Kłótnia o plan 7 wież w centrum. "Nie było wystarczających konsultacji"

Wizualizacja planu przygotowana przez operatora sieci komórkowejOrange

Rada Śródmieścia negatywnie zaopiniowała plan zagospodarowania zakładający budowę siedmiu wież w okolicy ronda Czterdziestolatka. Mimo dużego sprzeciwu ze strony Platformy Obywatelskiej. Jej radni przekonywali, że lepiej mieć plan niedoskonały, niż żaden. Następny krok należy do radnych Warszawy.

Według projektu planu wieże mają powstać w okolicy ulic Wspólnej, Emilii Plater, Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich. Najwyższy z siedmiu budynków miałby liczyć aż 230 metrów.

Śródmiejscy radni przychylili się do opinii dzielnicowej komisji ładu przestrzennego sprzed kilku dni. W uzasadnieniu do odrzucenia planu przekonywali, że zawiera liczne nieścisłości. Zarzucano też brak wystarczających konsultacji społecznych. – Mieszkańcy mogli go opiniować jedynie przez dwa miesiące, w dodatku w okresie okołowakacyjnym – punktował radny Wojciech Chojnowski (PiS).

Samorządowcy wyrazili też sprzeciw wobec zbyt gęstej zabudowy, która miałaby być całkowicie pozbawiona zieleni. Do opinii tej przychylił się również burmistrz Piotr Kazimierczak. – Zieleń jest warta tego, by o nią dbać, bo ona chroni nas przed agresywną i całkowitą zabudową – mówił.

"Lepiej mieć plan niedoskonały, niż żaden"

Platforma Obywatelska od początku przekonywała, że projekt należy przyjąć. – Tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego jest bolączką Warszawy. Jeśli już go mamy – przyjmijmy go. Nawet jeśli ma wady, lepiej go teraz zaakceptować, a potem poprawiać, niż odkładać w nieskończoność – mówił Paweł Martofel (PO). – Nie możemy dopuścić do sytuacji, że nie mamy planu dla ścisłego centrum miasta – dodał.

Spokojna początkowo dyskusja zaczęła się zaostrzać. – Nie możemy przyjmować złego planu za wszelką cenę. Fakt, że są one uchwalane za wolno to nie jest zarzut do nas, ale do pani prezydent. To ona nie potrafi zorganizować pracy swoich urzędników – kontrował radny Jan Śpiewak.

– Jeśli nie uchwalimy tego planu, może być tak, że za kilka lat będziemy mieć i te kontrowersyjne wieże i inne koszmarne budynki, które będą straszyć w centrum Warszawy – podsumowała Katarzyna Wiśniewska (PO).

Plan ma uchronić przed reprywatyzacją

Ważnym argumentem była też kwestia reprywatyzacji, z którą Śródmieście ma wyjątkowy problem. Radny Śpiewak zaproponował, aby plan podzielić. Projekt obejmujący tereny zagrożone reprywatyzacją (na południe od ulicy Wspólnej) – przyjąć z poprawkami, a pozostałą część odrzucić. – Takie rozwiązanie jest możliwe, ale to wprowadzi kilkumiesięczne opóźnienie prac – mówiła Bożena Wacławek z miejskiego biura architektury.

Naczelniczka konsekwentnie broniła planu. Nie zgodziła się z zarzutami radnych jakoby "zawierał błędy". – Błędów nie ma. Państwo macie po prostu inną wizję – mówiła. Zaprzeczyła też skargom o brak konsultacji społecznych. – Plan został wyłożony do publicznego wglądu na okres 21 dni roboczych, tak jak przewiduje ustawa – uściśliła.

Czas na decyzję rady miasta

Argumenty członków PO i przedstawicielki urzędu miasta nie przyniosły efektu. Ostatecznie, po dwugodzinnej dyskusji, radni i tak plan zagospodarowania zaopiniowali negatywnie. Za jego odrzuceniem głosowało 13 osób.

Kilka dni temu, swoją nieformalną opinię na temat planu wydał także zarząd Śródmieścia. W tekście i w rysunkach planu stwierdzono wiele nieścisłości i braków. – Dotyczyły one głównie zapisów warunków ochrony konserwatorskiej budynków oraz formy i sposobu kształtowania budynków wysokościowych – informował rzecznik dzielnicy Mateusz Dallali. W poniedziałek negatywnie zaopiniowała go też wspomniana już komisja.

Ostateczny głos w tej sprawie należy jednak do Rady Warszawy. Miejscy radni mogą, ale nie muszą sugerować się uchwaloną opinią radnych ze Śródmieścia.

Tu mają stanąć wieżowce
Tu mają stanąć wieżowceLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw/ran

Źródło zdjęcia głównego: Orange

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl