy litrów. Wojewoda zastrzegł, że nie jest to zaopatrzenie na długie miesiące, ale wesprze otwarcie placówek. W ocenie wojewody możliwość dezynfekcji rąk przez osoby dorosłe przebywające w placówce, a także zabawek i powierzchni, wydaje się kluczowa. Zwrócił uwagę, że nabycie środków nie stanowi dzisiaj problemu.

"Bardzo klarowne wytyczne"

Radziwiłł podkreślił, że do dokumentów, które przesłał w środę do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego na Mazowszu, dołączył listy "pytań i odpowiedzi", które mogą wspomóc podejmowanie decyzji.

- Dajemy bardzo klarowne, wbrew różnym zasłyszanym deklaracjom niektórych samorządowców, bardzo dokładne, szczegółowe wytyczne w zakresie tego, w jaki sposób należy zorganizować działanie żłobków i przedszkoli, ale jednocześnie pozostawiamy decyzje (…) jednostkom samorządu terytorialnego - powiedział. - Oni najlepiej wiedzą, czy jest możliwe zorganizowanie pracy tych placówek zgodnie z tymi wytycznymi, które zostały przekazane - dodał.

Przypomniał, że te osoby, dla których dzieci żłobki i przedszkoli nadal będą zamknięte, będą mogły korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Trzaskowski: na pewno nie będziemy gotowi na środę

Wątpliwości, co do sposobu wznowienia działalności żłobków i przedszkoli wyrażał między innymi prezydent Rafał Trzaskowski. Jeszcze w środę przyznał, że warszawskie placówki nie będą gotowe na 6 maja. - Nie ma podstaw do tego, żeby dzieci były przyprowadzane do żłobków i przedszkoli w środę. Jeśli dostaniemy jasne wytyczne, wtedy ocenimy, ile czasu nam potrzeba do przygotowania się do otwierania tych placówek. Dziś mogę jasno powiedzieć: na pewno nie będziemy gotowi na środę - powiedział Trzaskowski w programie "Tak jest" na antenie TVN24.

Zapowiedział też, że nie zostaną one uruchomione, dopóki Ministerstwo Zdrowia nie wyda rozporządzenia, w którym zawarte będą wytyczne, określające ich działalność w reżimie sanitarnym. Jego zdaniem sanepid powinien też wydać rekomendacje, czy sytuacja epidemiologiczna w stolicy pozwala na bezpieczne otwarcie takich placówek.

Do sprawy Trzaskowski odniósł się ponownie podczas czwartkowego briefingu prasowego, gdzie znów zwracał uwagę, że samorządy nie mają odpowiednich narzędzi do oceny, w jaki sposób zorganizować pracę przedszkoli i żłobków, by nie stwarzać zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jego zdaniem to odpowiedzialność rządu. Prezydent zwrócił uwagę, że podobne dylematy pojawiają się w przypadku zapowiedzi dotyczących poluzowania ograniczeń dotyczących otwierania obiektów sportowych. - Domyślam się, choć ja nie jestem epidemiologiem, że może być zupełnie inna sytuacja bezpieczeństwa w miastach, gdzie ta epidemia wyglądała zupełnie inaczej niż w Warszawie. Rząd musi wydać w tej sprawie jasny komunikat. Liczba zachorowań wcale dramatycznie w ostatnich dniach nie spada - zaznaczył.

Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniu
Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniuTVN24

- Są też pytania o kwestie rozsądku. To, co nam rząd proponuje to otwieranie dużych obiektów sportowych dla kilku osób. Czy aby na pewno są to decyzje, które są przemyślane? Pytanie, czy te decyzje, które w ostatnich dniach wydaje rząd są ze sobą zsynchronizowane? - pytał prezydent. Jego zdaniem "trudno się w nich doszukać jakiejkolwiek logiki". - Z jednej strony uwalnia się gospodarkę, mówi się o otwieraniu obiektów sportowych, przedszkoli, żłobków, a z drugiej strony wszelkie obostrzenia dotyczące komunikacji miejskiej są utrzymane. To powinno być zsynchronizowane, bo jeżeli będzie coraz więcej ludzi, których rząd sam zaprasza do tego, żeby zaczęli brać udział w życiu społecznym, to trudno będzie utrzymać te zobowiązania, które sprawiają, że w tramwaju starego typu może jechać 9 osób, a w nowym 20 - zauważył Trzaskowski.

Sugerował też, że działania rządu mogą być motywowane politycznie, by pokazać Polakom, że w maju możliwe jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!