Komisja weryfikacyjna. Prezydent nie przyjdzie, jej były zastępca "raczej tak"

[object Object]
Działka przy dawnej Siennej 29Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

We wtorek komisja weryfikacyjna zajmie się kolejnym adresem. Będzie to dawna Sienna 29, dziś działka tuż przy Pałacu Kultury, którą w 2012 roku przejął od miasta biznesmen Maciej M. Hanna Gronkiewicz-Waltz ponownie została wezwana na przesłuchanie i ponownie - jak mówi nam jej rzecznik - nie zamierza przyjść. W przeciwieństwie do byłego jej zastępcy Jacka Wojciechowicza.

Sienna 29 to działka położona od strony Emilii Plater, między Salą Kongresową a parkiem Świętokrzyskim. Jest odbiciem lustrzanym słynnej Chmielnej 70, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Oddana została zresztą w tym samym - 2012 roku. Nowym właścicielem nieruchomości został Maciej M. (ten sam, który przejął Twardą).

Rekordowa liczba stron i świadków

Wtorkowe posiedzenie komisji weryfikacyjnej rozpocznie się o godzinie 10. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wezwano na nie rekordową jak do tej pory liczbę świadków i stron. Są to kolejno: były radny Warszawy Bartosz Dominiak (dawniej SdPl, dziś stowarzyszenie Otwarty Ursynów), były wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz, rzeczoznawca Michał Sz., a także jako strony: spadkobiercy właściciela nieruchomości (komisja nie podała ich nazwisk ani liczby), przedstawiciele spółki Echo Project Sienna, biznesmen Maciej M. oraz ponownie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent, jak wynika z informacji przesłanej przez rzecznika komisji weryfikacyjnej Oliwiera Kubickiego, otrzymała dwukrotne wezwanie - jako prezydent miasta stołecznego Warszawy i jako przedstawiciel Skarbu Państwa. W obu przypadkach w charakterze strony, a nie świadka. Na pytanie, czy zamierza się pojawić rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk odpowiada krótko: Nie, tak jak poprzednio będą prawnicy i przedstawiciele reprezentujący urząd miasta.

To oznacza, że Gronkiewicz-Waltz może liczyć się z kolejną grzywną za nieobecność. Przewodniczący komisji Patryk Jaki do tej pory przekonywał wówczas, że chce wyjaśnień bezpośrednio od pani prezydent, a nie jej pełnomocników. I konsekwentnie, za nieobecność na poprzednich przesłuchaniach (w sprawie Twardej 8 i 10 oraz Chmielnej 70) występował z wnioskiem o karę pieniężną. W ten oto sposób Gronkiewicz-Waltz ma już do zapłaty dziewięć tysięcy złotych.

Wojciechowicz: na komisji raczej będę

Były wiceprezydent Jacek Wojciechowicz pytany przez tvnwarszawa.pl, czy zamierza pojawić się na wtorkowym przesłuchaniu odpowiada, że "raczej tak". Choć przyznaje, że poprzednie posiedzenia "śledził słabo".

Wojciechowicz został zwolniony z ratusza we wrześniu 2016 roku, zaraz po wybuchu afery reprywatyzacyjnej z Chmielną 70. Choć wielokrotnie podkreślał, że z reprywatyzacją w urzędzie miasta "nie miał nic wspólnego". We wtorek - jak mówi - znów będzie o tym przypominał. - Po raz tysiąc 275. powiem: nie zajmowałem się reprywatyzacją. Nigdy przez 10 lat mojej pracy w ratuszu - zapewnia Wojciechowicz.

Po co zatem został wezwany? Wojciechowicz nadzorował bowiem Biuro Architektury, które przygotowywało plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie placu Defilad. Kluczowy w sprawie Siennej. - Mówi się o jakichś nieprawidłowościach przy planie [zagospodarowania przestrzennego - red.] Ale trzeba mocno upaść na głowę, by tak twierdzić - przyznaje wprost były wiceprezydent. - Plan był znany jako projekt już w 2008 roku, działki zwracano w 2012 roku - dodaje.

Wysokie tempo prac

Sam plan uchwalono w listopadzie 2010 roku w piorunującym, jak na warszawskie standardy, tempie. Zakładał m.in. budowę dwóch wieżowców. Jeden na dawnej Chmielnej 70, mógł mieć nawet 245 metrów wysokości i być najwyższym budynkiem w całej Warszawie. Drugi, nieco mniejszy (maksymalnie 220 metrów) właśnie na Siennej 29.

Plan przyjmowano w dużym pośpiechu, co przed laty opisywała "Gazeta Stołeczna". Lokalizację dwóch wież w samym centrum były wprawdzie znane od 2009 roku. Jednak dokładny projekt do wglądu radni dostali kilka dni przed sesją, na której mieli go uchwalać. Do zaopiniowania przez komisję ładu przestrzennego trafił… dzień wcześniej.

Bartosz Dominiak, jeden z ówczesnych radnych opozycji miał skomentować to wszystko słowami: "Komisję zmuszono do jazdy bez trzymanki, wrzucając jej w ostatniej chwili ponad 240 uwag zgłoszonych do planu".

Dziś, jak już wspomniano, również został wezwany na przesłuchanie. Zapewnia, że przyjdzie. - Nie mam nic do ukrycia - stwierdza.

Dodatkowo, wszystko działo się na ostatniej sesji przed zakończeniem kadencji samorządu. Opozycja próbowała przekonać radnych Platformy Obywatelskiej, aby przełożyć sprawę planu i wrócić do niej, na spokojnie, po wyborach. Bezskutecznie.

"Nie wiedzieliśmy o roszczeniach"

- Robiąc ten plan jako Biuro Architektury pytaliśmy BGN [Biuro Gospodarki Nieruchomościami - red.], jak to jest z tymi działkami. Za każdym razem uzyskiwaliśmy odpowiedź, że są miejskie. Nawet dokument, który jest sporządzany jako finansowa prognoza dla wdrożenia planu zagospodarowania przestrzennego dochody z tych działek wskazywał jako dochody do budżetu miasta - mówi nam Wojciechowicz.

- W przypadku Siennej i Chmielnej nie mieliśmy [świadomości, że tam są roszczenia - red.]. To znaczy w przypadku Chmielnej na końcowym etapie, mniej więcej miesiąc przed sesją, wiadomo było, że coś się dzieje. Ale od momentu, że "coś się dzieje" w SKO do tego, że komuś się uda pozyskać działkę jest zawsze daleka droga - przekonuje były wiceprezydent.

Sienna 29 trafiła w prywatne ręce w lutym 2012 roku. Jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze już dwa lata wcześniej stwierdziło nieważność decyzji władz Warszawy z 1952 roku odmawiającej dawnemu właścicielowi odzyskanie gruntu. Tym samym otworzyło drogę do zwrotu cennej działki.

W maju tego roku Prokuratura Regionalna we Wrocławiu uznała, że SKO mogło pospieszyć się z decyzją, a z kolei ta z 1952 roku była słuszna. W ocenie śledczych ówczesne władze stolicy słusznie odmówiły zwrotu nieruchomości, do czego podstawą było zakończenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.

Sienna 29 to również jedna z tych nieruchomości, do odzyskania której Maciej M. posługiwał się kuratorami. Była to adwokat Grażyna K.-B. Oboje w maju zostali zatrzymani przez CBA i obecnie siedzą w areszcie.

CZYTAJ RELACJE Z OSTATNIEGO POSIEDZENIA KOMISJI WERYFIKACYJNEJ W SPRAWIE CHMIELNEJ 70:

[object Object]
Komisja weryfikacyjna obradowała nad Chmielną 70TVN24
wideo 2/4

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl