Konserwator odmówił wpisania do rejestru. Wyburzą wiadukty na Woli

[object Object]
Obozowa jest zamkniętaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Wiadukty kolejowe nad Obozową i Zawiszy nie zostaną wpisane do rejestru zabytków - taką decyzję podjął wojewódzki konserwator Jakub Lewicki. Postanowienie pozwala na rozbiórkę obiektów w związku z remontem linii kolejowej. Przygotowania rozpoczęły się w niedzielę rano. Mieszkańcy muszą liczyć się z objazdami.

"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (…) nie może kierować się założeniem o nadrzędności interesu społecznego, jakim jest ochrona przedmiotowych wiaduktów poprzez wpis do rejestru zabytków nad interesem społecznym, jakim jest terminowa modernizacja linii kolejowej i usprawnienie komunikacji publicznej. Przede wszystkim w powiązaniu z jedną z kluczowych arterii Woli - ulicą Obozową" - czytamy w decyzji podpisanej przez Jakuba Lewickiego.

"Orzeka o niewpisaniu do rejestru (…) dwóch wiaduktów kolejowych zlokalizowanych w Warszawie: nad ulicą Zawiszy oraz nad ulicą Obozową" - oświadcza w dokumencie.

Wniosek fundacji

Rozbiórka wiaduktów - jak przypomniał Lewicki - ma związek z remontem linii obwodowej numer 20 prowadzonej przez PKP PLK. Zrównane z ziemią zostały już obiekty nad Kasprzaka i Wolską. Teraz czas na przejazd nad Obozową. W niedalekiej przyszłości planuje się też rozbiórki nad Górczewską i Zawiszy. Na zburzenie dwóch z pięciu tych obiektów nie chciała zgodzić się Fundacja Thesaurus działająca na rzecz ochrony zabytków.

Jej przedstawiciele złożyli do Lewickiego wniosek, w którym zaapelowali o objęcie wiaduktów specjalną ochroną, wpisanie do rejestru zabytków i przede wszystkim wstrzymanie prac budowlanych.

- Wiadukty mają niewątpliwe walory historyczne. To ostatnie tak zachowane obiekty kolejowe w Warszawie i jedne z ostatnich w Polsce - przekonuje Piotr Lewandowski, prezes fundacji. - Oba powstały jeszcze przed wojną, w latach 20. XX wieku. Przetrwały wojenne zawieruchy, potem Powstanie Warszawskie, a teraz kolejarze chcą je wyburzać. To bez sensu - dodaje.

Nie zgadza się z argumentami, jakoby stare wiadukty nie były dostosowane do nowej wyremontowanej linii. - Kolejarze mówią, że nie będą spełniać norm w związku z podniesieniem prędkości. W mojej opinii to kosmiczny argument. Planuje się tu wybudowanie dwóch nowych przystanków w odległości 600-700 metrów, więc pociągi nie będą miały gdzie się rozpędzać – tłumaczy.

Nie będzie wpisu

Na wniosek fundacji wojewódzki konserwator Jakub Lewicki rozpoczął postępowanie dotyczące ewentualnego wpisania wiaduktów. Działania podjął też konserwator stołeczny. - Prace rozbiórkowe zostały przez nas wstrzymane już 8 czerwca. Teraz wszystko zależy od decyzji wojewódzkiego konserwatora mówił nam Michał Krasucki jeszcze piątek, kiedy nie wiedzieliśmy, jaką decyzję podejmie Lewicki.

Obecnie oba wiadukty znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Ta zapewnia im słabszą ochronę niż rejestr, ale nakazuje konsultacje z konserwatorem w ramach ewentualnych remontów. Rozbiórka - jak informuje Krasucki - była ustalana jeszcze z jego poprzednikiem Piotrem Brabanderem, który dopuścił jej realizację.

- My w naszych nowych zaleceniach, które wydaliśmy dzisiaj [piątek - red.] uznaliśmy, że jeśli nie będzie wpisu do rejestru, możliwe jest przeniesienie wiaduktów, bo kolejarze mają już komplet pozwoleń na swoje prace - wyjaśniał. Przestrzegał też, że gdyby Lewicki postanowił jednak wpisać przeprawy do rejestru, dla kolejarzy mógłby to być duży problem. Komplet pozwoleń trzeba by było uzyskać od początku.

Prezes fundacji Thesaurus nie kryje oburzenia decyzją Jakuba Lewickiego. - Interes inwestora ważniejszy od interesu ochrony zabytków... - komentuje Lewandowski.

- Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków powinien zostać odwołany – dodaje bez ogródek. Jednocześnie ma nadzieję, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Przyznaje, że postanowienie o odmowie wpisu zapewne nie dotarło jeszcze do wszystkich stron (więc nie obowiązuje). A po drugie, zapowiada natychmiastowe złożenie odwołania od ministra kultury.

Pozostaje pytanie, czy nie będzie za późno. Kolejarze nie zamierzają rezygnować z prac.

- Od najbliższego weekendu rozpoczynamy rozbiórkę wiaduktu nad ulicą Obozową. Prace będą realizowane zgodnie z decyzjami administracyjnymi posiadanymi przez inwestora - przekonywał nas w piątek Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.

Utrudnienia i objazdy

W niedzielę rano na Obozową udał się reporter tvnwarszawa.pl. - Rozbiórka konstrukcji jeszcze się nie zaczęła. Na razie trwają tu prace przygotowawcze, związane chociażby z trakcją - powiedział Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje, są duże zmiany w organizacji ruchu. Obozowa jest zamknięta na odcinku od al. Prymasa Tysiąclecia do Wawrzyszewskiej. Jadący od strony centrum mogą dojechać tylko do Wawrzyszewskiej i zawrócić przed placem budowy. Natomiast jadący od strony Bemowa muszą skręcić w al. Prymasa Tysiąclecia. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Młynarską i Wolską do al. Prymasa Tysiąclecia. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do 10 lipca.

Wyłączone dla pieszych są również chodniki po obu stronach Obozowej.

Jaka przyszłość dla wiaduktów? Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, prawdopodobnie zostaną przeniesione, a ich konstrukcja zostanie wykorzystana jako podstawa do kładki dla pieszych.

- Czyli co, przesadzić? Przecież wiadukty to nie drzewa - komentuje szef Fundacji Thesaurus.

ZOBACZ MAPY Z OBJAZDAMI DLA OBOZOWEJ:

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl