Kolejne ferie z "Zimą w mieście". Ostatnia szansa na rejestrację

[object Object]
Wiceprezydent o nowych punktach "Zimy w mieście"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ferie zimowe warszawscy uczniowie rozpoczną w przyszły poniedziałek - 28 stycznia. Jak co roku, miasto przygotowało dla najmłodszych mieszkańców szereg bezpłatnych zajęć edukacyjno-wychowawczych, artystycznych, naukowych, kulturalnych oraz sportowych.

- To najbardziej wyczekiwany moment wśród dzieci i młodzieży, czyli ferie - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podczas konferencji związanej z programem "Zima w mieście".

Miasto przygotowało dla ponad 11 tysięcy dzieci szereg zajęć edukacyjnych, sportowych, kulturalnych, wychowawczych i naukowych w 110 placówkach, w tym w ośmiu szkołach specjalnych.

Feryjne placówki edukacyjne będą funkcjonowały przez pięć dni w tygodniu. W godzinach od 7.00-8.00 do 16.00-17.00 zapewnią opiekę nad najmłodszymi.

Ostatnia szansa na rejestrację

By wziąć udział w programie należało zarejestrować dziecko na stronie warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl między 4 a 13 grudnia 2018 roku. Następnie potwierdzić udział i dokonać wyboru zajęć, na które młodzież chce uczęszczać.

Do 25 stycznia jest jeszcze możliwość ponownej rejestracji, ale tylko w placówkach, gdzie jeszcze są wolne miejsca. W większości obiektów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grupy. W przypadku uczestników indywidualnych warto przed udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność zajęć w wybranym obiekcie i terminie.

Nowe atrakcje

- Staramy się, by rok do roku pojawiały się jakieś nowe atrakcje, które umilą młodzieży te dwa tygodnie, a które my też wykorzystamy jako pretekst do edukacji, dobrej zabawy i spędzenia czasu trochę inaczej niż przez 10 miesięcy roku szkolnego - powiedziała Kaznowska.

Oprócz darmowych atrakcji miejskich, każda z dzielnic zaprasza do korzystania z ofert swoich obiektów.

Ferie z "Zimą w mieście" odbywają się nie tylko w szkołach. Zajęcia organizowane są też w domach kultury, bibliotekach, ogrodach jordanowskich czy obiektach sportowych. Listę wszystkich placówek oraz zajęć specjalistycznych można znaleźć na stronie edukacja.warszawa.pl.

- W tym roku do nowych punktów zaliczyć możemy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Królikarnię, Muzeum Narodowe czy Zamek Królewski - wyliczała wiceprezydent. - Dzieci bardzo chętnie korzystają też z dotychczasowych atrakcji. Popularnością cieszą się Centrum Nauki Kopernik, Stołeczne Centrum Edukacji, stadion miejski Legii, warszawskie zoo, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Polin - dodała.

"Nieprawdopodobnie zdolna młodzież"

Udział w programie "Zima w mieście" jest bezpłatny. Rodzice muszą jedynie opłacić wyżywienie - dwa posiłki dziennie (w tym jeden ciepły). Uczniowie zwolnieni z opłat za obiady w trakcie roku szkolnego na podstawie decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej, na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły, mogą skorzystać z posiłków za darmo.

- Tradycyjnie zakończymy ferie wielkim finałem 8 lutego w Muzeum Polin. Podobnie jak w ubiegłym roku młodzież przygotuje widowisko "Muzyczna Podróż przez cztery pory roku" - podkreśliła wiceprezydent Warszawy. Musical będzie przygotowywany przez 100 uczestników warsztatów artystycznych prowadzonych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. - Mamy nieprawdopodobnie zdolną i kreatywną młodzież - dodała Kaznowska.

Ferie na sportowo

Podczas dwutygodniowej przerwy w nauce uczniowie będą mogli spędzić czas aktywnie. Miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych w 50 ośrodkach sportu i rekreacji. Dodatkowo będą też one organizowane w 30 przyszkolnych halach i boiskach.

W ośrodkach "Namysłowska", "Grzybowska", "Rozbrat-Jutrzenka", "Inflancka" i "Polonia" będzie można nauczyć się pływania, bezpłatnie skorzystać z basenu i wziąć udział w zajęciach rekreacyjnych. W ośrodku "Solec" organizowane będą ogólnorozwojowe zajęcia na hali sportowej i rozgrywki tenisa stołowego.

Fani jazdy na lodzie będą mogli skorzystać z lodowisk na Torze Łyżwiarskim Stegny, w ośrodku Moczydło i na ślizgawce przed Pałacem Kultury i Nauki.

Zimą będzie też można poczuć nieco letniego klimatu i wybrać się na zajęcia ogólnorozwojowe z elementami gry w siatkówkę plażową, zorganizowane przez Akademię Sportów Plażowych Monta. Będą one odbywać się w obiekcie przy ul. Zaruskiego 12, gdzie znajduje się hala z trzema ogrzewanymi boiskami z piaskiem i prawdziwymi palmami.

Bezpieczne ferie

Jak co roku, podczas "Zimy w mieście" najmłodsi będą mieli okazję spotkać się ze strażnikami miejskimi i policjantami. Podczas zajęć i warsztatów poznają zasady udzielania pierwszej pomocy i procedury powiadamiania służb ratunkowych. Dowiedzą się też, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. W planach są też zajęcia sportowe, które pomogą zrozumieć zasady poruszania się w ruchu drogowym.

W tym roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej kupiła trzy mobilne symulatory zagrożeń pożarowych. Zakup został sfinansowany przez miasto. Symulatory umożliwią przeprowadzenie pilotażowych zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Warsztaty będą dotyczyły bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przeciwpożarowej.

Kontrole autokarów

Kontrole autokarów przed wyjazdami na ferie zimowe rozpoczną się już w piątek 25 stycznia. Tradycyjnie patrol kontrolny będzie stacjonował przed Torwarem. Kontrole przeprowadzą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Na autokary będą czekali każdego dnia rano, między godziną 6 a 10.

Jeżeli zajdzie potrzeba skontrolowania pojazdu w innym terminie, rodzice powinni zgłosić to dyżurnemu ruchu drogowego w Komendzie Stołecznej Policji, pod numerem 22 603 77 55 - całodobowo oraz 22 603 77 18 - w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.

- Często pada pytanie "Po co? Przecież one też przechodzą badania techniczne". Ale pomiędzy badaniem technicznym a wyjazdem na ferie zawsze mogło coś się przydarzyć, co dyskwalifikuje ten pojazd z dalszej jazdy, a policjanci postarają się to wychwycić - mówi Mariusz Mrozek z KSP.

I dodaje, że rodzice powinni wywierać presję na organizatora w kwestii bezpieczeństwa wyjazdu. - Rolą organizatora jest to zapewnić. Oczywiście nie musi on dysponować własnym autokarem, często korzysta z usług podwykonawcy. I to organizator powinien nakłonić takiego podwykonawcę, żeby autokar wcześniej przeszedł kontrolę. A w momencie, kiedy dzieci do niego wsiądą i mają ruszać w drogę, kierowca powinien pokazać opiekunom grupy lub rodzicom protokół takiej kontroli, że tam jest wyraźnie zaznaczone: "pojazd jest sprawny, kierowca posiada odpowiednie uprawnienia, jest trzeźwy i może bezpiecznie wieźć ludzi" - podkreśla Mrozek.

Ratusz przypomina, że na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl można także sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Policja skontroluje autokary przed wyjazdami na ferie
Policja skontroluje autokary przed wyjazdami na ferieTVN24

kk/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl