Wiceprezydent Warszawy: ponad 17 tysięcy uczniów zgłasza brak komputerów

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Justyna Suchecka o przygotowaniu szkół do zdalnego nauczania
Justyna Suchecka o przygotowaniu szkół do zdalnego nauczaniaTVN24
wideo 2/3
TVN24Justyna Suchecka o przygotowaniu szkół do zdalnego nauczania

Ratusz wyliczył, że ponad 17 tysięcy warszawskich uczniów nie ma dostępu do komputera, a sprzętu brakuje też nauczycielom.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zajęcia dydaktyczne w szkołach w związku z zagrożeniem koronawirusem są póki co zawieszone. Już od połowy marca wdrażana była nauka zdalna. Prezydent stolicy odniósł się do warunków, w jakich teraz przyszło pracować dyrektorom i nauczycielom. Wskazał też, że to trudny czas dla uczniów i ich rodziców.

- W momencie wprowadzania zdalnej nauki zwracaliśmy uwagę ministerstwu edukacji na temat problemów. W Warszawie trzeba kupić 230 tysięcy komputerów - zaznaczył na czwartkowej konferencji w ratuszu prezydent stolicy. - Miasta nie stać na to, żeby je dostarczyć. Z programu ogłoszonego przez ministra edukacji, Warszawa dostała 100 tysięcy złotych. To wystarczy na kupno kilkudziesięciu sztuk. To kropla w morzu potrzeb - ocenił prezydent.

I jak dodał, wiele rodzin musi dzielić się zbyt małą liczbą komputerów, co również utrudnia zdalną naukę. - Rodzice pracują zdalnie, mają więcej dzieci. W bardzo niewielu domach mają po kilka komputerów. Nie jest proste, żeby każdy miał dostęp do sprzętu przez nawet kilka godzin dziennie - mówił dalej Trzaskowski.

Nie mają komputera albo internetu

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska już wcześniej poruszyła problem dostępności internetu i komputerów dla uczniów oraz nauczycieli. Podała też w liczbach, ile sprzętu brakuje w Warszawie.

"Zwracaliśmy uwagę, że wielu uczniów zostanie pozbawionych równych szans w edukacji, bowiem nie ma dostępu do internetu, nie ma komputerów. Ograniczenia te dotyczą również wielu nauczycieli. Dzisiaj ministerstwo uruchomiło środki na zakup sprzętu komputerowego. W imieniu uczniów i nauczycieli od rana próbujemy złożyć stosowny wniosek. Próbujemy - bezskutecznie. Z ponad 208 000 uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, 17 832 zgłasza brak komputerów. Z ponad 30 000 nauczycieli 5522 zgłasza brak komputerów" - napisała w środę na swoim facebookowym profilu.

Kaznowska wyliczyła, które placówki mają z tym największy problem. Najgorzej wypadła Szkoła Podstawowa nr 220. Tam z 582 uczniów aż 75 nie ma komputera. Wiceprezydent wymieniła też Szkołę Podstawową nr 191, Szkołę Podstawową nr 321, Technikum Polna czy Technikum przy Zespole Szkół nr 5. Wszędzie tam brakuje sprzętu zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

"Próbujemy do skutku" - napisała na koniec wiceprezydent.

"Wdrożenie wielu dyrektyw będzie trudne lub niemożliwe"

Trzaskowski w liście przygotowanym w środę, który zaadresował do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, napisał, że Warszawa chce zapewnić im maksymalne wsparcie. "Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o nauczaniu online przerzuca ciężar odpowiedzialności za zdalne prowadzenie zajęć, ocenianie uczniów w tym trybie oraz samą organizację lekcji na dyrektorów szkół i nauczycieli" - napisał prezydent.

"Wdrożenie wielu dyrektyw wynikających z rozporządzenia będzie trudne lub wręcz niemożliwe" - dodał. Wyraził też obawy o zwiększenie się biurokracji, która już teraz jest sporym obciążeniem dla oświaty w Polsce. "Ministerstwo zapomniało, że zdecydowana większość placówek dopiero wypracowuje mechanizmy działania, a część uczniów i kadry dysponuje ograniczonym dostępem do sprzętu" – zaznaczył w liście Trzaskowski.

Konsultacje dla dyrektorów szkół

Prezydent zwrócił się też do dzieci i młodzieży, by traktowali obecną, nietypową sytuację z powagą. Rodziców z kolei poprosił o wsparcie w trakcie nauczania.

"Dyrektorom szkół zapewniamy konsultacje prawne i merytoryczne" – zapewnił w piśmie. Jak dodał, został przygotowany poradnik dotyczący sposobów organizacji nowej pracy. "Spodziewamy się, że w wielu kwestiach konieczne będzie wykonywanie działań formalno-proceduralnych wymagających zasięgnięcia opinii prawników" – napisał Trzaskowski. I dodał, że stołeczny ratusz występuje również do ministerstwa edukacji o szczegółowe wytyczne.

Trzaskowski podziękował przy okazji nauczycielom za odpowiedzialność, a uczniom za aktywność.

Na końcu listu prezydent stolicy zaznaczył, że czekają wszystkich najgorsze egzaminy. "Jeden z odpowiedzialności za bezpieczeństwo nas wszystkich, dlatego tak ważne, aby minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa i nie wychodzić z domów. Drugi z edukacji zdalnej. To egzaminy, które zdamy razem" – napisał prezydent Warszawy.

"Jesteśmy z wami"

Rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza, Karolina Gałecka, przekazała, że pismo, które zostało wystosowane przez prezydenta, miało spełnić rolę wsparcia dla rodziców, dyrektorów i uczniów. Jak wskazała, cała ta grupa potrzebuje wsparcia. - Przekazem tego pisma było: jesteśmy z wami, będziemy robić wszystko jako samorząd, żeby wspomóc was w tej trudnej sytuacji - wyjaśniła.

Gałecka przypomniała także, że władze stolicy uruchomiły centrum psychologicznego wsparcia dla rodziców i uczniów. Przy czym zaznaczyła, że pismo w żaden sposób nie dyskredytuje MEN. - To akt solidarności, mówiący: słuchajcie, możecie na nas liczyć, jako samorząd jesteśmy z wami – dodała rzeczniczka.

Autor:katke/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zator utworzył się w czwartek wieczorem na trasie S2. Policja informowała, że doszło tam do dwóch kolizji. Nikt nie ucierpiał.

Dwie kraksy i korek na S2

Dwie kraksy i korek na S2

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Dwaj mężczyźni, podejrzani o zaatakowanie nożem znajomego i wybicie szyby w jego aucie, zostali zatrzymani i aresztowani. Jeden z nich został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Radomia, drugi przez straż graniczną na lotnisku. Zamierzał wylecieć do Hiszpanii.

Nożem zaatakowali znajomego, zniszczyli mu samochód. Jeden z podejrzanych chciał uciec do Hiszpanii

Nożem zaatakowali znajomego, zniszczyli mu samochód. Jeden z podejrzanych chciał uciec do Hiszpanii

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Regułach pod Warszawą zderzyły się dwa auta osobowe. Nikt nie został ranny. Są utrudnienia przed wjazdem do miasta.

"Wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia". Utrudnienia na wjeździe do Warszawy po kolizji

"Wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia". Utrudnienia na wjeździe do Warszawy po kolizji

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednym z przejazdów kolejowych w Legionowie pociąg towarowy uderzył w auto. Nikomu nic się nie stało.

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skierdach niedaleko Legionowa (Mazowieckie) piesza została potrącona przez kierowcę samochodu osobowego. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie zmarła. Przyczyny wypadku wyjaśni prokuratura.

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowe kamienice przy Krzywym Kole znów zachwycają. Elewacje wróciły do pierwotnego koloru, dekoracje sztukatorskie zostały naprawione. Na budynku pod numerem 30 znów widać ryczącego lwa.

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl