To już nie jest ta sama woda co kiedyś. - Jest bardzo czysta, ozonowana, zdrowa. Nie czuć żadnego chloru tak, jak kiedyś - zachwala kranówkę prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Można ją pić po prostu z kranu - dodaje. Kranówkę coraz chętniej serwują klientom za darmo bary i restauracje. - Na początku były to względy ekologiczne, aby zużywać jak najmniej plastiku, ale cieszyło się to bardzo dużą popularnością - mówi Ewelina Borowiec, szefowa kuchni w Vege Bistro.
Woda kranowa taka jak butelkowa?
Prezydent Warszawy przyznaje, że kiedy wyjeżdżała do krajów zachodnich "zazdrościła" ich mieszkańcom, że mogą pić wodę prosto z kranu. - Jak tam byłam, też piłam, ale gdy wracałam do Polski chlor na to nie pozwalał. I kolorek też nie taki - przyznaje.W ostatnich latach miasto w filtry i nowe wodociągi zainwestowało ponad sześć miliardów złotych. Eksperci przyznają, że są efekty, a woda prosto z kranu nadaje się do picia.- Nie ma żadnych badań, które pokazywałyby wyższą wartość wód butelkowanych. Dla każdego normalnego człowieka, bez jakichś wskazań lekarskich woda z kranu jest w zupełności wystarczająca i zdrowa - zapewnia Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mieszkańcy sceptyczni
Wielu mieszkańców trudno jednak nakłonić do picia kranówki. Nie przekonują ich żadne argumenty, nawet niska cena. - Litr warszawskiej kranówki kosztuje już mniej niż jeden grosz - mówi Marzena Wojewódzka, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.Ekspert z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego entuzjazm jednak studzi i precyzuje - dobra woda płynie miejskimi rurami do licznika. Miasto nie daje jednak gwarancji, co się z nią dzieje potem, gdy trafia do rury zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową. - Takie rury często pamiętają czas pierwszej wojny światowej. Od wewnątrz są pokryte szlamem, zabrudzone i zakażone - mówi Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego. Wodociągowcy apelują do mieszkańców, by pytali administracją, jak dba o instalację wewnętrzną, kiedy była ostatnio wymieniana i by poprosić o wyniki badań wody. Zalecają także, aby pić tylko zimną wodę i zwracać uwagę na jej zapach oraz kolor - nie może mieć smaku ani podejrzanego zabarwienia.
Łukasz Wieczorek, TVN24