Konserwują czy patroszą? Spór o zabytkowy budynek

Ruszyła rewitalizacja
Ruszyła rewitalizacja
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ruszyła rewitalizacjaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

- Patroszenie i brabanderyzacja - mówią obrońcy zabytków. - Konserwacja i powrót do oryginalnego wyglądu - odpierają zarzuty konserwator i uczelnia. Przebudowa Gmachu Audytoryjnego w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego wywołuje coraz większe kontrowersje.

Projekt jest znany od czterech lat, a prace trwają od kilku miesięcy. Dotychczas inwestycja nie budziła większego zainteresowania. Sytuacja zmieniła się po felietonie Macieja Nowaka, który napisał o remoncie budynku jako klasycznym przykładzie "brabanderyzacji zabytków". Określenie odnosi się oczywiście do nazwiska Piotr Brabandera, czyli stołecznego konserwatora zabytków. Ale może kojarzyć się także z barbaryzacją, co byłoby zgodne z przesłaniem tekstu. Bowiem Nowak uważa, że konserwacja w wydaniu Brabandera to w istocie destrukcja. Owocuje budynkami-wydmuszkami, w których oryginalne pozostają tylko zewnętrzne mury, a wszystko co wartościowe ze środka jest niszczone i trafia na śmietnik.

"Obiekt jest patroszony"

Temat podchwyciło stowarzyszenie To było tu stało, które od lat walczy o ochronę warszawskich zabytków.

"Obiekt jest patroszony, zdrowe, 200-letnie belki stropowe są usuwane, pozostaje sama skorupa. Kolejna wydmuszka. Wszystko to odbywa się zgodnie z prawem i ustaleniami stołecznego konserwatora zabytków. Na terenie kampusu UW, co tym bardziej staje się w tej sytuacji kuriozalne (…) Wydawać by się mogło, że władze uczelni są bardziej świadome wartości zabytkowej budynku niż przeciętny deweloper. Wykształca się nowy, specyficzny model konserwacji zwany: warszawską szkołą konserwacji" – napisało na swoim profilu stowarzyszenie.

Ale uczelnia nie ma sobie nic do zarzucenia. - Zgodnie z przygotowaną dokumentacją projektową, zatwierdzoną przez stołecznego konserwatora zabytków, stropy nie były przeznaczone do dalszego wykorzystania. Ich usunięcie wynikało z ekspertyz przeprowadzonych przed rozpoczęciem prac budowlanych – informuje nas Olga Basik z biura prasowego UW. - Belki były w niezadowalającym stanie technicznym dla obiektu dydaktycznego. Ich stan często można było stwierdzić dopiero po dokonaniu nacięć – część z nich była spróchniała w środku, a niektóre elementy stropu były opalone po pożarze w trakcie II wojny światowej – dodaje.

Rozbiórka stropów, wyburzanie przybudówek

Faktycznie, decyzją z 8 sierpnia 2012 roku stołeczny konserwator pozwolił Uniwersytetowi Warszawskiemu na przebudowę obiektu i wcześniejsza rozbiórkę jego niektórych części. Zgodził się na rozbiórkę więźby (czyli drewnianej konstrukcji) dachu i jego niewielkie obniżenie. Dał też zielone światło do wyburzenia przybudówek.

- Swoje stanowisko stołeczny konserwator zabytków oparł na przesłankach historycznych dostępnych w opracowaniu projektowym, a także materiałach archiwalnych UW. Wynika z nich, że gmach był od momentu powstania kilkukrotnie przekształcany w zakresie wnętrz. Dotyczyło to także części stropów. Z posiadanej dokumentacji wynika także, że więźba również była wtórna (ostatnie elementy nawet z 2005 roku). Analiza historyczna dokumentacji oparta także na ikonografii XIX wiecznej, potwierdzała, że dach pierwotnie był niższy, analogicznie jak na gmachu obecnego Wydziału Historycznego – informuje nas biuro stołecznego konserwatora zabytków.

Ale to, co w Warszawie okazało się zbędne, chcą przyjąć w Lubuskiem i użyć przy odbudowie kościoła. - Zdemontowana więźba być może zostanie wykorzystana na gotyckim kościele w Złotniku (gmina Żary). W tej chwili prowadzone są rozmowy w tej sprawie – podaje biuro.

Jak przekonuje stołeczny konserwator, we wnętrzach Gmachu Audytoryjnego ma zostać przywrócony oryginalny układ z dwiema klatkami schodowymi i audytorium na parterze. Zachowane mają być oryginalne schody żeliwne z antresolą. Na elewacji wrócą oryginalne podziały i detale architektoniczne.

Przypomina, że w projekt uzyskał akceptację Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy.

Politolodzy wypierają lekarzy

O planowanej przebudowie obiektu piszemy od kilku lat. Projekt wybrano w 2011 roku, w 2015 roku podpisano umowę z wykonawcą - firmą Skanska. Prace mają skończyć się w połowie 2017 roku. Gmach Audytoryjny jeszcze niedawno zajmował Warszawski Uniwersytet Medyczny. To historyczna zaszłość z czasów, kiedy na UW wykładano jeszcze medycynę.

Projekt Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania zakłada przywrócenie klasycystycznego wyglądu budynku, układu z dwiema klatkami schodowymi w narożnikach i audytorium w środkowej części parteru. Budynek zajmie Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Poza salami wykładowymi i gabinetami pracowników przewidywano także czteropoziomową bibliotekę z wolnym dostępem do książek. Ostatecznie z tej ciekawej koncepcji zrezygnowano. W miejscu planowanej biblioteki będą sale zajęciowe.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl