Euro 2012: Ratusz uchyla rąbka tajemnicy

Ratusz ujawnił plany na Euro 2012 / fot. Urząd Miasta
Ratusz ujawnił plany na Euro 2012 / fot
Źródło: | Fakty po południu
Ograniczony wjazd na Saską Kępę, zamknięte tory w al. Zielenieckiej, a most Poniatowskiego otwarty tylko dla pieszych - tak będą wyglądać mecze Mistrzostw Europy z perspektywy mieszkańców Warszawy.

Na wniosek radnych wiceprezydent Jacek Wojciechowicz udzielił na wtorkowej sesji rady miasta informacji o stanie przygotowań do Euro 2012. W prezentacji, którą obejrzeli radni znalazły się niemal wszystkie miejskie inwestycje zakończone w ostatnich latach, lub wciąż trwające. Także te realizowane przez rząd (Stadion Narodowy, autostrada A2) i PKP.

Praga w dniu meczowym

Z prezentacji można też wyczytać pierwsze informacje o tym, jak będzie wyglądać dzień meczowy w Warszawie. Na kolejnych mapach ratusz prezentuje główne trasy dojazdowe na stadion z lotniska i dworca Centralnego. Piłkarze dojadą na stadion ul. Żwirki i Wigury, trasą Łazienkowską i Wybrzeżem Szczecińskim. Dziennikarze będą wożeni trochę inną trasą - z trasy Łazienkowskiej pojadą Wisłostradą i Powiślem aż do mostu Świętokrzyskiego. Na stadion wejdą od północnego zachodu.

Planowane dojazdy z lotniska Chopina / fot
Planowane dojazdy z lotniska Chopina / fot
Źródło: | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Działacze UEFA i kibice wożeni będą pociągami aż na stację stadion. Jako alternatywę, miasto przewiduje dojazd Doliną Służewiecką i trasą Siekierkowską.

Wokół stadionu powstanie sześć parkingów: w rejonie ulicy Walecznych, na Błoniach, a także przy dworcu Wschodnim, na Wybrzeżu Szczecińskim oraz w rejonie ulic Mińskiej i Żupniczej. Cztery ostatnie będą zarezerwowane dla autokarów.

W czasie meczów zamknięty dla ruchu samochodowego będzie most Poniatowskiego. Tramwaje ominą z kolei al. Zieleniecką. Okolica dw. Wileńskiego i cała Saska Kępa staną się strefami "ograniczonej dostępności dla ruchu", a al. Waszyngotna, Wybrzeże Szczecińskie na wysokości stadionu oraz al. Zieleniecka, ul. Jagiellońska i al. Solidarności będą "ulicami z ograniczonym dostępem komunikacji indywidualnej".

Komunikacja w rejonie stadionu / fot
Komunikacja w rejonie stadionu / fot
Źródło: | Fakty o Świecie TVN24 BiS

W prezentacji znalazł się też szczegółowy plan otoczenia stadionu z informacją o tym, którędy dostaną się kibice i gdzie będą siedzieć. Niestety, jest on tak niewyraźny, że szczegółów nie da się odczytać, a ratusz utrzymuje, że nie dysponuje grafiką lepszej jakości.

Strefa kibiców pod PKIN

Wiemy też już, jak ma wyglądać strefa kibiców wokół Pałacu Kultury. Obejmie ona cały plac Defilad od dworca Śródmieście aż po park Świętokrzyski. Od strony ul. Świętokrzyskiej znajdzie się strefa sponsorów imprezy, a od Marszałkowskiej strefa VIP, centrum prasowe oraz trybuny. W sumie 120 tysięcy metrów kwadratowych, na których w dniach meczowych ma się pomieścić od 60 do 100 tysięcy ludzi.

Tajemniczy plan otoczenia i samego stadionu / fot
Tajemniczy plan otoczenia i samego stadionu / fot
Źródło: | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oglądanie meczów mają im umożliwić 3 sceny i 8 telebimów, a o bezpieczeństwo zadba od 200 do 1000 ochroniarzy. Strefa będzie działać przez całą imprezę - od 7 czerwca do 2 lipca.

Próba generalna odbędzie się 2 grudnia 2011 roku - przed PKiN będzie można oglądać transmisję z ceremonii losowania grup. Pod znakiem Euro 2012 upłynie też tegoroczny miejski sylwester. 29 lutego 2012, na 100 dni przed Euro w Warszawie odbędzie się tygodniowa impreza z turniejami piłkarskimi.

Euro 2012: Ratusz uchyla rąbka tajemnicy

roody

Czytaj także: