W poniedziałek odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z awarią w "Czajce", po której do Wisły spływają ścieki. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, na praską stronę Wisły zwożone są już rury. Rozpoczęło się ich zgrzewanie. W ten sposób powstaną dwa rurociągi o średnicy 100 cm.
Ponad kilometrowy rurociąg
Rurociągi zostaną umieszczone na budowanym moście pontonowym i połączą kolektor po lewej stronie Wisły z rurociągiem po drugiej stronie rzeki. W sumie długość jednej rury wyniesie około 1100 metrów, z czego około 240 metrów zostanie przeciągniętych na moście pontonowym przez rzekę, a ponad 800 metrów lądem.
Jak przekazał Daniel Kociołek z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, po lewej stronie Wisły rurociąg będzie pobierał ścieki tuż przy aktualnym miejscu ich zrzutu. - Zostanie wybudowana tak zwana nieprzepuszczalna "studnia" z zastawką Larsena, do której będą spływać ścieki. Będzie zanurzona w wodzie w Wiśle i do tego będą zamontowane pompy, które będą wypompowywać ścieki z tej zastawki do rury - wyjaśnił Kociołek.
Nie podaje jednak, jak dokładnie będzie wyglądała "trasa" rurociągu po praskiej stronie Wisły. - Jest to obiekt o znaczeniu strategicznym. Co prawda będzie widoczny, ale póki trwa budowa, nie będziemy podawać dokładnej lokalizacji - mówi Sergiusz Kieruzel z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Zaznacza tylko, że rurociąg zostanie poprowadzony na prawym brzegu do zrzutni, która jest mniej więcej naprzeciwko przepompowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy Farysa 1, znajdującej się po lewej stronie Wisły. - Tam rurociąg zostanie wpięty w podziemną rurę, która już istnieje. Tamtędy poleci bezpośrednio do Czajki - tłumaczy Kieruzel.
O planowany przebieg rurociągu zapytaliśmy również MPWiK. Rzeczniczka przedsiębiorstwa odesłała nas do Wód Polskich.
Pompowanie nieczystości od piątku
Most pontonowy na Wiśle budowany w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przekazany przez wojsko we wtorek po południu. Następnie powstaną drogi dojazdowe. W czwartek ma się rozpocząć montaż na moście pontonowym pierwszej nitki rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". - W piątek rozpocznie się pompowanie (nieczystości – red.) – powiedział Kieruzel.
Wody Polskie szacują, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to również w piątek zacznie się budowa drugiej nitki rurociągu, by w niedzielę wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłynęły do "Czajki".
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie rozpoczęła się w poniedziałek. Pracuje przy tym ponad 170 żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Przeprawa ma liczyć około 240 metrów.
Awaria kolektora
Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę, 28 sierpnia przestał działać. Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdecydował wtedy o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.
Wobec zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść w wyniku zanieczyszczenia Wisły, premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie tymczasowego rurociągu. Z kolei władze Warszawy podkreślają, że woda z kranów jest zdatna do picia. W sobotę podawały, że rozpoczęło się ozonowanie ścieków spływających do rzeki. "Ono zabija dużą część wszystkich bakterii" - stwierdził prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Trwa budowa mostu pontonowego
Na Kontakt 24 dostaliśmy nagranie z budowy mostu:
PAP,mp/ran