Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków zdecydował o wpisie do rejestru kamienicy znajdującej się pod adresami Krakowskie Przedmieście 29/Kozia 4.
Siedziba Cechu Rzeźników
"Pierwotną kamienicę przy ul. Krakowskie Przedmieście 29 / Koziej 4 wybudowano w 1699 r., w roku 1700 dom został powiększony i należał do Cechu Rzeźników. W okresie międzywojennym w budynku mieścił się salon fryzjerski oraz zakład fotograficzny Optofot. Budynek został wypalony podczas Powstania Warszawskiego" – podaje biuro konserwatora.
Odbudowa rozpoczęła się w lipcu 1948 roku. Kamienica zyskała nowy wystrój, ale miała już mniej pięter. Budynek o trzech kondygnacjach, piwnicy i poddaszu jest wzniesiony na ceglanych fundamentach. Ma balkon z kutą, dekorowaną ornamentami balustradą.
Przedwojenna szata
W jedynej klatce schody mają konstrukcję żelbetową z szarym lastryko. Zachowana została oryginalna kuta balustrada schodów i bariery wypełnionych tralkami z motywami kul, pąków kwiatów i ślimacznic.
"Kamienica przedstawia niewątpliwe wartości historyczne, artystyczne i naukowe. Jej historyczny plan i lokalizacja dokumentują dawną parcelację jednej z najstarszych części Warszawy, zaś historyzująca forma nawiązuję do przedwojennej szaty architektonicznej ulic Krakowskie Przedmieście i Koziej" – argumentuje konserwator zabytków.
I dodaje, że budynek jest też "wartościowym dokumentem działalności projektowej dwóch wybitnych polskich architektów: Mieczysława Kuźmy i Zygmunta Stępińskiego".
Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 29 zabytkiem
ran/b