Kłótnia o dekomunizację ulic. Zapytają o opinię mieszkańców

[object Object]
Dekomunizacja ulic dotknie 30 tys. mieszkańców"Polska i świat" TVN24
wideo 2/4

Będą konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazw ulic kojarzonych z komunizmem. Decyzję podjęli na czwartkowej sesji radni Warszawy. - Chcemy poznać opinię mieszkańców, czy należy wprowadzać zmiany, czy zostawić tak jak jest - stwierdzili radni PO.

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa, która zakazuje propagowania komunizmu w nazwach ulic, placów czy skwerów. Oznacza to, że samorządy (w tym Warszawa) muszą pozbyć się patronów nawiązujących do poprzedniego systemu.

Do tej pory mówiło się, że w stolicy zmiany dotkną około 30 ulic. Nad wstępną listą pracowali radni z miejskiej komisji nazewnictwa. Na czwartkowej sesji Platforma Obywatelska poinformowała, że chce dokonać w tej liście istotnych zmian. Po pierwsze ją skrócić, po drugie - przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

"Ustawa nie precyzuje, o które dokładnie ulice i nazwy chodzi" - podkreślili w wydanym stanowisku politycy PO.

13 ulic do konsultacji

Zamiast 30, przygotowali listę 13 ulic, którą chcą teraz poddać pod ocenę mieszkańców. Aby to oni zdecydowali, które z nich należy zmienić, a które zachować.

W opracowanym spisie mowa o ulicach: Juliana Bruna, Józefa Ciszewskiego, Jana Kędzierskiego, Anastazego Kowalczyka, Heleny Kozłowskiej, Zygmunta Modzelewskiego, Gustawa Rejchera, Lucjana Rudnickiego, Wincentego Rzymowskiego, Michała Sobczaka, Wacława Szadkowskiego, Jana Szałka i Związku Walki Młodych.

Platforma zaproponowała, aby konsultacje odbyły się w dniach 16 czerwca - 31 lipca tego roku. Uchwała została przyjęta. "Za" głosowało 32 radnych, "przeciw" - 19.

Kłótnia radnych

Konsultacji nie chcieli przeprowadzać radni Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywali, że PO próbuje się w tej sposób wymigać od obowiązku dekomunizacji.

- Przerzuca decyzje na mieszkańców. Rozstrzygnięcie konsultacji pewnie będzie takie, żeby nie zmieniać nazw, dla wygody. Ale PO odkrywa w ten sposób, że zwyczajnie nie jest za dekomunizacją, a konsultacje to tylko zabieg techniczny - mówił radny Piotr Szyszko.

Wtórował mu partyjny kolega Andrzej Kropiwnicki, który przekonywał, że za ich pomocą Platforma chce urządzić sobie kampanię wyborczą. - Wy tym tematem chcecie grać. Będziecie mówić mieszkańcom, że PiS wprowadzi wam demolkę, zrzucać na nas - stwierdził.

Radnych PO upominał zaś, że najwyższy czas ostatecznie dokonać rozliczenia z historią, "oddzielić to co było złe i nazwać je po imieniu".

"Was niesie ta ideologia"

Wypowiedziami radnych PiS zirytowała się przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska. W emocjonalnym wystąpieniu wytknęła im, że nie wiedzą czym są konsultacje społeczne. - Nie wszyscy mieszkańcy mają obowiązek wiedzieć, kto jest kim. Naszym obowiązkiem jest to wytłumaczyć. Chcemy im dać szanse, by poznali historię, by wiedzieli, kto stoi za danymi nazwiskami. A wy z kolei zastanówcie się, dokąd was niesie ta ideologia - mówiła do członków opozycji.

- Z waszej strony padają zarzuty o członkostwo w PZPR. Zacznijcie lepiej od siebie, bo to u was są ludzie, którzy do tej partii należeli. Jeśli tutaj z podniesionym czołem krzyczycie, żeby ich zdjąć z nazw ulic, to najpierw wytnijcie ich ze swoich szeregów - apelowała z mównicy Malinowska-Grupińska.

Kogo dotkną zmiany?

Platforma przypomniała, że nowe nazwy ulic wiążą się ze zmianą tabliczek, map czy dokumentów. "Oprócz kosztów ponoszonych przez m.st. Warszawa, z kosztami muszą liczyć się też przedsiębiorcy, którzy będą musieli wymienić pieczęcie firmowe" - napisali w stanowisku radni.

Według szacunków ratusza, zmiany dotkną bezpośrednio blisko 18 tys. osób zameldowanych, ponad 9 tys. praw jazdy i 10 tys. dowodów rejestracyjnych.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, temat dekomunizacji budzi duże kontrowersje wśród warszawiaków. Mocne "nie" dla nowych nazw słychać było kilka tygodni temu m.in. na Ursynowie, gdzie idei sprzeciwiali się mieszkańcy Związku Walki Młodych.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl