"Jak podać rękę komuś, komu amputowano przedramię"

Broszura Urzędu Dzielnicy Śródmieście i Fundacji Integracja
Broszura Urzędu Dzielnicy Śródmieście i Fundacji Integracja
Źródło: Marzena Wyszyńska, Urząd Dzielnicy Śródmieście
Czy wypada pożegnać się z osobą niewidomą, mówiąc "do widzenia"? Jak podać rękę komuś, komu amputowano przedramię? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące niepełnosprawności znajdziemy w broszurze Urzędu Dzielnicy Śródmieście i Fundacji Integracja. Publikacja jest bezpłatna.

- Broszura jest próbą przełamania barier społecznych. Jest to kolejny krok w procesie budowania Śródmieścia przyjaznego osobom dotkniętym niepełnosprawnościami – mówił podczas akcji promocyjnej poradnika Krzysztof Czubaszek, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Publikacja przedstawia codzienność osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych. Zawiera szesnaście ilustracji opatrzonych komentarzami, z których każdy podpowiada jak - w sytuacjach na pozór oczywistych - swoim zachowaniem i wypowiedziami nie naruszyć godności osoby niepełnosprawnej.

Trudne pytania

Z broszury dowiemy się między innymi, żeby zawsze korzystać z słów i zwrotów używanych w codziennym kontakcie, że wypada powiedzieć osobie niewidomej: "do widzenia". Publikacja tłumaczy też, że w przypadku osoby z amputowanym przedramieniem w geście przywitania można uścisnąć jej zdrową dłoń. Podpowiada też, by w sposób naturalny odpowiadać na pytania dzieci dotyczące niepełnosprawności.

Nie tylko promocja, ale i rozmowy

Podczas akcji promującej broszurę nie zabrakło rozmów na temat sytuacji oraz problemów osób z niepełnosprawnościami, piszą śródmiejscy urzędnicy.

Radny Dzielnicy Śródmieście, Daniel Łaga zwrócił uwagę na potrzebę inwestycji zwiększających dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, podkreślił również, że nawet najmniejszy krok w kierunku uświadamiania potrzeb osób z niepełnosprawnością jest bardzo istotny.

Poradnik jest bezpłatny

Poradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" dostępny jest do bezpłatnego pobrania w urzędzie dzielnicy, bibliotekach, domach kultury, szkołach, ośrodkach sportu oraz na stronie internetowej Śródmieścia.

ml

Czytaj także: