Konserwują czy patroszą? Spór o zabytkowy budynek

Ruszyła rewitalizacja
Ruszyła rewitalizacja
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ruszyła rewitalizacjaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

- Patroszenie i brabanderyzacja - mówią obrońcy zabytków. - Konserwacja i powrót do oryginalnego wyglądu - odpierają zarzuty konserwator i uczelnia. Przebudowa Gmachu Audytoryjnego w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego wywołuje coraz większe kontrowersje.

Projekt jest znany od czterech lat, a prace trwają od kilku miesięcy. Dotychczas inwestycja nie budziła większego zainteresowania. Sytuacja zmieniła się po felietonie Macieja Nowaka, który napisał o remoncie budynku jako klasycznym przykładzie "brabanderyzacji zabytków". Określenie odnosi się oczywiście do nazwiska Piotr Brabandera, czyli stołecznego konserwatora zabytków. Ale może kojarzyć się także z barbaryzacją, co byłoby zgodne z przesłaniem tekstu. Bowiem Nowak uważa, że konserwacja w wydaniu Brabandera to w istocie destrukcja. Owocuje budynkami-wydmuszkami, w których oryginalne pozostają tylko zewnętrzne mury, a wszystko co wartościowe ze środka jest niszczone i trafia na śmietnik.

"Obiekt jest patroszony"

Temat podchwyciło stowarzyszenie To było tu stało, które od lat walczy o ochronę warszawskich zabytków.

"Obiekt jest patroszony, zdrowe, 200-letnie belki stropowe są usuwane, pozostaje sama skorupa. Kolejna wydmuszka. Wszystko to odbywa się zgodnie z prawem i ustaleniami stołecznego konserwatora zabytków. Na terenie kampusu UW, co tym bardziej staje się w tej sytuacji kuriozalne (…) Wydawać by się mogło, że władze uczelni są bardziej świadome wartości zabytkowej budynku niż przeciętny deweloper. Wykształca się nowy, specyficzny model konserwacji zwany: warszawską szkołą konserwacji" – napisało na swoim profilu stowarzyszenie.

Ale uczelnia nie ma sobie nic do zarzucenia. - Zgodnie z przygotowaną dokumentacją projektową, zatwierdzoną przez stołecznego konserwatora zabytków, stropy nie były przeznaczone do dalszego wykorzystania. Ich usunięcie wynikało z ekspertyz przeprowadzonych przed rozpoczęciem prac budowlanych – informuje nas Olga Basik z biura prasowego UW. - Belki były w niezadowalającym stanie technicznym dla obiektu dydaktycznego. Ich stan często można było stwierdzić dopiero po dokonaniu nacięć – część z nich była spróchniała w środku, a niektóre elementy stropu były opalone po pożarze w trakcie II wojny światowej – dodaje.

Rozbiórka stropów, wyburzanie przybudówek

Faktycznie, decyzją z 8 sierpnia 2012 roku stołeczny konserwator pozwolił Uniwersytetowi Warszawskiemu na przebudowę obiektu i wcześniejsza rozbiórkę jego niektórych części. Zgodził się na rozbiórkę więźby (czyli drewnianej konstrukcji) dachu i jego niewielkie obniżenie. Dał też zielone światło do wyburzenia przybudówek.

- Swoje stanowisko stołeczny konserwator zabytków oparł na przesłankach historycznych dostępnych w opracowaniu projektowym, a także materiałach archiwalnych UW. Wynika z nich, że gmach był od momentu powstania kilkukrotnie przekształcany w zakresie wnętrz. Dotyczyło to także części stropów. Z posiadanej dokumentacji wynika także, że więźba również była wtórna (ostatnie elementy nawet z 2005 roku). Analiza historyczna dokumentacji oparta także na ikonografii XIX wiecznej, potwierdzała, że dach pierwotnie był niższy, analogicznie jak na gmachu obecnego Wydziału Historycznego – informuje nas biuro stołecznego konserwatora zabytków.

Ale to, co w Warszawie okazało się zbędne, chcą przyjąć w Lubuskiem i użyć przy odbudowie kościoła. - Zdemontowana więźba być może zostanie wykorzystana na gotyckim kościele w Złotniku (gmina Żary). W tej chwili prowadzone są rozmowy w tej sprawie – podaje biuro.

Jak przekonuje stołeczny konserwator, we wnętrzach Gmachu Audytoryjnego ma zostać przywrócony oryginalny układ z dwiema klatkami schodowymi i audytorium na parterze. Zachowane mają być oryginalne schody żeliwne z antresolą. Na elewacji wrócą oryginalne podziały i detale architektoniczne.

Przypomina, że w projekt uzyskał akceptację Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy.

Politolodzy wypierają lekarzy

O planowanej przebudowie obiektu piszemy od kilku lat. Projekt wybrano w 2011 roku, w 2015 roku podpisano umowę z wykonawcą - firmą Skanska. Prace mają skończyć się w połowie 2017 roku. Gmach Audytoryjny jeszcze niedawno zajmował Warszawski Uniwersytet Medyczny. To historyczna zaszłość z czasów, kiedy na UW wykładano jeszcze medycynę.

Projekt Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania zakłada przywrócenie klasycystycznego wyglądu budynku, układu z dwiema klatkami schodowymi w narożnikach i audytorium w środkowej części parteru. Budynek zajmie Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Poza salami wykładowymi i gabinetami pracowników przewidywano także czteropoziomową bibliotekę z wolnym dostępem do książek. Ostatecznie z tej ciekawej koncepcji zrezygnowano. W miejscu planowanej biblioteki będą sale zajęciowe.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpoczęciu prac na Mazowieckiej, która zmieni się w ulicę dwukierunkową. Powstaną nowe przystanki autobusowe, a także wymieniona zostanie sygnalizacja świetlna.

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Centrum Leczenie Niepłodności uzyskało finansowanie z budżetu państwa. To efekt przegłosowanej przez Sejm w listopadzie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o finansowaniu in vitro.

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na torach w Grodzisku Mazowieckim doszło do wypadku. Występowały duże opóźnienia w kursowaniu pociągów regionalnych i dalekobieżnych.

Wypadek na torach w Grodzisku Mazowieckim, były duże utrudnienia na kolei

Wypadek na torach w Grodzisku Mazowieckim, były duże utrudnienia na kolei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie, podczas prac w ogrodzie, przypadkowo znaleziono cenny zabytek sprzed tysięcy lat. To krzemienna siekierka pochodząca z okresu neolitu.

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Mławie kierowca audi uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji. Jak podaje policja, zatrzymał się dopiero na ścianie budynku. Następnie razem z pasażerem zniknęli z miejsca zdarzenia.

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód zjechał z drogi w powiecie legionowskim i przewrócił się na bok przy przydrożnym lesie. Pojazdem podróżowały trzy osoby. Trwają działania służb.

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragicznie zakończyła się jazda motocyklisty, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Mężczyzna, który jechał bez kasku, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w środek wysepki ronda i przewrócił się. 46-latek zginął na miejscu.

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala w Ciechanowie trafił mężczyzna z raną postrzałową brzucha. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy i zatrzymali 45-latka z powiatu legionowskiego. Usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Źródło:
PAP

Pozostałości dekoracji malarskich zostały odkryte na ścianie w budynku na Pradze. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, mogły być one związane z mieszkaniem znanego praskiego rabina.

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl