Duży śmieć = wielki problem

Meble na stołecznych ulicach
Meble na stołecznych ulicach
Marcin Chlopaś/tvnwarszawa.pl
Meble na stołecznych ulicachMarcin Chlopaś/tvnwarszawa.pl

Szafki i łóżka leżą na chodnikach, miejscach parkingowych i trawnikach. Choć sprawa śmieci jest ustawowo uporządkowana od trzech lat, to z tzw. "dużymi gabarytami" jest problem. Na warszawskich ulicach ciągle można natknąć się na dzikie składowiska mebli.

Teoria jest prosta - mieszkańcy płacą miastu za wywóz śmieci, a miasto śmieci wywozi. W praktyce - rozmiar ma znaczenie. "Segregowane suche", "odpady zmieszane" i "szkło opakowaniowe" rzeczywiście regularnie znikają z altanek i pojemników. Gorzej, jeśli ktoś zmienia sofę lub pozbywa się meblościanki, którą czule polerowała jego babcia.

Na trasie moich codziennych spacerów pewnego dnia pojawiła się właśnie taka kolekcja: stare szafki kuchenne z substancji nieudolnie imitującej drewno brzozy i peerelowska wersalka w kolorze brąz - jednym z dwóch w dostępnych w tamtych czasach. Żaden z obiektów nie należy do kategorii "po odnowieniu sprzedasz hipsterowi za kilkaset złotych", więc nikt się nad nimi nie ulitował.

Bez odbioru

Śmieciarka nie dojechała przez kilka kolejnych dni. Za to kupa "gabarytów" się powiększyła, bo śmieci mają społeczny charakter - pojedynczy porzucony osobnik natychmiast przyciąga kolejne. "Być może wrogiem czystości jest brak przepływu informacji" - pomyślałem. I postanowiłem dać śmieciarce szansę. Odpaliłem aplikację 19115, dokonałem zgłoszenia. Był 19.09.2016 godzina 17:24.

Zgłoszenie otrzymało status "nowe". Reakcja nastąpiła niemal natychmiast, bo już o 17:37 status zmienił się na "w trakcie".

Tyle, że ten sam status zgłoszenie ma do dziś. A kupa mebli dalej leży na Różanej. Zapytałem więc urząd miasta, kto powinien to posprzątać?

Teoria z regulaminów

- Odbiór odpadów wielkogabarytowych ze wszystkich typów nieruchomości realizowany jest bez dodatkowych opłat. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, w ramach systemu gospodarowania odpadami w Warszawie, organizowane są dwie zbiórki choinek - informuje Justyna Michalak z zespołu prasowego ratusza. Ratusz przytacza "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m. st. Warszawy" z 2015 roku. Wynika z niego, że odpady wielkogabarytowe wywożone są nie rzadziej niż raz w miesiącu, a mieszkańcy powinni ustawić je w specjalnie wyznaczonym miejscu 24 godziny przed wywózką. Za niewykonanie obowiązków wynikających z regulaminu grozi grzywna.

Zgłaszaj umiejętnie

Dwa dni później zadzwonił pracownik urzędu miasta odpowiadający za linię 19 115. W sprawie mojego zgłoszenia o meblach na Różanej przeprowadzono małe śledztwo wewnętrzne. Okazało się, że źle określiłem charakter śmieci - nie kliknąłem, że to "zalegające gabaryty". Przez to zgłoszenie nie trafiło do śmieciarzy, tylko do straży miejskiej. Strażnicy uznali, że to jednak gabaryty i poprosili administratora wspólnoty o reakcję. Ten uznał, że śmieci należą do sąsiedniej wspólnoty. Dwóch administratorów spierało się o to, kto powinien poprosić o wywóz starych mebli. A stare meble cierpliwie leżały.

Naprawdę zgłaszaj umiejętnie

Dlaczego administratorzy przerzucali się odpowiedzialnością? Możliwości są dwie - z niedoinformowania podpartego skąpstwem lub z lenistwa. Drugiego przypadku nie warto omawiać. W pierwszym kluczowe jest to, że dziś potrzebę wywozu gabarytów wystarczy zgłosić. Wspólnota nie ponosi kosztów poza - i tak uiszczaną - "opłatą śmieciową". Według umów miasta z wykonawcami wywóz powinien nastąpić w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

"Zgłosić gabaryt" może administrator, ale może i mieszkaniec. Pomocna jest usługa 19115 - przez www, telefonicznie lub przez aplikację. Urzędnicy obiecali nawet poprawić jej intuicyjność, żeby zgłoszenia trafiały tam, gdzie powinny.

Zapytałem, czy nie warto by było, żeby duże śmieci wywożone były z automatu - niech pracownik na co dzień opróżniający "odpady zmieszane" ma obowiązek zauważania gabarytów i informowania swojego pracodawcy, że tu i tam trzeba wysłać większy samochód. - Być może, zastanowimy się nad rozwiązaniem - odpowiedział mój rozmówca.

Szukam informacji o możliwościach pozbycia się gabarytów - na swojej klatce schodowej, na tablicy ogłoszeń dla mieszkańców. Nie ma. Podobnie w okolicznych domach. A sąsiad już od ponad miesiąca cieszy się nową wersalką i meblami kuchennymi...

Marcin Chłopaś

Pozostałe wiadomości

W niedzielę, 29 września odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa biegnie przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia mają pikietować pod ambasadą turecką w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Firma ogłosiła na początku września, że "zamknięcie strefy produkcyjnej w Łodzi oraz zmiany we Wrocławiu (dotyczące pracowników produkcji oraz pracowników biurowych) mogą dotknąć około 1800 stanowisk".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl