Dwa miesiące utrudnień na kolei. Pociągi pojadą przez Dworzec Gdański

Bardrock /wikipedia cc by-saDwa miesiące utrudnień na kolei

Od 12 października do połowy grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Utrudnienia będą czekały głównie na trasach z Warszawy do Skierniewic i Białegostoku oraz w samej stolicy, gdzie część składów Intercity skierowano na Dworzec Gdański.

Utrudnienia na pasażerów będą nadal czekały m.in. na linii Warszawa-Łódź na odcinku do Skierniewic. Aktualnie z Warszawy do Łodzi kursuje 19 pociągów PKP Intercity (10 zatrzymuje się w Żyrardowie i 12 w Skierniewicach) oraz 18 składów z Łodzi do stolicy (10 zatrzymuje się w Żyrardowie i 11 w Skierniewicach). Szopowska wyjaśniła, że w związku z remontami mogą nastąpić niewielkie zmiany w godzinach odjazdu pociągów. Od października, przewoźnik zwiększył o 10 liczbę kursujących porannych zastępczych dla pociągów autobusów ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy i o 10 popołudniowych ze stolicy do tych miast. Obecnie kursuje ich 40. Busy jeżdżą co kwadrans od 4.45 rano i od 15.25. Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP PLK, zarządzającego infrastrukturą kolejową, poinformował, że modernizacja tej linii warta ponad 1 mld zł, pozwoli w przyszłym roku skrócić podróż z Warszawy do Łodzi do 70 minut.

Pociągi ominą Zachodni, Centralny i Wschodni

Zmiany dot. kursowania pociągów nie ominą też samej stolicy. W związku z wymianą rozjazdów na Dworcu Zachodnim i modernizacją trasy między tą stacją a Warszawą Centralną, 27 składów Intercity w wybranych terminach zmieni stacje przyjazdów i odjazdów w stolicy. 15 pociągów zostanie skierowanych na Dworzec Gdański z pominięciem Warszawy Zachodniej, Centralnej i Wschodniej. Prace remontowe będą trwały od 14 października do 1 grudnia. Dutkiewicz wyjaśnił, że pozwoli to podnieś prędkość składów wjeżdżających na stacje z 20 km/h do 60 km/h.

Do Białegostoku autobusem

Poważne utrudnienia nie ominą jeżdżących koleją z Białegostoku do stolicy. Od 12 października na 10 miesięcy zostanie zamknięty odcinek między Tłuszczem a Łochowem. W styczniu ma zostać zamknięta trasa między Tłuszczem a Sadownem. PKP Intercity na tej trasie zapewni zastępczą komunikację autobusową. Pasażerowie będą mogli podróżować na dwa sposoby np. wybrać autobusy z przesiadką na pociąg w Małkini lub skorzystać z bezpośrednich połączeń busem ze stolicy do Białegostoku. Autobusy na trasie Dworzec Centralny - Małkinia - Dworzec Centralny będą odjeżdżać co dwie godziny i będą skomunikowane z pociągami zatrzymującymi się z Czyżewie, Szepietowie i Łapach. Przewoźnik zapewni 8 par takich połączeń dziennie. Będzie można skorzystać również z 4 par bezpośrednich połączeń ze stolicy do Białegostoku. Podróż w obu wariantach zajmie ok. 3 godz. Dodatkowo PKP PLK w porozumieniu z Kolejami Mazowieckimi uruchomi ok. 50 autobusów między Tłuszczem a Łochowem. Dzięki prowadzonej inwestycji podróż pociągiem między stolicą Podlasia a Warszawą ma wynieść ok. 2,5 godz.

Ze stolicy do Gdańska w 3 godziny

Szopowska powiedziała, że inwestycje, które mają zakończyć się w grudniu, pozwolą na znaczące skrócenie czasów jazdy pociągów. Podróż ze stolicy do Gdańska ma trwać mniej niż 3 godz. Od połowy grudnia z Warszawy do Katowic i Krakowa mamy dotrzeć w ok. 2,5 godz., a do Wrocławia w ok. 3 godz. i 40 minut. Dutkiewicz dodał, że do września br. PKP PLK zmodernizowała 730 km torów, ponad 100 mostów, 130 peronów i 250 przejazdów drogowo-kolejowych. Ponadto rozciągnięto blisko 0,5 tys. km sieci trakcyjnej. W tym roku zarządca infrastruktury chce wydać na inwestycje ok. 7 mld zł. W 2013 r. wydano ponad 5 mld zł.

Podobna sytuacja miała już miejsce w pierwszej połowie roku, gdy kolejarze remontowali tory na moście średnicowym:

Pociągi pojadą szybciej
Pociągi pojadą szybciejtvnwarszawa.pl | TVN 24

PAP/jb

Źródło zdjęcia głównego: Bardrock /wikipedia cc by-sa

Pozostałe wiadomości