Detal po detalu odratują wolski pałacyk


Odtworzenie historycznego wyglądu elewacji, łącznie z detalami architektonicznymi, położenie mineralnych tynków, wymianę okien oraz izolację fundamentów i piwnic zakłada m.in. pierwszy etap remontu Muzeum Woli, które mieści się w zabytkowym pałacyku.

- Ten XIX-wieczny Pałacyk Sikorskiego w latach 70. XX w. został przeznaczony na Muzeum Woli. Wtedy także przeprowadzono jego remont, który, jak dzisiaj stwierdzamy, był dość "brutalny", szczególnie jeżeli chodzi o elewację. Założeniem obecnego remontu jest przywrócenie pierwotnego wyglądu, który zachował się na zdjęciach przedwojennych - opowiadała podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy, którego oddziałem jest Muzeum Woli.

Jak zaznaczyła, są to głównie prace konserwatorskie, bo elewacja była zdecydowanie ozdobniejsza niż obecnie. - Także jakość wykonanych w latach 70. tynków budziła nasze wątpliwości, dlatego wystąpiliśmy do minister kultury o dofinansowanie projektu przywrócenia elewacji w kształcie przedwojennym i otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 400 tys. zł. Łączny koszt prac ma wynieść ok. 1,5 mln zł - poinformowała Nekanda-Trepka.

Edukacyjne funkcje budynku

Obecny na spotkaniu dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury Jacek Dąbrowski podkreślił, że przy przyznawaniu dotacji istotne są nie tylko kwestie konserwatorskie, ale także funkcja, jaką dany obiekt pełni. - Więc oczywiste jest wsparcie prac przy budynku mającym funkcje muzealne, a więc edukacyjne i kulturotwórcze. Mamy świadomość, że muzea nie są to instytucje zasobne i dysponujące środkami, by móc realizować oprócz swoich funkcji, także potrzeby inwestycyjne. Dlatego miło nam, że możemy w takim dziele pomagać - mówił.

Zabezpieczenia przed wilgocią

W ramach prac, które trwają od połowy maja, został już zbity stary tynk i kładziony jest nowy oraz izolacja ścian i piwnic, dla zabezpieczenia przed wilgocią. - Konieczna jest wymiana starych tynków zawierających dużą ilość cementu, na nowe - mineralne. Przywracamy też detal architektoniczny, ponieważ obecna elewacja ma bardzo ograniczoną ilość dekoracji dotyczących okien, brakuje gzymsów pod i nadokiennych, które będziemy przywracać. Także dekoracja zewnętrzna będzie zdecydowanie bogatsza - relacjonowała Nekanda-Trepka.

Podkreśliła, że muzeum jest w tej szczęśliwej sytuacji, że remont wykonany w latach 70. nie wszystkie elementy detali zniszczył bezpowrotnie. - Dlatego mamy przekaz, zachowany w murze, jak ten detal wyglądał, i możemy do niego powrócić. Okazuje się, że po oczyszczeniu odnajdujemy wiele detali oryginalnych. To np. zachowany pod tynkiem skuty profil podokiennego gzymsu czy drobne elementy przy gzymsach wieńczących - mówiła dyrektor.

Będzie wyglądał jak przedwojenne wille

Wymienione będą także wszystkie okna na spełniające normy dotyczące warunków muzealnych i bezpieczeństwa zbiorów, oczywiście - jak zaakcentowała dyrektor - w nawiązaniu do wyglądu historycznego. - Budynek ma kamienny portal, zresztą należał przed wojną do kamieniarza, więc będziemy też prowadzili prace dotyczące konserwacji kamienia. Obecnie wizualnie jest dość skromny, ale będzie bogatszy, stając się świadectwem tego jak wyglądały przed wojną takie wille na Woli, dzisiaj dość ubogiej w tego rodzaju obiekty, które zostały zniszczone. Dlatego przywrócenie budynku do pierwotnego stanu jest także ważne pod względem kulturowym - mówiła Nekanda-Trepka.

Budynek przystosowany dla niepełnosprawnych

- Pracujemy także nad wnętrzami, jesienią powinniśmy mieć projekt budowlany i będziemy zabiegać o pozyskanie środków. Oczywiście główne funkcje, które tu są - czyli wystawiennicze i edukacyjne - zostaną utrzymane. Obiekt ma zyskać dostępność dla niepełnosprawnych, planowane są też zmiany systemu centralnego ogrzewania, który jest stary i energochłonny oraz systemu wentylacji. W większym stopniu będzie też wykorzystana przestrzeń piwnic, które zostaną osuszone i wyremontowane. Planujemy, że będą tam szatnie, toalety, kawiarenka, magazyny i warsztaty pomocnicze. Samo muzeum oczywiście funkcjonuje, w tym roku planujemy jeszcze organizację dwóch wystaw - dodała dyrektor.

Pierwszy etap remontu będzie trwał końca października. - Mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłym roku zająć pracami wewnątrz. Myślę, że całość prac powinna potrwać ok. dwóch-trzech lat - podsumowała Nekanda-Trepka.

PAP/ło

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl