Kolejna tura badań na stacji Powiśle. Co z Wisłostradą?

Ile mogą potrwać utrudnienia?
Ile mogą potrwać utrudnienia?
TVN24 i budowametra.pl
TVN24 i budowametra.plIle mogą potrwać utrudnienia?

Jeszcze kilka, a nawet kilkanaście dni potrwają badania na budowie zalanej stacji metra Powiśle. Później eksperci zdecydują, jak będzie wyglądało usuwanie skutków awarii. Dopiero wtedy będzie można też oszacować, ile potrwają utrudnienia na Wisłostradzie. - Czarny scenariusz to rok - ocenia geolog.

Problemy na budowie metra zaczęły się w ubiegłym tygodniu, w nocy z poniedziałku na wtorek. Woda i wraz z piachem dostała się do wnętrza powstającej stacji Powiśle. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że prace wstrzymano, robotników ewakuowano i nadal prowadzone są badania terenu.

Badania nieniszczące

- Kolejna tura badań trwa od soboty. Wykorzystujemy takie wskaźniki jak fale radiowe czy dźwiękowe - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje II linię podziemnej kolejki. - Prowadzimy badania nieniszczące, które nie wymagają ingerencji w grunt czy strukturę tunelu Wisłostrady – zaznacza.

Eksperci określą ilość materiału, który został wypłukany, dokładne miejsce wycieku i metody usunięcia problemu. Dowiemy się także, jak długo jeszcze będzie zamknięty tunel Wisłostrady.

Sama stacja została zalana wodą - to forma zabezpieczenia. Jej konstrukcja nie jest naruszona - podaje wykonawca.

Z informacji, jakie usłyszeliśmy w ratuszu i u wykonawcy prac wynika, że badania potrwają jeszcze kilka, albo nawet kilkanaście dni. - Później będziemy mogli wybrać jedną z metod do poradzenia sobie z tym problemem i określić, jak długo to może potrwać - tłumaczy Witczyński.

Kierowcy, którzy stoją w korkach na objazdach, muszą więc uzbroić się w cierpliwość.

O UTRUDNIENIACH INFORMUJEMY NA BIEŻĄCO - czytaj na ten temat

Nawet rok utrudnień? "Niewykluczone"

- Prace mogą potrwać nawet rok - tak przewiduje, w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM, Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.

- To byłby skrajnie niekorzystny scenariusz. Nie zakładam takiej możliwości, ale nie można jej wykluczyć - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl. - Jeżeli udałoby się temu problemowi zaradzić w ciągu miesiąca czy dwóch, to byłby bardzo dobry wynik. Wszyscy wiemy, że usuwanie skutków awarii geotechnicznych trwa długo - dodaje.

Na jakiej podstawie wysnuwa takie wnioski? – Na podstawie doświadczenia geologicznego. Nie mamy nowych informacji na ten temat, ale jak władze miasta mówią, że wyciek ma 6 tysięcy metrów sześciennych, to skala problemu jest duża - dodaje ekspert, który jeszcze tydzień temu wypowiadał się nieco ostrożniej.

JAKO PIERWSZY O WIELOTYGODNIOWYM ZAMKNIĘCIU WISŁOSTRADY I MOŻLIWYCH OPÓŹNIENIACH NA BUDOWIE II LINII METRA PISAŁ W ŚRODĘ DZIENNIKARZ TVNWARSZAWA.PL KAROL KOBOS

Plan awaryjny dla TBM

Jeżeli problem okaże się bardzo poważny, to niewykluczone, że tarcze drążące tunel metra nie wystartują z Powiśla, a z placu budowy przy dworcu Wileńskim - pisaliśmy o tym już na tvnwarszawa.pl. - W tej chwili analizujemy każdą możliwość, która może pomóc. Dopóki badania nie skończą się, nie podejmiemy decyzji - zastrzega Witczyński.

TARCZE WYSTARTUJĄ NA WILEŃSKIM? CZYTAJ WIĘCEJ

Maria z rekordem

Gdy na Powiślu trwają ekspertyzy, na pozostałych odcinkach budowy praca wre. Tarcza Anna dotarła do stacji ONZ i przechodzi konserwację przed komorą rozjazdu.

- A tarcza Maria przebyła już ponad 700 metrów. W sobotę pobiła warszawski rekord prędkości drążenia. W ciągu doby wydrążyła 39 metrów tunelu – wyjaśnia Witczyński.

CO SIĘ STAŁO NA STACJI POWIŚLE? Więcej na ten temat

ran/mz

Pozostałe wiadomości

Podczas prac drogowych przy ulicy Przyokopowej odkryto fragmenty torów technicznych prowadzących do elektrowni tramwajowej. Obecnie znajduje się tu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

W sobotę rano na Mokotowie zderzyły się dwa auta osobowe. Potem jedno z nich wpadło na kolejne, zaparkowane przy ulicy. Jeden kierowca trafił do szpitala, drugi uciekł z miejsca zdarzenia.

Kilka aut uszkodzonych. "Kierowca oddalił się w nieznanym kierunku"

Kilka aut uszkodzonych. "Kierowca oddalił się w nieznanym kierunku"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w sobotę rano w Wilanowie. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu.

Na łuku drogi wpadł do rowu

Na łuku drogi wpadł do rowu

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia