W ubiegłym roku do kasy Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło ponad 94 milionów złotych z opłat w strefie płatnego parkowania. Kierowcy coraz rzadziej używają gotówki, wolą płatności kartą lub aplikacjami.
Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, przez 247 dni płatnego postoju w strefie, łączne wpływy wyniosły 94,9 milionów złotych.
Mniej gotówki
Najwięcej pieniędzy wpłynęło z transakcji za pomocą kart płatniczych - ponad 32 miliony. To o 23 procent więcej niż w roku 2016. Odkąd na warszawskich ulicach pojawiły się parkomaty wyposażone w terminale, zmniejsza się liczba kierowców płacących gotówką. ZDM odnotował dwunastoprocentowy spadek tego typu płatności.
Kolejną przyczyną odejścia od gotówki jest wzrastająca popularność aplikacji na telefony. W 2017 roku było o 24 procent więcej tego typu transakcji. Za pośrednictwem aplikacji do kasy ZDM wpłynęło ponad 14 milionów.
"Średnia wartość jednego biletu parkingowego wyniosła 5,16 zł, a jednej opłaty mobilnej - 6,35 zł" - czytamy w komunikacie ZDM.
14 milionów z kar
Ostatnim źródłem wpływów są kary dla kierowców, którzy nie płacą za postój. W sumie wyniosły one 14 milionów złotych. "Za brak opłaty wystawiliśmy w 2017 roku 351 606 Dokumentów Opłaty Dodatkowej" - informuje ZDM.
Pieniądze z opłat są przeznaczane na remonty i modernizację warszawskich ulic. ZDM pracuje też nad wprowadzeniem usługi e-parkowania, która ma pomagać w znalezieniu wolnych miejsc postojowych. Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o testach systemu e-kontroli. Na ulice wkrótce mają wyjechać samochody wyposażone w kamery, które wesprą piesze patrole kontrolerów ZDM.
Zobacz filmy o nieprawidłowym parkowaniu w stolicy:
Nielegalne parkowanie
Nielegalne parkowanie
Nielegalne parkowanie
kk/r
Źródło zdjęcia głównego: ZDM