Najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym w 2023 roku w Warszawie było imię Zofia. Nadano je 509 dziewczynkom. Natomiast chłopców najczęściej nazywano imieniem Jan, tak było aż w 678 przypadkach - podał ratusz. Według statystyk, w stolicy urodziło się o 2,7 tysiąca mniej dzieci niż w roku poprzednim.
- 5476 maluchów przyszło na świat w Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej w Warszawie w minionym roku. To najwyższy wynik w 2023 r. w całej Polsce. To świetna placówka ze znakomitym zespołem. No i ważna dla mnie osobiście, bo urodziły się tu także moje dzieci – powiedział cytowany w komunikacie na ten temat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - Od lat realizujemy wiele projektów wpisanych w program Warszawy Rodzinnej. To nasze priorytety, zapewniliśmy ponad 17 tys. darmowych miejsc w żłobkach, powstało 12 nowych szkół i 26 przedszkoli. Tworzymy nowe oddziały ginekologiczno-położnicze m.in. w Szpitalu Południowym i Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet. Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się niemal 2200 dzieci - dodał.
5476 - tyle maluchów przyszło na świat w Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej w @warszawa w minionym roku. To najwyższy wynik w 2023 r. w całej Polsce! To świetna placówka ze znakomitym zespołem. No i ważna dla mnie osobiście, bo urodziły się tu także moje dzieci 🙂 Łącznie w… pic.twitter.com/loRxHb3ZVi
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) January 5, 2024
W stolicy urodziło się mniej dzieci
W tym roku w stolicy urodziło się ponad 29,2 tysiąca dzieci, czyli o 2,7 tysiąca mniej niż w roku poprzednim. Na świat przyszło 678 Janów, 555 Aleksandrów, 509 Antonich i 487 Stanisławów. Urodziło się 509 Zofii, 432 Julie, 406 Laur i 403 Alicji. Najrzadsze imiona nadawane w stolicy to Pamela, Ludmiła, Lucylla, Marcjanna, Apollonia oraz Gościmir, Tolisław, Euzebiusz, Lucjusz i Filon.
Każdy warszawski maluch, którego rodzice w ciągu miesiąca od jego narodzin złożą wniosek, dostaje wyprawkę w formie rzeczowej, której wartość wynosi 550 złotych na jedno dziecko. Łącznie w zeszłym roku miasto przeznaczyło na ten cel prawie 3,6 miliona złotych.
Mniej ślubów
Ponad 4,7 tysiąca par zawarło związki małżeńskie z czego 1 359 par to małżeństwa konkordatowe. Liczba ta jest mniejsza o ponad 200 aktów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warszawianki i warszawiacy zestawiając z 2022 roku zawarli mniej małżeństw poza lokalami Urzędu Stanu Cywilnego.
Prezydent Warszawy wręczył 347 medali za długoletnie pożycie małżeńskie.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock