Bobry w Kanale Żerańskim. "Porażające zniszczenia"

Bobry w kanale Żerańskim
Źródło: Monika Stanke / youtube.pl

Warszawę odwiedza wiele dzikich zwierząt, a ich wizyty pomału przestają kogokolwiek dziwić. Jednak są też takie, które w stolicy już się zadomowiły. Jak przypomina internautka Monika, w Kanale Żerańskim od lat mieszkają bobry, które jej zdaniem powodują "porażające zniszczenia".

"Obecnie większość drzew na obu brzegach kanału, od zakrętu przy ul. Modlińskiej aż do końca nowych osiedli przy ul. Krzyżówki 28 i 36, są "podgryzione" i usychają, a na części lasu pozostały same "kikuty" - opisuje internautka.

Jak twierdzi, w wyniku ich aktywności (bobrów- red.) część drzew jest powalona i nie można przejść ścieżką wzdłuż kanału.

"Ugryzienie może stanowić zagrożenie życia"

Na dowód Monika przesłała na skrzynkę warszawa@tvn.pl zdjęcia, które mają pokaztwać zniszczenia wyrządzone przez te zwierzęta. Nagrała także filmy. "Bobry nie boją się ani człowieka, ani psa, a na dźwięk przejeżdżającej motorówki reagują chwilowym zanurzeniem i wracają do niszczenia" - opisuje nagranie internautka.

Mieszkańcy obawiają się, że zwierzęta, nie tylko wyrządzają krzywdę okolicznej roślinności, ale "są w stanie zaatakować człowieka, a ugryzienie przez ich niezwykle ostre zęby może stanowić zagrożenie życia".

O sprawie internautka poinformowała Lasy Miejskie - Warszawa. Okazuje się jednak, że to zły adres. - Bobry są zwierzętami wolno żyjącymi, ale nie jest to zwierzę leśne - przekonuje Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich. Jak dodaje, bobry są pod ochroną. - Bez decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zwierzaków nie można nawet przepłoszyć - wyjaśnia Podgórski.

O Bobry zapytaliśmy także urzędników z Białołęki. - Kanał Żerański i jego brzegi administrowany jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - informuje Anna Rurka z urzędu dzielnicy.

Do sprawy planujemy wracać.

Bobry powodują duże zniszczenia

Zniszczenia spowodowane przez bobry

Podgryzały pnie w parku Skaryszewskim

O problemie z bobrami pisaliśmy także m.in. w 2012 roku, w związku ze zniszczeniami, jakie zwierzęta wyrządziły w Parku Skaryszewskim.

Podgryzały pnie, dlatego urzędnicy zabezpieczyli rośliny siatką. Jak informowali wtedy, Zarząd Oczyszczania Miasta, w ciągu ostatnich pięciu lat, zabezpieczył ok. 250 drzew, przeznaczając na ten cel 15 tys. zł.

su/ran

Czytaj także: