Kilkadziesiąt osób zatrzymanych w Polsce, kilka za granicą. Zabezpieczona broń, amunicja, narkotyki i fałszywe euro. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wraz z Centralnym Biurem Śledczym Policji rozbiła tak zwaną "grupę Suchego".
To jedna z większych międzynarodowych realizacji polskiej prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie Europy w ostatnim czasie.
Kilkuset funkcjonariuszy, kilkudziesięciu zatrzymanych
- W ogromnym przedsięwzięciu jednoczesnego zatrzymania 40 osób i przeszukania 75 obiektów wzięło udział ponad 330 policjantów CBŚP, nie tylko z zarządu warszawskiego, ale również z łódzkiego, poznańskiego, gdańskiego i radomskiego - informuje Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP. Pomagali też policjanci z Komendy Stołecznej i z Płońska, a także antyterroryści z BOA.
Prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury podkreśla, że przy stawianiu zarzutów i przygotowywaniu wniosków o areszt pracowali wszyscy prokuratorzy wydziału II prokuratury. To pokazuje skalę operacji. Zatrzymani są podejrzani o produkcję, obrót i przemyt środków odurzających oraz substancji psychotropowych, obrót bronią palną (w tym również poza granice Polski), produkcję i rozprowadzanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, kradzieże luksusowych samochodów, a także inne przestępstwa kryminalne. Podczas przeszukań policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej wraz z amunicją, znaczne ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz tytoń tzw. krajankę służącą do wyrobu papierosów."W celu sprawnego przeprowadzenia czynności, w siedzibie Eurojust w Hadze stworzono centrum koordynacyjne, w ramach którego prokuratorzy z poszczególnych krajów, w tym z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, na bieżąco wymieniali informacje o przebiegu czynności. Również wcześniej w toku prowadzonego śledztwa polscy prokuratorzy i policjanci CBŚP wielokrotnie przebywali w Hadze, gdzie omawiane były kwestie dotyczące działalności grupy oraz planowano kolejne czynności śledcze. W akcji na terenie Polski, wziął udział przedstawiciel Europolu, który zapewnił natychmiastową wymianę informacji z funkcjonariuszami biorącymi udział w działaniach na terenie Holandii i Niemiec" - informuje CBŚP.
Jak dodaje rzeczniczka, z ustaleń śledczych wynika, że członkowie "grupy Suchego" byli powiązani z innymi grupami przestępczymi działającymi wcześniej na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską". Działalność grupy, której dotyczy śledztwo obejmuje lata 2000-2016 r.
Handel bronią i narkotykami
W sprawie zatrzymano 43 osoby. - Kolejnych 11 podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych, gdzie w chwili obecnej są pozbawieni wolności w innych sprawach - podaje rzecznik prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.Wszyscy usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji ponad 900 kilogramów amfetaminy, wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających i substancji psychotropowych, udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, handlu bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia, kradzieży luksusowych pojazdów, a także szeregu innych przestępstw kryminalnych. Jednemu z podejrzanych przedstawiono ponadto zarzut usiłowania zabójstwa. - Dominikowi O. ps. "Suchy" przedstawiono łącznie osiem zarzutów popełniania przestępstw, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą - dodaje Łapczyński.34 podejrzanych trafiło tymczasowo do aresztu. W stosunku do innych osób zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju. Status podejrzanych ma 50 osób. - Na poczet grożących kar, prokurator prowadzący śledztwo dokonał na mieniu podejrzanych zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 4,5 mln złotych. Zabezpieczono 500 tysięcy złotych w gotówce, luksusowe samochody oraz nieruchomości. W sprawie wykorzystano tzw. konfiskatę rozszerzoną, co pozwoliło zabezpieczyć nieruchomość zakupioną przez jednego z podejrzanych na 3-letnie dziecko - informuje Łapczyński.
Akcja CBŚP
kz/pm,gp/b