Procesja przeszła ulicami Zielonki. Sprawą zajmuje się policja

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Procesja w Zielonce
Procesja w Zielonce
warszawa@tvn.pl
warszawa@tvn.plProcesja w Zielonce

Procesja przeszła w piątek ulicami podwarszawskiej Zielonki. Teraz sprawie przygląda się policja, bo mimo że w drodze krzyżowej mieli wziąć udział jedynie księża i służby liturgiczne, to część wiernych dołączyła do pochodu.

Wkrótce święta. Ale te, mają być inne niż kiedykolwiek. Bez kościołów pełnych wiernych, drogi krzyżowej czy tradycyjnych posesji. Z tym, że nie wszędzie księża z procesji rezygnują. Droga krzyżowa przeszła w piątek ulicami podwarszawskiej Zielonki. Miała być "symboliczna", ale nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Co się wydarzyło?

We wtorek na stronie parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce pojawił się wpis:

"Kochani. W piątek po mszy wieczornej odbędzie się bardzo nietypowa droga krzyżowa. Ponieważ nie możemy organizować zgromadzeń zrobimy to w następujący sposób. Księża z niezbędną służbą liturgiczną przejdą ulicami Zielonki okrążając symbolicznie całą naszą parafię. W tym czasie będziemy rozważać mękę Pana Jezusa, śpiewać suplikacje i wzywać pomocy Matki Najświętszej w różańcu".

Księża zachęcili wiernych, aby łączyli się z nimi w modlitwie, ale w sposób inny niż dotychczas.

"Nie idźcie z nami ale wyjdźcie na balkon czy na podwórko aby spojrzeć na krzyż naszego Zbawiciela. Wszyscy którzy się w modlitwie jednoczą niech postawią w oknie zapaloną świecę" – napisali na stronie parafii.

Kilkadziesiąt osób

Ale nie wszyscy posłuchali. Na nagraniu, które pojawiło się w sieci, widzimy, że do księży dołączyli wierni. Pochód nagrała jedna z mieszkanek Zielonki (chce zachować anonimowość), która akurat wyszła z psem na spacer.

- W procesji wzięło udział około czterdziestu osób, szli w odstępach, zatrzymali się pod kapliczką, aby się pomodlić – twierdzi w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Na udostępnionym nagraniu widzimy, że za księżmi podąża niewielka grupa ludzi. Sprawa została zgłoszona policji.

Interwencja policji

- Interwencja została podjęta w związku ze zgłoszeniem, jakie otrzymali policjanci. Czynności wykonywane w sprawie wskazują na to, że mieliśmy do czynienia z nabożeństwem, w którym uczestniczyli jedynie księża i asysta. Na tym etapie nie można więc przesądzać o złamaniu prawa. Czynności trwają. Po ich zakończeniu zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie – przekazuje Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

- Wobec osoby odpowiedzialnej za to zdarzenie mogą być wyciągnięte konsekwencje w postaci pouczenia, mandatu karnego do 500 złotych lub skierowania sprawy do sądu, który może orzec 5 tysięcy złotych kary zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia – precyzuje Tomasz Sitek z wołomińskiej komendy, ale zastrzega jeszcze raz, że do tej pory w sprawie nikt nie został ukarany.

O komentarz chcieliśmy poprosić parafię. Tam usłyszeliśmy, że księża pozwalają spokojnie działać służbom.

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: warszawa@tvn.pl

Pozostałe wiadomości