Kładka pod Łazienkowskim ma być gotowa za rok


W 2017 roku będzie gotowa kładka dla pieszych i rowerzystów podwieszona pod mostem Łazienkowskim - poinformował ratusz. We wtorek podpisano umowę na projekt i realizację inwestycji.

Dziś most Łazienkowski jest dostępny tylko dla kierowców. Przed pożarem piesi mieli do dyspozycji wąski chodnik, ale ponieważ wciąż nie odtworzono schodów, przejście jest niemożliwe. Zgodnie z przepisami wjazdu na przeprawę nie mają także rowerzyści. Za kilkanaście miesięcy ma się to zmienić.

- Kładka pieszo-rowerowa na moście Łazienkowskim będzie gotowa w następne wakacje. Umowa już podpisana, a termin zakończenia budowy wyznaczony został na 27 lipca 2017. Budową mostu zajmie się Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Sp. z o.o." - pochwaliła się na Facebooku Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Połączy się z innymi ścieżkami

Stalowa konstrukcja zostanie podwieszona pod samochodową częścią mostu. Będzie miała 3,4 metra szerokości. Cała trasa zostanie wyposażona w nowe oświetlenie. Powstaną dwie takie same kładki – po północnej i południowej stronie mostu. Na lewym brzegu Wisły połączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim brzegu – z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego.

W przyszłości ma zostać wybudowana także dodatkowa kładka nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła Trasy Łazienkowskiej), która połączy się z wybudowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę, pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły.

Pięciu chętnych na budowę

Do przetargu na zaprojektowanie i budowę zgłosiło się pięć firm. Oprócz kryterium ceny wpływ na ocenę końcową miał również termin oraz okres gwarancji. Wszystkie podmioty, startujące w przetargu, zaoferowały 10-letni okres gwarancyjny i ostateczny termin zakończenia prac na 27 lipca 2017 roku. Kryterium rozstrzygającym była więc cena.

Najdroższa oferta wynosiła 18,4 mln zł. Najniższą złożyło Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe wspierane przez Intop Warszawa – 13,5 mln zł. To z nimi Zarząd Dróg Miejskich podpisał we wtorek umowę. Rada Warszawy zarezerwowała na budowę kładki 16 mln zł.

Wstępna koncepcja już jest

Szczegółowy projekt opracowany zgodnie z koncepcją firmy Transprojekt-Warszawa powinien być gotowy jesienią 2016 r. a termin zakończenia budowy kładki mija 27 lipca 2017 r. Jak podliczył ratusz, Łazienkowski będzie szóstym mostem w stolicy, przez który będzie można bezpiecznie przejechać ścieżką rowerową.

Planowana jest też nowa kładka na wysokości Karowej:

b/sk

Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej kładce pieszo-rowerowej
Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej kładce pieszo-rowerowejArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości