Co truje Warszawę? W piątek powietrze gorsze niż w czwartek

W piątek odnotowano większy poziom pyłów PM10tvnwarszawa.pl

W czwartek urzędnicy ostrzegali przed dużym smogiem. Piątek przyniósł jednak wyższe przekroczenia szkodliwych pyłów, lecz władze miasta nie zdecydowały się na drugi dzień z darmową komunikacją. O tym, skąd w stolicy bierze się smog, rozmawialiśmy z inspektorem WIOŚ.

"Teraz dopiero jest gorzej - zobaczcie! Normy przekroczone w całej aglomeracji, a stacje podwarszawskie pokazują w tej chwili najgorsze wyniki w całej Polsce" – alarmowała w piątek rano Warszawa Bez Smogu.

Informację o przekroczonych stężeniach przesyłali również reporterzy na Kontakt 24. "Na tę chwilę aplikacja "Zanieczyszczenie Powietrza" która ma dane prosto ze stacji, pokazuje stan zanieczyszczenia 180-260 proc. ponad normę" – napisała jedna z czytelniczek.

Od 3.00 smogu więcej

Dane ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzają, że są przekroczenia. Od godziny 3.00 nad ranem poziom PM10 wzrasta. W godzinach szczytu komunikacyjnego (o 9.00) sięgnął 90 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Przy czym godzinowa norma to 50 µg/m3.

W piątek jednak, mieszkańcy nie mogli liczyć ani na darmową komunikację miejską, ani nawet na komunikat z ostrzeżeniem. Dlaczego? - Opieramy się na prognozach, które pojawiają się dzień wcześniej. Te nie wskazywały dużych przekroczeń – mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. – Dziś pogoda jest lepsza, nie ma ciężkich chmur, powinien więc nastąpić proces samooczyszczania się powietrza, ale obserwujemy całą sytuację na bieżąco - dodaje.

Największy smog o godz. 9.00WIOŚ

W czwartek Milczarczyk deklarował w rozmowie z nami, że w dniach z przekroczeniami ratusz dalej będzie wprowadzał bezpłatny transport miejski. Dziś nie wycofuje się z tej zapowiedzi, ale zastrzega: - Darmowa komunikacja będzie stosowane w przypadku dużych przekroczeń, które według prognoz będą się utrzymywać dłuższy czas.

W piątek po godz. 9.00 poziom pyłu PM10 się zmniejszał. W centrum Warszawy podniósł się do poziomu umiarkowanego w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych, a ok. godz. 6-7 w sobotę był jeszcze wyższy (110-120 µg/m3) - klasyfikowany jako dostateczny.

Stan jakości powietrza w Legionowie w piątekWIOŚ

Gorzej sytuacja wyglądała w piątek w nocy na Targówku czy w Legionowie. Tam odnotowano nagły wzrost szkodliwych pyłów PM 2,5. Przez kilka godzin utrzymywały się na poziomie bardzo złym - wahały się od 195 do 335 µg/m3.

W Legionowie zniżyły się do poziomu złego w sobotę rano, a na Targówku do umiarkowanego lub dostatecznego.

Będą komunikaty na stronie ratusza

Mówiąc o działaniach ratusza, wciąż pozostaje jednak pytanie, co z bieżącym informowaniem warszawiaków o jakości powietrza. – Taka informacja już niebawem pojawi się na naszej stronie internetowej. Będzie łatwo dostępna z poziomu strony głównej – zapowiada rzecznik.

Jak dodaje, nie wiadomo jeszcze czy będzie prezentowana w formie "słupków" podobnych do tych, które widzimy w aplikacjach badających jakość powietrza, czy raczej informacji tekstowej.

- To są kwestie techniczne, nad którymi pracujemy. Zależy nam na tym, żeby ta informacja była jak najbardziej zrozumiała dla mieszkańców – mówi nasz rozmówca. Co oznacza w tym przypadku słowo "niebawem"?. - W najbliższych dniach, nasi informatycy dopracowują szczegóły - odpowiada.

Skąd smog bierze się w Warszawie?

Jak informuje Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, głównym czynnikiem podwyższonego zanieczyszczenia jest… pogoda.

- Przecież na co dzień tak samo jeździmy samochodami czy ogrzewamy nasze mieszkania. Natomiast jeśli mamy niekorzystny front atmosferyczny, to powietrze się "zatrzymuje" i wtedy to, co wyemitowaliśmy - zostaje – wyjaśnia.

Najlepsze warunki dla rozwijania się smogu to brak wiatru. Niebezpieczna dla mieszkańców jest też sytuacja, kiedy chmury znajdują się nisko nad ziemią i blokują naturalny mechanizm wywiewania pyłów.

Poza pogodą, jednym z głównych czynników wzrostu smogu jest komunikacja samochodowa. Zwłaszcza w centrum Warszawy. - Sam pył nie jest emitowany tylko z rury (ze spalania). Pochodzi też ze ścierania się klocków hamulcowych i asfaltu, a także podnoszenie się pyłu, który wcześniej opadł już na drogę. Teraz w okresie zimowym wpływ na wyższy poziom pyłów ma też posypywanie jezdni piaskiem i solą - precyzuje inspektor WIOŚ.

Na obrzeżach miasta (w dzielnicach peryferyjnych) problem leży przede wszystkim w ogrzewaniu domów za pomocą drewna czy węgla.

Problem leży nie tylko w Warszawie. Duża część szkodliwych pyłów dociera do stolicy z miejscowości takich jak Legionowo, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Trzeba przecież pamiętać, że powietrze nie zna granic. Do Warszawy docierają pyły z innych województw czy innych miejscowości. Podobnie w drugą stronę – z Warszawy przekazywane są innym miastom – mówi Klech.

Prezydent o walce ze smogiem
Prezydent o walce ze smogiemTVN24

kw/ec/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oboje mieli po około półtora promila alkoholu w organizmie. Jechali wspólnie na hulajnodze. Podróż zakończyli uderzając w stojący samochód. 22-latka i 19-latek trafili do szpitala.

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi 34-latka. Ma na koncie przestępstwa narkotykowe. Od 2021 roku był nieuchwytny, często zmieniał miejsce pobytu. Mężczyzna wpadł w Warszawie.

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci zostali zaalarmowani o awanturującej się opiekunce, która przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana i pod opieką miała już półtoraroczne dziecko. Podczas interwencji znieważyła i naruszyła nietykalność cielesną policjantów" - informuje Marta Sulowska, rzeczniczka bemowskiej policji.

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świadkowie zaalarmowali policję o rowerzyście, który według nich mógł być pijany. Mężczyzna jechał na rowerze z trzyletnią córką. Jak podała policja, 46-latek wydmuchał dwa promile. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a ojciec poniesie konsekwencje.

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z ulubionych praskich ulic wypełnią w weekend koncerty, warsztaty, spacery i wystawy. Po raz trzeci Dom Kultury Praga organizuje Święto Ulicy Stalowej. Po Pradze będą jeździły historyczne tramwaje linii S.

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, um

Brodka - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, reżyserka i laureatka Fryderyków - została zaproszona do współpracy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej projektu "WAWA".

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

W domu przy ulicy Modlińskiej wybuchł pożar. Jak ustalili strażacy, jego przyczyną było zwarcie. O bezpieczeństwo osób postronnych i płynność ruchu w czasie działań gaśniczych zadbali strażnicy miejscy. Obecna była też policja.

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed bramą Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się demonstracja studentów w obronie Palestyny. Wiązała się też z zamknięciem bram UW. Będą one otwierane po sprawdzeniu tożsamości osób wchodzących i ich uprawnień do przebywania na terenie uczelni - zakomunikował rektor.

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl