- W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będziemy prowadzić eksperymentalne badania procesów uczenia się, realizować programy naukowe, badawcze i badawczo–rozwojowe. Do współpracy zaprosimy partnerów akademickich, naukowych i biznesowych. Wszystko po to, by zmienić kulturę uczenia się i przyczynić się do zmian w kształceniu, tak aby odpowiadały na potrzeby i wyzwania społeczeństwa XXI wieku - informuje w komunikacie rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka.
Nowoczesne laboratoria
Nowy budynek (z łącznikiem do starego) stanie w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, gdzie dziś znajduje się parking i część Parku Odkrywców.
Część warsztatowo-laboratoryjna, przeznaczona dla dzieci i młodzieży, zostanie dodatkowo podzielona na trzy strefy. Pierwsza - NO-TECH - bez bez specjalistycznego sprzętu i narzędzi technicznych, będzie dedykowana szkoleniom, warsztatom czy spotkaniom.Druga, LO-TECH, będzie wyposażona w podstawowy sprzęt laboratoryjny oraz narzędzia. - Tu powstaną dwa duże laboratoria (Lab Mokry i Lab Suchy), przystosowane do prowadzenia zająć z biologii, fizyki, chemii, techniki i innych dziedzin. W każdym labie mieścić się będzie cała szkolna klasa (32 osoby), a w razie potrzeby przestrzeń będzie można zmniejszyć i zaaranżować laboratorium dla 16 osób - podaje Katarzyna Nowicka.W ostatniej, HI-TECH, będzie zlokalizowany prawdziwy teren badawczy, wyposażony w zaawansowane technologie, narzędzia, oraz profesjonalny sprzęt laboratoryjny.
Przestrzeń dla naukowców
W nowym budynku znajdzie się także miejsce na pracownie focusowe, czyli przestrzeń przeznaczoną na wywiady, dyskusje, obserwację z wykorzystaniem lustra weneckiego, nagrań audio-wideo i innych specjalistycznych urządzeń.
Będą też obszary udostępniane partnerom zewnętrznym do realizacji badań psychologicznych i pracy dydaktycznej. - Znajdą się tu gabinety indywidualnej pracy naukowców, (przystosowane do prac analitycznych i badań eksperymentalnych), pracownie badawcze dla zespołów, wyposażone w stanowiska komputerowe oraz sale seminaryjne - podaje rzeczniczka.
- W siedzibie PPK musi powstać także przestrzeń biurowo-coworkingowa, showroom, w którym będziemy prezentować to, nad czym aktualnie pracujemy w pracowni, a także foyer, szatnie oraz kawiarnia. To wszystko trzeba zmieścić w jednym trzykondygnacyjnym budynku, mieszczącym jednorazowo ok. 600 osób - zapowiada.
"Nowoczesna, ekologiczna architektura"
Na zgłoszenia do konkursu centrum czeka do 24 kwietnia. - Chcemy, aby budynek ten był przykładem nowoczesnej, ekologicznej architektury, wpisującej się w otoczenie. Bogaty program działalności PPK wymaga zaaranżowania wielofunkcyjnej przestrzeni, łatwej do modyfikowania, często o nietypowym przeznaczeniu. To prawdziwe wyzwanie dla projektantów - podsumowuje rzeczniczka.
Jak może wyglądać nowe skrzydło pokazali studenci Politechniki Warszawskiej. Prace koncepcyjne opracowali w ramach pracy semestralnej.
Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik
kz/b
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe