Grzegorz Jarzyna z nową umową. TR zostaje przy Marszałkowskiej

Na zdjęciu od lewej Wojciech Gorczyca, Tomasz Janowski i Grzegorz JarzynaLegalna Kultura

Grzegorz Jarzyna pozostał na stanowisku dyrektora artystycznego TR Warszawa, natomiast nowym dyrektorem naczelnym został Wojciech Gorczyca. Miasto zagwarantowało teatrowi siedzibę i fundusze na produkcję nowych spektakli - powiedział w rozmowie z PAP Jarzyna.

Patowa sytuacja pomiędzy m.st. Warszawa a TR Warszawa trwała od wielu miesięcy. Wieloletni szef tej sceny Grzegorz Jarzyna od stycznia nie był jej dyrektorem, ponieważ nie zgodził się na podpisanie nowego kontraktu zaproponowanego przez miasto i przedstawione w nim warunki - głównie finansowe.

Na wtorkowej konferencji prasowej ogłoszono, że miasto - za pośrednictwem Biura Kultury i jego nowego dyrektora Tomasza Janowskiego - rozwiązało problemy.

- Tomasz Janowski od początku zapowiadał, że sprawa TR Warszawa to pierwsza kwestia, którą chce się zająć po objęciu stanowiska, i rzeczywiście - zaraz po otrzymaniu nominacji, w pierwszych dniach swojego urzędowania - zaprosił nas na rozmowę. Chyba pierwszy raz mam poczucie, że nie jesteśmy proszeni na dywanik, ale traktowani jak partnerzy, z którymi można uzgodnić stanowisko - powiedział PAP Jarzyna.

Jarzyna i Gorczyca pełnią swoje funkcje od 15 listopada. W opinii Jarzyny, Wojciech Gorczyca jest właściwą osobą na stanowisku dyrektora naczelnego. - Dla mnie to dobra sytuacja, mogę się skoncentrować na sprawach czysto artystycznych - tłumaczył.

Miasto obiecało siedzibę i fundusze

TR Warszawa i Jarzyna od stycznia kierowali do miasta dwa postulaty. Pierwszy z nich to gwarancja zachowania siedziby znajdującej się przy ul. Marszałkowskiej do momentu wybudowania nowej siedziby teatru na pl. Defilad. O kamienicę, w której aktualnie działa TR Warszawa, upomnieli się bowiem spadkobiercy dawnych właścicieli. Drugi warunek to gwarancja pozyskania budżetu na produkcję premier teatralnych.

- Dostaliśmy pisemną gwarancję, że miasto zobowiązuje się do zapewnienia tych warunków - do zachowania siedziby, w której teraz działamy i otrzymywania dotacji celowej przeznaczanej na produkcje premier, niezależnie od funduszy przekazywanych nam na pokrycie kosztów stałych - powiedział PAP Jarzyna.

Dzięki dotacji celowej, którą ma przyznawać miasto wspólnie z ministerstwem kultury, TR Warszawa będzie mogło produkować od po 2 - 3 premierowe spektakle rocznie.

Nowa siedziba w 2020 roku?

Dyrektor Biura Kultury Tomasz Janowski przyznał, że miasto st. Warszawy "rozwiązując tę sytuację, chciało wyraźnie dać do zrozumienia, że TR Warszawa jest bardzo ważnym teatrem na mapie kulturalnej stolicy".

- To teatr, który - pod względem wizerunkowym - jest nie do przecenienia dla Warszawy, stolicy kraju z bardzo dużymi ambicjami artystycznymi i kulturalnymi. TR Warszawa jest instytucją, w której pokładamy ogromne nadzieje na przyszłość, związane ze sztuką teatralną. Wierzymy, że powierzenie tej placówki dyrektorowi Gorczycy i dyrektorowi Jarzynie jest najlepszym rozwiązaniem - mówił Janowski.

Budowanie siedziby na pl. Defilad dla TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma trwać do 2019 roku.

- Mamy wielką ambicję, żeby w 2020 roku zrobić huczne otwarcie. Ten termin wpływa oczywiście na to, co zamierzamy robić w sferze artystycznej. Zaprogramowanie tak dużego budynku, kilku scen, olbrzymiej przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej, wymaga od nas przeprowadzenia testów, trwających przez kilka lat (...). Temu się teraz zamierzamy poświęcić - zapowiedział dyrektor naczelny TR Warszawa Wojciech Gorczyca.

"Fikcja a rzeczywistość"

W nadchodzących latach TR Warszawa chce skupić się wokół tzw. tematów wiodących. Program artystyczny poszczególnych sezonów - zarówno jego główna, teatralna część jak i wydarzenia towarzyszące - budowany będzie wokół wybranego zagadnienia. Tytuł pierwszego sezonu tematycznego (2013/14) to "Fikcja a rzeczywistość".

Wśród najważniejszych wydarzeń sezonu znajdą się: nowy spektakl Grzegorza Jarzyny pt. "Premiera", który będzie adaptacją scenariusza Johna Cassavetesa "Opening night" z 1977 roku, spektakl "Imitacja życia" na podstawie filmu Douglasa Sirka w adaptacji i reżyserii Kornela Mundruczo, premiera filmowa "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny, na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej (filmowa rejestracja spektaklu).

15 lat Jarzyny w TR

W 2014 roku TR Warszawa będzie również obchodził 10 rocznicę projektu Teren Warszawa. Z tej okazji planowany jest szereg wydarzeń artystycznych m.in. wydanie książki podsumowującej ten projektu.

W ciągu ostatnich 15 lat pod dyrekcją Grzegorza Jarzyny aktorzy TR Warszawa zagrali 2419 spektakli w Warszawie i 193 na festiwalach w kraju i za granicą.

15 lat Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa
15 lat Grzegorza Jarzyny w TR WarszawaTR Warszawa

PAP/pc/b

Źródło zdjęcia głównego: Legalna Kultura

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP