W piatek rusza 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. W ciągu 10 dni pokazanych zostanie blisko 90 filmów z całego świata. Projekcje w CSW, kinach Muranów i Kultura oraz w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
WATCH DOCS to festiwal prezentujący najlepsze światowe filmy dotyczące problematyki praw człowieka. Twórcy prezentowanych produkcji upominają się o ludzi wykluczonych i zapomnianych, dotykają trudnych spraw i stawiają kłopotliwe pytania.
O nagrodę główną walczyć będzie 19 filmów wyprodukowanych w latach 2010-2011, wybranych spośród 1200 zgłoszeń z całego świata. Wśród nich: nagrodzony na festiwalu Sundance amerykański obraz "Pokuta Generała Golasa" ukazujący drogę do nawrócenia przywódcy liberyjskich rebeliantów, znakomity "Pałac pod orłami" – Grand Prix tegorocznego festiwalu Cinéma du Réel oraz "Spójrzcie nam w oczy", będący zapisem działań jednego z najsłynniejszych twórców street-artu, który stara się aktywizować lokalne społeczności.
4 sekcje, 3 retrospektywy
Na program filmowy festiwalu składają się również 4 repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć (przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka), Zbliżenia (skoncentrowane na świecie arabskim), Dyskretny urok propagandy (wojenne filmy propagandowe krajów byłej Jugosławii) oraz Nowe filmy polskie (najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu).
W programie festiwalu znalazły się także 3 retrospektywy tematyczne: II część retrospektywy Półkowniki (najciekawsze dokumenty zatrzymane przez cenzurę, tym razem zachodnią), Zwyczajny rasizm (dokumenty na temat różnych form nietolerancji, takich jak rasizm czy homofobia) oraz retrospektywa Prawa człowieka w filmie (poświęcona została społecznej odpowiedzialności biznesu).
Wstęp bezpłatny
Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w spotkaniach z twórcami prezentowanych na WATCH DOCS filmów oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka. Dla osób niedowidzących zorganizowane zostaną pokazy z audiodeskrypcją, a dla osób niedosłyszących przygotowane zostaną specjalne napisy.
Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Pięć typów tvnwarszawa.pl
Każdy kinoman powinien sprawdzić dokłądnie repertuar i z dużej puli wybrać coś dla siebie. My tymczasem polecamy pięć filmów, których w naszej subiektywnej opinii, przegapić nie można:
"Crulic – droga na drugą stronę"
"Crulic" jedyna w tym roku animacja w programie tegorocznego festiwalu. Claudiu Crulic, 30-letni Rumun, zmarł w 2008 roku w wyniku głodówki, podjętej w krakowskim areszcie. Crulic protestował przeciwko aresztowaniu i fałszywemu oskarżeniu o kradzież.
"Tahrir: Plac Wolności"
Film Stefano Savony to zapis dwóch najbardziej ekscytujących tygodni we współczesnej historii Egiptu. Reżyser towarzyszy czwórce bohaterów, którzy wraz z tysiącami Kairczyków demonstrują nieposłuszeństwo wobec reżimu Mubaraka.
"Krew w twoim telefonie"
Trudno to sobie wyobrazić, ale korzystając z komórek, dokładamy swoją cegiełkę do najkrwawszego konfliktu naszych czasów, który do tej pory pochłonął ponad pięć milionów ofiar. Mało kto wie, że głównym źródłem minerałów umożliwiających funkcjonowanie przenośnych urządzeń elektronicznych są kopalnie w Kongo. "Krew w twoim telefonie" ukazuje związek producentów komórek z kongijskim konfliktem.
"Black Power: Remix"
Ten dokument składa się wyłącznie z materiałów archiwalnych, wygrzebanych w archiwach szwedzkiej telewizji, a dotyczących batalii o równouprawnienie, która przetoczyła się przez Amerykę na przełomie lat 60. i 70. Świetnie zmontowane materiały zostały opatrzony komentarzem Erykah Badu, Angeli Davies, Taliba Kweli i innych.
"Niepotrzebnych Rzeczy Podróż Niezwykła"
Bohaterowie tego dokumentu, to para polskich handlarzy, zwożących do hal targowych na południu Polski wszystko to, co uda im się znaleźć na tzw. "wystawkach" w Niemczech. Twórcy filmu nie tylko ukazują nam techniczną stronę eskapad, ale śledzą także przypadki konkretnych przedmiotów.
bako//ec