CBA może przenieść się do niedokończonego szkieletora

Najnowsze

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plNowa siedziba CBA może się mieścić w niedokończonym biurowcu

Nowa siedziba Centralnego Biura Antykorupcyjnego może mieścić się w niedokończonym biurowcu EuRoPol Gazu, który w Warszawie budował Bartimpex - wynika z rocznej informacji CBA za 2017 rok. Obecnie centrala znajduje się w jednym z budynków rządowych przy siedzibie premiera.

Od początku istnienia CBA prestiżowa siedziba przy Alejach Ujazdowskich przy rozwidleniu z Szucha oceniana była jako zbyt mała. Poszukiwano docelowej lokalizacji, która oprócz odpowiedniej powierzchni zapewniłaby odpowiednie standardy poufności i warunki pracy. Rozwiązaniem tymczasowym było wynajęcie biurowca - część biur CBA mieści się obecnie w budynku przy Poleczki 3.

Wstępna oferta

CBA wiele razy szukało odpowiednich budynków w zasobach Skarbu Państwa, jednak bez powodzenia. Ze sprawozdania wynika, że Biuro złożyło wstępną ofertę kupna nieruchomości budowanej przez Bartimpex Aleksandra Gudzowatego, ale nigdy niedokończonej. Budynek w stanie surowym zajmuje teren przy skrzyżowaniu Powązkowskiej, Maczka i trasy S8 - alei Armii Krajowej. Formalnym adresem tej budowli jest Literacka 7.

Biurowiec należy do polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, której głównymi udziałowcami są PGNiG i Gazprom (kiedyś był nim także Bartimpex). Budowa niedaleko Cmentarza Wojskowego na Powązkach ruszyła w 2000 roku, ale po dwóch latach została wstrzymana. Kilka lat temu mieszkańcy Bielan proponowali, by przekształcić nieukończony budynek w kampus jednej lub kilku warszawskich uczelni artystycznych. Na pewnym etapie EuRoPol Gaz chciał nawet przekazać ten obiekt Warszawie jako darowiznę, ale miasto nie było zainteresowane.

CBA oczekuje obecnie na akceptację propozycji przez właściciela lub dalsze negocjacje cenowe.

W raporcie zaznaczono, że planowane jest pozyskanie nieruchomości przy warszawskich Filtrach i w rejonie kompleksu prokuratury i sądów wojskowych przy Nowowiejskiej i wojskowych służb specjalnych przy al. Niepodległości. Pomieszczenia przy Krzywickiego 34 na razie uzyskano w drodze użyczenia, w 2018 roku budynek miałby przejść w trwały zarząd Biura.

Kupują nieruchomości

Władze Biura na potrzeby CBA w kraju - wynika z raportu - kupiły też wynajmowany wcześniej od Polskiej Spółki Gazownictwa budynek w Rzeszowie, przygotowały dokumentację przebudowy gdańskiej delegatury Biura, poszukiwały większej siedziby dla delegatury w Łodzi i w porozumieniu z resortem infrastruktury w grudniu 2017 roku kupiły nową nieruchomość dla delegatury w Poznaniu.

PAP/mb/b