Helmut Jahn: "Architektura jak piłka nożna"


- Każdy piłkarz marzy o grze w Manchesterze United lub Barcelonie, ale udaje się tylko nielicznym. Architekci chcą projektować tam, gdzie są największe możliwości i pieniądze, ale też nie każdemu się udaje. Ale nawet w słabszej lidze trzeba dawać z siebie wszystko - mówi projektant wieżowca przy placu Grzybowskim.

Budowa 160-metrowego apartamentowca przy ulicy Twardej lada chwila "wyjdzie z ziemi". Do Warszawy przyjechał autor projektu Helmut Jahn. Portalowi tvnwarszawa.pl udało się zadać mu kilka pytań.

Karol Kobos: Czy Warszawa jest przyjaznym miejscem do pracy dla architekta?

Helmut Jahn: Pyta Pan, czy chciałbym zaprojektować tu kolejny budynek?

To miało być następne pytanie.

Warszawa wciąż rozwija się w zaskakującym tempie. Pojawia się tu coraz więcej dobrej architektury na światowym poziomie. I nie chodzi mi tylko o budynek Normana Fostera w centrum miasta. Nawet biurowce poza centrum projektowane są na dobrym poziomie. To robi wrażenie i architekci o tym doskonale wiedzą. Oczywiście są na świecie większe miasta, gdzie powstaje więcej budynków i większość chce projektować właśnie tam. Warszawa to jednak trochę niższa liga.

Z drugiej strony, każde miejsce ma swoją specyfikę. W Nowym Jorku czy w Berlinie można zaprojektować wiele, ale też nie wszystko. Czego innego oczekują od nas w Chinach czy w krajach arabskich. Warszawa też ma swoją specyfikę i też jest wyzwaniem. Trzeba dostosować się do lokalnych warunków, przepisów, oczekiwań inwestora.

Gdzie w tym miejsce na swobodę twórczą?

W konkursach. Budynek przy Twardej został wybrany przez inwestora, który zrobił własny konkurs. Nasza koncepcja się spodobała i będzie realizowana. Nikt nam jej nie narzucił.

Oczywiście po wygraniu konkursu kończy się zabawa, a zaczyna ciężka praca - trzeba stworzyć projekt techniczny, zadbać o zgodność z przepisami, uzyskać pozwolenia.

W Warszawie to chyba trudny etap?

Nasz projekt nie natrafił na takie przeszkody, jak projekt Daniela Libeskinda dla firmy Orco, więc nie mogę narzekać. Zresztą uzyskiwanie pozwoleń to już zadanie inwestora, nie architekta. Patrząc z tej perspektywy Warszawa jest i tak bardziej przyjazna, niż na przykład Niemcy. Tam uzyskać zgodę na budowę czegokolwiek jest jeszcze trudniej. Ale z perspektywy 25 lat pracy mogę powiedzieć, że na całym świecie wygląda to bardzo podobnie.

A współpraca z inwestorami czymś się różni?

Za każdym razem jest trochę inaczej. Trzeba się poznać, zrozumieć wzajemne oczekiwania. Czasem trzeba też pokonać przeszkody, które się pojawiają. To bywa trudne, ale wydaje mi się, że jest też wzbogacające. Z każdej takiej sytuacji wychodzi się lepszym.

O Pana projekcie przy Twardej rozmawialiśmy pierwszy raz cztery lata temu. Bardzo zmienił się od tego czasu?

Nie, właściwie się nie zmienił. Wciąż planujemy budowę 160-metrowego apartamentowca z podwójną, szklaną fasadą, za którą znajdą się duże mieszkania z otwieranymi oknami. Na samej górze będą apartamenty z ogrodami na dachu. Na parterze część użytkowa.

Zmieniły się za to okoliczności. Mieliśmy kryzys ekonomiczny i wszyscy dopiero się po nim podnosimy. Nastroje są zupełnie inne, nie ma już śladu po tym optymizmie, który panował, gdy zaczynaliśmy pracę.

To nie wpłynęło na projekt?

Na szczęście nie. Inwestor jest zdeterminowany, by powstał dobry budynek, który będzie podtrzymywał wizerunek firmy. Projekt przetrwał kryzys.

To co - chciałby Pan zaprojektować jeszcze jeden budynek w Warszawie?

Zawsze jestem otwarty na propzycje.

Helmut Jahn ma 71 lat. Jego najbardziej znanym projektem jest berlińskie Sony Center - kompleks biurowo-handlowo-rozrywkowy przy placu Poczdamskim. Jego budynki stoją m.in. we Frankfurcie, Monachium, Nowym Jorku, Chicago, Johanesburgu, Durbanie czy Singapurze. Oprócz wieżowców, projektował też terminale lotnicze i stacje kolejowe. W 2007 roku, dla firmy Hines zaprojektował 160-metrową wieżę przy ulicy Twardej w Warszawie.

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty w Południe

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl