Budowa metra na Woli. "Dopinamy nową organizację ruchu"

Archwium TVN / mat.prasoweTak ma wyglądać stacja Księcia Janusza

Coraz bliżej rozpoczęcia budowy metra na Woli. Ratusz informuje, że do przyszłego piątku wykonawca musi przedstawić nową organizację ruchu. - Jesteśmy na etapie uzupełniania ostatnich szczegółów – zapewnia rzeczniczka firmy Gulermark.

Mieszkańcy Woli z dużym niepokojem wyczekują nowej organizacji. Według wstępnych planów, na czas budowy zamknięta miała być część ul. Górczewskiej, co odcięłoby południową część dzielnicy.

Na spotkaniu zorganizowanym pod koniec października zaapelowali do firmy Gulermark o wniesienie poprawek do projektu. Na ich efekty czekają do dziś.

We wtorek zaczęły pojawiać się informację, że nowa organizacja może zostać wprowadzona już w ten weekend (19-20 listopada). W mediach społecznościowych zawrzało. "Przecież potrzeba 7 dni na uprawomocnienie decyzji" – napisał jeden z mieszkańców. "A czy ta decyzja w ogóle została wydana?" – zastanawiał się inny.

- Wprowadzenie organizacji ruchu w ten weekend jest fizycznie niemożliwe. Dziś wprowadziliśmy do niej nasze uwagi – powiedział nam w we wtorek wieczorem burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Ostatni weekend listopada

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk uspokaja i mówi, że chodzi o przyszły weekend (26-27 listopada).

– Wykonawca zobowiązał się, że do 25 listopada zamknie formalne kwestie związane z nową organizacją i zacznie ją wdrażać. To potrwa pewnie cały weekend, więc komunikacja nowymi trasami pojedzie od poniedziałku 28 listopada – precyzuje.

Przedstawicielka firmy Gulermark (czyli wykonawcy metra na Wolę) w deklarowaniu dat jest zdecydowanie bardziej ostrożna.

- Nie mogę podać żadnego konkretnego terminu wprowadzenia nowej organizacji. W tym momencie jesteśmy na etapie uzupełniania dokumentacji. Dopinamy szczegóły - mówi nam Anna Dudkiewicz.

Wszelkie planowane zmiany muszą zostać jeszcze zatwierdzona przez inżyniera ruchu i dopiero potem będzie można mówić o konkretnych terminach. – Nowa organizacja może zostać wprowadzona siedem dni od momentu, w którym uzyskamy na nią zgodę inżyniera. Mamy nadzieję, że uda się ją zdobyć jeszcze w tym tygodniu, ale to jeszcze nie jest nic pewnego – wyjaśnia Dudkiewicz.

Potrzebna zgoda inżyniera

Jeśli zgoda inżyniera ruchu faktycznie dotarłaby do firmy Gulermark w najbliższych dniach, plan wdrażania zmian w przyszły weekend jest bardzo realny.

Wstępny harmonogram zakłada, że prace na Woli rozpoczną się najpierw na ul. Górczewskiej (stacje Młynów i Księcia Janusza), natomiast budowa stacji na ul. Płockiej ruszy w pierwszym kwartale 2017 roku. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Wiele ważnych linii pojedzie nowymi trasami. Wśród nich m.in. 109, 121, 129, 136, 154, 155, 167, 171, 184, 190, 197 i 520.

Pierwsze utrudnienia dla kierowców i pasażerów miały zostać wprowadzone w długo weekend 11-13 listopada. Nie udało się to ze względu na protesty mieszkańców i sprzeciw władz na Woli.

Czytaj więcej o wątpliwościach mieszkańców:

Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metra
Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metratvnwarszawa.pl

kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Archwium TVN / mat.prasowe

Pozostałe wiadomości