Co robi chłop na wysięgniku w centrum stolicy?

"Pomnik chłopa" przed MSN
Źródło: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Chłop siedzący na wysięgniku przyciąga uwagę warszawiaków spacerujących w ścisłym centrum miasta przy ulicy Emilii Plater. To fragment wystawy, która wkrótce będzie pokazywana w pobliskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jest przyczepa rolnicza, na niej wysięgnik, a na samym czubku rolnik siedzący na pustej bańce mleka - tak wygląda właśnie "Pomnik Chłopa", który stanął przy siedzibie MSN. Został stworzony przez Daniela Rycharskiego, a kuratorem projektu jest Szymon Maliborski.

- "Pomnik chłopa" to narzędzie do łączenia między społeczeństwem modernizacyjnym a konserwatywnym - wyjaśnia Maliborski.

Zamyślony sołtys

Całość została stworzona z przedmiotów poddanych recyklingowi, a pierwowzorem chłopa jest Adam Pesta, sołtys Kurówka. To właśnie z tej wsi pochodzi Rycharski. I wspólnie z jej mieszkańcami tworzył różne projekty artystyczne.

Chłop z pomnika jest zamyślony - to próba zwrócenia uwagi na modernizację wsi, która cały czas postępuje. Z kolei wysięgnik tworzy formę ambony, z której postać "przemawia".

Wysoki na około 5,5 metra pomnik ma stać przed MSN przynajmniej do kwietnia. Później wyruszy w dalszą drogę. Jest częścią wystawy "Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej", która jest prezentacją różnorodnych dróg, prowadzących z pola sztuki do codziennego życia i w przeciwnym kierunku, od życia do sztuki.

Będzie pokazywany przed siedzibą muzeum od 19 lutego.

ran/sk

Czytaj także: