Inwestycje rowerowe w Warszawie. "W 2021 roku wybudowano 30 kilometrów dróg"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przejazd nowy pasem rowerowym
Przejazd nowy pasem rowerowymZDM
wideo 2/4
Przejazd nowy pasem rowerowymZDM

Spośród 22 zaplanowanych na 2021 rok inwestycji rowerowych udało się zrealizować zaledwie siedem. Pozostałe są w budowie lub zostały przesunięte na kolejny rok. Jednocześnie Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że oddano kilkanaście innych inwestycji o długości 30 kilometrów w ośmiu dzielnicach. Łącznie w stolicy dostępnych jest 700 kilometrów infrastruktury rowerowej.

Na początku stycznia 2021 roku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o zaplanowanych na ten rok inwestycjach rowerowych. Lista przekazana nam przez Zarząd Dróg Miejskich obejmowała 22 inwestycje. Wśród nich znalazły się nie tylko nowe drogi, ale również pasy rowerowe, przejazdy oraz remonty zniszczonej, wysłużonej infrastruktury. Sprawdziliśmy, ile z tych planów udało się zrealizować.

Siedem z 22

Spośród wskazanych przez ZDM 22 inwestycji do końca roku powstało siedem. Gotowa jest m.in. droga dla rowerów w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego. Powstała po zachodniej stronie Marszałkowskiej, przy placu Defilad. Docelowo ma spiąć trasy rowerowe z północy na południe Warszawy. Przejazd przez Aleje Jerozolimskie ma powstać w ramach budowy naziemnych przejść dla pieszych w tej części miasta. Będzie łączyła się tu z istniejącym kontrapasem na Poznańskiej, skąd dalej, przez Nowogrodzką będzie można wrócić na Marszałkowską. Inwestycja jest częścią projektu z budżetu obywatelskiego "Marszałkowską na rowerze".

Droga dla rowerów na Marszałkowskiej Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ZDM wylicza, że gotowe są odcinki: w ciągu Marymonckiej od Podleśnej do Smoleńskiego oraz około 300-metrowej drogi w ciągu Wólczyńskiej od Reymonta do Andersena. W tym roku zrealizowano również inny projekt budżetu obywatelskiego dotyczący budowy drogi rowerowej w ciągu Stryjeńskich na odcinku Wąwozowa - Przy Bażantarni.

W 2021 roku udało się również przebudować jedną z najstarszych stołecznych dróg rowerowych, która przebiega przez ulicę Wąwozową na odcinku od alei KEN do Rosoła. Blisko kilometrowy odcinek nowej drogi rowerowej powstał również w ciągu Idzikowskiego na Mokotowie na odcinku od Sobieskiego do Piaseczyńskiej. Ta inwestycja to również realizacja pomysłu z budżetu obywatelskiego, który zakładał budowę chodnika oraz drogi rowerowej. Na projekt zagłosowało blisko trzy tysiące mieszkańców.

W ramach projektu "Asfaltowe drogi dla rowerów" ukończono remont drogi rowerowej na Wybrzeżu Szczecińskim na odcinku od mostu średnicowego do Portu Praskiego.

Nowe drogi rowerowe w ośmiu dzielnicach

Jakub Dybalski wskazał, że w 2021 roku oddano do użytku jeszcze 13 innych "znaczących odcinków", który nie objęła lista. - Większość inwestycji to pomysły z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego - zaznaczył.

Taką inwestycją jest między innymi budowa ciągu pieszo-rowerowego po południowej stronie Doliny Służewieckiej na odcinku od Puławskiej do alei KEN wzdłuż parku Kozłowskiego.

W tym roku metamorfozę przeszła ulica Piastów Śląskich na Bemowie, gdzie przebudowano drogę rowerową a piesi zyskali chodnik. W tej dzielnicy ukończono również budowę drogi rowerowej w ciągu Wrocławskiej na odcinku od Powstańców Śląskich do Widawskiej.

Na Pradze Południe oddano cztery inwestycje. Dwie są związane ze zmianami w ciągu tzw. obwodnicy Gocławia, gdzie realizowany jest projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i uporządkowaniem parkowania. Elementem tych zmian są pasy rowerowe w ciągu ulic Umińskiego oraz Meissnera. Ponadto ZDM chwali się oddaniem do użytku dróg rowerowych w alei Stanów Zjednoczonych na odcinku Grenadierów-Czapelska oraz w ciągu ulic Saskiej i Egipskiej od Lizbońskiej do Afrykańskiej.

Na Mokotowie powstała droga rowerowa w ciągu Domaniewskiej na odcinku od Samochodowej do Modzelewskiego.

Na Woli natomiast w ramach realizacji budżetu obywatelskiego oddano do użytku drogę rowerową wzdłuż Jana Olbrachta na odcinku od Antka Rozpylacza do Bitwy pod Lenino w pobliżu stacji metra Księcia Janusza.

Droga rowerowa na Jana OlbrachtaZDM

Pod koniec czerwca, z kilkumiesięcznym poślizgiem zakończyły się prace na Anielewicza na Muranowie. Drogowcy zlikwidowali znajdujące się w tym miejscu bariery dla użytkowników jednośladów i wytyczyli rowerową drogę na odcinku od Okopowej do skweru Willy'ego Brandta. Przy skrzyżowaniu Anielewicza z Karmelicką powstało rondo. Pasy ruchu zostały zwężone, przy zachowaniu dotychczasowego jednopasmowego przekroju obydwu ulic. Na obwodzie ronda zaprojektowana została droga dla rowerów, która ma swoją kontynuację po dwóch stronach ulicy.

Łyżkę dziegciu stanowi jednak skrzynka elektryczna przy skrzyżowaniu z ulicą Esperanto, której drogowcom wciąż nie udało się przesunąć. Jak pisaliśmy, w tej sprawie nic się nie dzieje od... listopada 2020 roku. Skrzynka stoi jak stała i blokuje jeden ze zjazdów ze skrzyżowania.

Skrzynka na drodze dla rowerów przy AnielewiczaKarol Kobos, tvnwarszawa.pl

Na Żoliborzu w ramach zmian związanych z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w tej dzielnicy po obu stronach ulicy Mickiewicza od placu Wilsona do Potockiej wytyczono pasy dla rowerów.

Ostatnią inwestycją wskazaną przez ZDM jest zrealizowana przez dzielnicę Wilanów przebudowę ścieżki rowerowej w ciągu Sarmackiej na odcinku od alei Wilanowskiej do ul. Oś Królewska.

ZDM podsumował ten rok w liczbach. - W tym roku wybudowano w sumie około 30 kilometrów dróg dla rowerów. Kolejne 19 jest w trakcie budowy, w tym część takich, które będą gotowe na wiosnę - przekazał Dybalski. Dodał, że obecnie w Warszawie dostępnych jest 700 kilometrów infrastruktury rowerowej. - Pięć lat temu cieszyliśmy się przekroczeniem progu 500 kilometrów, a dekadę temu było to niecałe 300 kilometrów - podsumował rzecznik miejskich drogowców.

Odcinki w budowie

Jedną z kluczowych inwestycji prowadzonych w Warszawie jest przebudowa ronda Dmowskiego. W jego obrębie wytyczane są przejścia dla pieszych, a także przejazdy rowerowe. W ścisłym centrum prowadzone są także prace związane z przebudową placu Pięciu Rogów u zbiegu ulic: Chmielnej, Brackiej, Kruczej i Zgoda. W przyszłym roku plac będzie wyłączony z ruchu samochodowego (poza nielicznymi wyjątkami). Nie będzie też podziału na jezdnię i chodnik. Powstanie jednolita strefa piesza z dopuszczonym ruchem rowerów. 

Na pobliskiej Ochocie kontynuowane są prace związane z przebudową drogi rowerowej w ciągu ulicy Grójeckiej na odcinku Opaczewska-Korotyńskiego w ramach wspomnianego już projektu BO "Asfaltowe drogi dla rowerów".

Na Mokotowie trwa budowa drogi rowerowej w ciągu ulicy Konstruktorskiej na odcinku od Wołoskiej do ronda, gdzie ulica krzyżuje się z Postępu.

Z kolei na Bielanach metamorfozę przechodzi ulica Sokratesa. Po przebudowie droga rowerowa będzie znajdować się bliżej jezdni i zostanie oddzielona od pieszych pasem zieleni.

W budowie jest również droga rowerowa na około kilometrowym odcinku Płaskowickiej między Pileckiego a alei KEN.

Po drugiej stronie Wisły pasy rowerowe powstają na kolejnym fragmencie tzw. obwodnicy Gocławia w ciągu Abrahama. W budowie jest również droga rowerowa, która połączy aleję Stanów Zjednoczonych z Ostrobramską w ciągu Grenadierów.

ZDM pochwalił się kilka tygodni temu, że rozpoczęły się prace związane z wytyczeniem ciągu pieszo-rowerowego, który połączy stacje metra Szwedzka z nowowybudowanym przystankiem kolejowym PKP Targówek.

Inwestycje niezrealizowane

Kilku inwestycji z ubiegłorocznej listy nie udało się nawet zacząć. Jak przekazał nam przedstawiciel miejskich drogowców, ich realizacja została przesunięta na 2022 rok. W większości przypadków nie udało się dokończyć projektowania. Tak było przy wytyczaniu tras rowerowych: po wschodniej stronie ulicy Marszałkowskiej na odcinku od Świętokrzyskiej do Królewskiej, Conrada od Reymonta do Wólczyńskiej, Kasprowicza od Nocznickiego do Przy Agorze, al. Jana Pawła II od Stawki do Słomińskiego. A na prawym brzegu Wisły na św. Wincentego od ronda Żaba do Kołowej oraz na Świderskiej: od mostu Północnego do Porajów.

ZDM poinformował, że w tym roku nie udało się również rozpocząć dwóch remontów istniejącej infrastruktury. Chodzi o drogi rowerowe w ciągu Racławickiej na odcinku od Balonowej do Żwirki i Wigury oraz Broniewskiego od Elbląskiej do Krasińskiego. - W przypadku tych inwestycji nie udały się przetargi. Oferty okazały się zbyt wysokie. Przetargi powtórzymy wiosną - poinformował Dybalski.

Najciekawszą a zarazem jedną z trudniejszych inwestycji rowerowych ze względu na ingerencję w zabytkową tkankę jest wytyczenie pasów rowerowych przez fragment Nowego Światu, ronda de Gaulle'a i placu Trzech Krzyży na odcinku od Smolnej do Alej Ujazdowskich. Ich realizacja zapewniłaby rowerzystom możliwość dalszej wygodnej jazdy po opuszczeniu trasy wzdłuż Nowogrodzkiej. Planowana trasa od północy łączyłaby się z odcinkiem ulicy Nowy Świat, na której obowiązuje ograniczenie ruchu samochodów prywatnych, a od południa z istniejącą drogą dla rowerów w Alejach Ujazdowskich.

Jak poinformował Jakub Dybalski, w przypadku tej inwestycji projekt jest gotowy, ale miasto czeka na zgodę Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Drogowcy planują wytyczyć pasy rowerowe przez plac Trzech Krzyży i fragment Nowego ŚwiatuZDM

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl