Gęsiówka pod lupą archeologów. "Chodzi o dokumentację getta"

Badania archeologiczne na Muranowie
Badania archeologiczne na Muranowie
Źródło: tvnwarszawa.pl
Na zielonym terenie u zbiegu ulic Anielewicza i Karmelickiej wyrósł płot, a za nim widać koparkę i pracujących ludzi. To archeolodzy, którzy przeszukują teren dawnego niemieckiego obozu Gęsiówka.

Płot, który ogradza spory kawałek terenu przy samym skrzyżowaniu od kilku dni frapuje mieszkańców Muranowa. Szczególnie, że znajduje się w zielonej części osiedla, gdzie kiedyś był niemiecki obóz Gęsiówka. Tuż obok wciąż powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Znaleźli fundamenty murów

Co dzieje się za ogrodzeniem? - Prowadzimy prace archeologiczne. Chodzi o dokumentację getta warszawskiego - wyjaśnia Monika Krawczyk, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. - Na razie udało nam się znaleźć wyłącznie fundamenty murów. Nie wiadomo, jakiego budynku - dodaje.

Poszukiwania zaczęły się na początku tygodnia. Na miejscu pracuje kilku archeologów, a koparka służy do odsłonięcia gruzu. Badania potrwają do końca tygodnia, a wyniki trafią do konserwatora zabytków.

Butelki z XVIII wieku

Podobne badania fundacja prowadziła pod koniec 2010 roku, tuż obok miejsca, gdzie archeolodzy pracują teraz. - Wtedy znaleźliśmy fragmenty butelek pochodzących z XVIII wieku. W tym miejscu były glinianki, czyli kopalnie gliny, które służyły do wyrobu cegieł dla całej Warszawy - tłumaczy Krawczyk.

ran/b

Czytaj także: