- To pierwsza impreza z cyklu Triady Biegowej odbywającej się pod hasłem "Zabiegaj o pamięć". Takie zawody mają znacznie szerszy wymiar niż tylko sportowy. Są ważnym elementem edukacji - powiedział Janusz Samel, szef stołecznego Biura Sportu i Rekreacji.
- Organizacja w rocznicę wielkich wydarzeń historycznych przyczynia się do jeszcze większego ich utrwalenia i wzbogacania wiedzy. To także promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia - dodał.
Start biegu zaplanowano na 3 maja, na godz. 11.00 z al. Tomasza Hopfera (Park Agrykola). Trasa prowadzi ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat.
Pół godziny wcześniej pobiegną dzieci na dystansie 700 m.
Zainteresowanie rośnie
W ubiegłym roku do zawodów zgłosiło się 5000 osób w niespełna 55 godzin. - Frekwencja stale rośnie, dlatego też postanowiliśmy zwiększyć limit o tysiąc, czyli do 6000 uczestników. I to nie tylko na Bieg Konstytucji, ale również na cały cykl Triady: do 11 tys. na Bieg Powstania Warszawskiego i do 18 tys. na Bieg Niepodległości - poinformował dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Adam Boniecki.
Partnerami honorowymi biegu są m.in. ambasady tych krajów w Europie, które kolejno po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, wprowadzały u siebie podobne ustawy. Zaczęto od Francji, która swoją konstytucję przyjęła 3 września 1791 roku. Będą także reprezentanci Belgii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Finlandii i Luksemburga.
40 biegów w całej Polsce
3 maja odbędzie się w Polsce ponad 40 biegów. Do najstarszych należą m.in. zawody w Stalowej Woli (organizowane po raz 29.), w Zbąszynku k. Świebodzina (25.) i we wsi Rudze k. Zatora.
W niedzielę odbył się Orlen Warsaw Marathon. Zobacz relację z tego wydarzenia:
Maraton
Maraton
PAP/kw/mś
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl