Dobra na ukończeniu, ale Browarna jeszcze postraszy


W imponującym tempie rośnie nowy gmach wydziałów lingwistycznych UW przy Dobrej. Robotnicy pracują już nad jego ostatnią kondygnacją. Brakuje jednak pieniędzy na realizację drugiego etapu inwestycji. Oznacza to, że sąsiedni, przeznaczony do rozbiórki budynek przy Browarnej, będzie straszył wyglądem co najmniej kilka lat.

- Plac budowy przejęliśmy w czerwcu 2011, w chwili obecnej kończymy stan surowy. Zaczęliśmy już robić tynki i szlichty, przed nami wyposażenie, łącznie z umeblowaniem, technologią kuchni i łazienkami – mówi kierownik kontraktu Halina Heliasińska i dodaje, że prace postępują zgodnie z harmonogramem.

Na budowie uwija się jak w ukropie ok. 180 robotników. Terminy gonią, do 3 sierpnia Warbud planuje zakończenie wszystkich prac. Za kilka dni budynek osiągnie właściwą wysokość – 16 metrów. Już teraz z górnych kondygnacji rozciąga się piękny widok na Bibliotekę Uniwersytecką z jednej i Pałac Kazimierzowski z drugiej strony.

Zielona skóra ze szkła

Niebawem od strony ul. Lipowej będzie instalowana tzw. skóra, czyli szklana elewacja w różnych odcieniach zieleni. Między warstwami znajdą się sterowane elektrycznie rolety. Wszystko wskazuje na to, że studenci niektórych kierunków lingwistycznych już pod koniec roku zasiądą w nowoczesnych laboratoriach językowych i eleganckich aulach. Na poziomie -1 podziwiamy szklaną studnię, która przede wszystkim będzie pełnić funkcję świetlika, ale także wewnętrznego dziedzińca z zielenią (w przeciwieństwie do tych z sąsiedniego BUW-u będzie ogólnodostępny). - Łącznie w całym budynku będą cztery takie dziedzińce. Warbud wykonuje jeden pełny i połowę drugiego. Pozwolą one na doświetlenie pomieszczeń dydaktycznych znajdujących się na poziomie -1 – tłumaczy Paweł Kozieł, kierownik budowy. Zabraknie 2/3 budynku Firma buduje tylko półtora dziedzińca, ponieważ cała inwestycja została podzielona na dwa etapy. Część budowana aktualnie, to tylko 1/3 zaprojektowanego budynku. Docelowo, ogromny gmach ma rozciągać się między ulicami Dobrą a Browarną. Problem w tym, że na dokończenie inwestycji, uniwersytet nie ma na razie pieniędzy. - Mamy nadzieję, że uda się je zdobyć z funduszy europejskich, a konkretnie z regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego – informuje Anna Korzekwa, rzeczniczka UW. Nie jest znana nawet data rozpoczęcia drugiego etapu budowy, co oznacza, że część jednostek nadal będzie funkcjonować w rozrzuconych po mieście lokalizacjach.

Koszmar z ulicy Browarnej Na wyprowadzkę niecierpliwie czekają użytkownicy sąsiadującego z nowym gmachem koszmarnego budynku przy ul. Browarnej. To na jego miejscu powstanie pozostałe 2/3 inwestycji. Jednak jego rozbiórka stoi pod znakiem zapytania. - Trwają starania o to, by etap przejściowy trwał jak najkrócej. W tej sprawie obowiązuje zasada "wszystkie ręce na pokład", ale nie mogę w tej chwili dać gwarancji, że od razu po przeprowadzce do pierwszej części nowego gmachu, stary zupełnie opustoszeje – przyznaje Anna Korzekwa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zakusy na stary obiekt ma Instytut Iberystyki, który rezyduje w zapuszczonym budynku przy ul. Oboźnej. Znając trwałość warszawskich prowizorek, rodzą się obawy, czy ponowne "zasiedlenie" budynku przy Browarnej, nie opóźni drugiego etapu inwestycji. Bez parkingu i relaksu na dachu Niedokończenie inwestycji przysporzy także kilku innych niedogodności. Nie będzie można uruchomić podziemnego garażu, ponieważ będzie pozbawiony wjazdu (przewidziano go z drugiej strony). Dopiero po dobudowaniu reszty gmachu, otworzone zostaną drewniane tarasy na dachu. Budynek dla Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu jest współfinansowany z funduszy unijnych. Unia Europejska dokłada ponad 37 mln zł, czyli ponad połowę wartości inwestycji (66 mln. zł). Projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym ogłoszonym w 2005 roku. Wygrała go pracownia Kuryłowicz & Associates.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP